Author photoAdrian Gubčo 25.03.2024 12:47

Dlhé čakanie na osud ikonického komplexu. Ministerstvo kultúry rozhoduje o budúcnosti Prioru a hotela Kyjev

Komplex Obchodného domu Prior a hotela Kyjev patrí k výrazným prvkom centra Bratislavy a ikonickým dielam povojnovej modernej architektúry. Z tohto dôvodu sa pamiatkari usilujú o jeho vyhlásenie za národnú kultúrnu pamiatku. Majiteľom Prioru aj hotela sa to však nepozdáva, preto sa voči plánu pamiatkarov odvolali. Rozhodnúť musí Ministerstvo kultúry SR.

Zdroj: Lordship

Zdroj: Lordship

Vo veci vyhlásenia hotela Kyjev a Obchodného domu Prior v Bratislave za národnú kultúrnu pamiatku (NKP) rozhodnutie ešte nepadlo. Odvolacie konanie na Ministerstve kultúry (MK) SR voči vlaňajšiemu rozhodnutiu Pamiatkového úradu (PÚ) SR, voči ktorému sa odvolal developer hotela, spoločnosť Lordship, i majiteľ OD, firma SIRS, ešte neskončilo. 

Vyplýva to z vyjadrení rezortu kultúry. „Ministerstvo kultúry SR v tejto veci ešte nerozhodlo. Stane sa tak po vykonaní všetkých potrebných procesných úkonov,“ skonštatovala riaditeľka odboru komunikácie ministerstva Petra Bačinská.

Pamiatkový úrad SR vydal v máji 2023 rozhodnutie o vyhlásení polyfunkčného objektu, ktorý tvorí hotel Kyjev a OD Prior, za NKP. Dôvodom má byť ochrana historickej, spoločenskej, urbanistickej, architektonickej, výtvarnej, umelecko-remeselnej a technickej hodnoty. Označuje ho za jedno z najvýznamnejších diel modernej architektúry 20. storočia na Slovensku a architektonickú ikonu Bratislavy.

Galéria

  • Zdroj: Lordship
  • Zdroj: Lordship
  • Staršia verzia projektu. Zdroj: Lordship
  • Staršia verzia projektu. Zdroj: Lordship
  • Staršia verzia projektu. Zdroj: Lordship

Potenciál pamiatkovej ochrany objektu bol predmetom dlhodobej odbornej diskusie, možnosťou jeho vyhlásenia za NKP sa pamiatkari zaoberali už niekoľkokrát. Vyhlásenie za NKP považujú aj za adekvátnejšiu ochranu objektu ako pamiatkovú ochranu v rámci Pamiatkovej zóny Bratislava, v ktorej sa objekt nachádza.

Odborníci odmietajú, že by to znemožnilo jeho obnovu. Developer však zmenu postoja pamiatkarov spred niekoľkých rokov vníma ako „zmenu pravidiel počas hry“. Ich rozhodnutie podľa neho proces prípravy obnovy budovy zastavilo a pravdepodobne povedie k jej ďalšiemu chátraniu.

Poukazuje na projektovú dokumentáciu obnovy, ktorá je podľa neho citlivá a vznikla po rokoch rokovaní a zvažovaní rôznych stratégií. Svoju víziu podľa svojich vyjadrení postupne prispôsobil viacerým požiadavkám odborníkov tak, aby si hotel zachoval čo najviac zo svojej pôvodnej podoby. Deklaruje, že cieľom je obnova budovy so zachovaním pôvodného vzhľadu, hmoty i kompozície, zároveň aj viacerých hodnotných pôvodných prvkov v interiéri. Opakovane zdôrazňuje, že budovu neplánuje demolovať.

Po rekonštrukcii by mal hotel Kyjev do veľkej miery slúžiť pôvodnej funkcii, hoci aj s možnosťou dlhodobejšieho ubytovania. Úpravy majú zohľadňovať predovšetkým zmenu noriem, čomu sa má prispôsobiť fasáda aj interiér. „Vyhlásenie budovy za NKP by však mohlo urobiť z budovy nemodernizovateľný skanzen, ktorého ďalšie ekonomické využitie by sa stalo v podstate nemožným,“ dodáva developer.

Okrem obnovy Kyjeva sa chce zamerať aj na ďalšie úpravy jeho bezprostredného okolia, spojené s prestavbou a dostavbou domov v predĺžení Cintorínskej. Z plochy medzi Kyjevom a týmito budovami sa má stať „Námestie umelcov“. Výhľadovo sa uvažuje aj nad zastavaním parkoviska popri Špitálskej, čo umožňuje Územný plán zóny Dunajská.

 

Komplex OD Prior a hotela Kyjev po dokončení. Autor: Ľubo Stacho / ÚSTARCH SAV

 

Komplex Prioru a hotela Kyjev vznikol v 60-tych až 70-tych rokoch 20. storočia. Išlo o vyvrcholenie dlhodobých snáh o transformáciu centra Bratislavy. V 50-tych rokoch bol jeho stav považovaný za neprípustný v kontexte rastúcich veľkomestských ambícií slovenskej metropoly. Zorganizovaná preto bola súťaž na novú zástavbu, ktorá mala nahradiť pôvodné domy.

Presadil sa v nej vtedy ešte veľmi mladý architekt Ivan Matušík. Jeho koncept, založený na kontraste trojuholníkového objektu obchodného domu a medzinárodného hotela, kombinujúceho horizontálnu podnož s výškovou budovou, zaujal svojou odvahou aj ľahkosťou. Pripomínal vtedajšie oceňované realizácie v zahraničí, predovšetkým hotel SAS v Kodani od Arneho Jacobsena. V prípade Bratislavy bol spojený aj s budovami úradov na Špitálskej (dnešné Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR).

Výsledný projekt predstavuje jeden z vrcholov architektúry neskorej moderny. Využité boli ušľachtilé materiály (najmä travertín), viaceré vtedy moderné vymoženosti (napríklad prvé pohyblivé schody v Bratislave) a dotvorený bol umením, najmä v podobe známej zvonkohry. Pre umelcov je hotel Kyjev zaujímavý aj teraz, v roku 2018 bolo na jeho fasáde umiestnené jedno z najväčších diel v dejinách Slovenska.

Diskusie o budúcnosti komplexu sú preto prirodzene vypäté, zvlášť v kontexte odstránenia iných výrazných povojnových realizácií v meste. Lordship sa v minulosti netajil záujmom o asanáciu komplexu, preto voči nemu mnohí kritici nechovajú dôveru. Vyhlásenie za NKP možno považovať za zábezpeku voči okamžitému zániku Prioru i Kyjeva.

Rozhodnutie MK SR tak môže byť pre budúcnosť centra Bratislavy veľmi významné. Developer tvrdí, že budovu nezbúra v žiadnom prípade, stále ale môže dôjsť k úpravám, ktoré narušia čo-to z pôvodných hodnôt objektu. Na druhej strane, ak bude ochrana veľmi prísna, naozaj sa môže stať, že to oddiali oživenie hotela.

Budova so svojim okolím je v súčasnom stave hanbou Bratislavy. Aktivácia a revitalizácia lokality je v najvyššom záujme. Či ale bude naozaj kvalitná – a to z pohľadu investora aj ochrancov modernej architektúry – zostáva nateraz neznáme. Na ťahu je Ministerstvo kultúry.

 

(TASR, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube