Author photoAdrian Gubčo 19.09.2023 16:47

Nová ikona nábrežia. J&T Real Estate odhalilo sochu Octahedral Body

Nábrežie Dunaja v Bratislave dostala nový výrazný symbol. Na čerstvo dokončenom úseku nábrežnej promenády pred druhou etapou projektu Eurovea bolo umiestnené sochárske dielo Octahedral Body. Developer JTRE tým dotvoril moderný verejný priestor v novom centre Bratislavy a susedstve prvého mrakodrapu Eurovea Tower.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Multifunkčný komplex Eurovea je jedným z najvýraznejších a najvýznamnejších porevolučných developmentov v Bratislave. Na mieste niekdajšieho nákladného prístavu, ktorý bol vyprázdnený na konci 20. storočia, vznikla kombinácia bývania, kancelárií, hotela, obchodných priestorov a verejných priestranstiev, vrátane námestia pred novou budovou Slovenského národného divadla a nábrežnej promenády.

Prvá etapa projektu bola dokončená už v roku 2010, developerom bola írska spoločnosť Ballymore Properties. Obrovskú popularitu si získala prakticky okamžite. Neskôr celý komplex prebral jeden z najsilnejších lokálnych hráčov J&T Real Estate, ktorý sa pustil do prípravy druhej etapy. JTRE sa nijako netajilo tým, že ide o jeho vlajkovú loď na slovenskom trhu.

Eurovea II koncepčne do veľkej miery nadviazala na prvú etapu – priniesla tak predĺženie nákupnej galérie, nové rezidencie aj kancelárie. Časť rezidencií investor umiestnil do 168 metrov vysokej budovy Eurovea Tower, ktorá sa stala s prehľadom najvyššou budovou na Slovensku. Veľkú pozornosť ale venoval aj riešeniu verejného priestoru.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate

Veľkou prestavbou v tomto smere neprešla len promenáda, ale aj východná časť Pribinovej ulice. Developer sa spojil so skúsenou katalánskou architektkou Beth Galí, ktorá výrazne preriešila podobu Pribinovej a stanovila pravidlá rozvoja verejného priestoru v celej zóne. Vznikol tak priestor, orientovaný na peších, cyklistov a do budúcna aj na verejnú dopravu. Automobilová doprava v lokalite je menej viditeľná v dôsledku jej presunu do podzemia.

Akousi korunkou v tvorbe vonkajších priestranstiev je ale ukončenie nábrežnej promenády pod Eurovea Tower. Developer sa toto miesto rozhodol zdôrazniť umiestnením netypickej dominanty. Po umeleckej súťaži tu vzniklo jedno z najvýraznejších nových diel vo verejnom priestore v Bratislave – Octahedral Body od sochára Viktora Freša.

 

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Rozpoznateľné umelecké dielo

Dielo Viktora Freša, jedného z najvýraznejších súčasných slovenských umelcov, vyhralo verejnú súťaž o vizuálne umelecké dielo, ktorú vyhlásilo JTRE na jar minulého roka. Päťčlenná porota následne v júni 2022 spomedzi 25 návrhov slovenských a českých umelcov udelila prvé tri miesta a autori si prevzali ocenenia na vernisáži výstavy súťažných diel v Sklade č. 7.

Trinásť metrov vysokú abstraktnú postavu vychádzajúcu z autoportrétnej výtvarnej témy autora tvoria farebné gule s priemerom 2,2 a 2,65 metra na oceľovej konštrukcii. Podľa hodnotenia poroty ide o vyvážený elementárny tvar, ktorý vytvorí potrebný urbanisticko-priestorový akcent v tomto architektonickom kontexte. Vyznačuje sa výraznou siluetou, čitateľnou štruktúrou a elementárnymi farebnými formami.

„Komisia vyjadrila presvedčenie, že realizáciou vybraného návrhu vznikne ďalší silný mestotvorný prvok, ktorý so sebou prinesie vizuálny jazyk 21. storočia a prispeje k rozvoju verejného priestoru v Bratislave,“ povedal po zasadnutí poroty jej člen, riaditeľ Galérie Jána Koniarka v Trnave, kurátor a kritik súčasného umenia Vladimír Beskid. „Ako porota sme hľadali také dielo, ktoré bude založené na silnej vizualite, no zároveň bude spĺňať akúsi symboliku pre ľudí,“ doplnila Zuzana Pacáková, členka poroty a odborná konzultantka súťaže, umelecká riaditeľka festivalu Biela noc.

„Myslím si, že v tomto prípade sa stala unikátna vec, ktorá sa na Slovensku bežne nedeje, že developer dokázal zrealizovať dielo súčasného umenia s veľkorysým rozmerom. Veľmi sa teším, že sa to začína diať aj u nás,“ povedal Viktor Frešo počas realizácie diela.

Developer tým nadviazal na výrazné umelecké zásahy už z prvej etapy. Výrazným prvkom dunajského nábrežia je napríklad monumentálna socha Milana Rastislava Štefánika, ktorá pôvodne stála na Námestí Ľudovíta Štúra. Sochárske diela sa nachádzajú aj v interiéri nákupnej galérie.

V druhej etape okrem Octahedral body pribudli aj minimalistické hravé objekty z dielne oceňovaného dizajnéra Lucu Boscardina. Projekt Animal Factory mal premiéru na milánskom Design Weeku v roku 2021 a zožal obrovský úspech. Podľa developera budú zvieratká prirodzene nabádať okoloidúcich, aby otvorili myseľ a popustili uzdu fantázii, a to nielen vizuálnej.

Objekty sú totiž pripravené na jednoduché interakcie s okoloidúcimi. Môže sa z nich stať nástroj na cvičenie, skúšanie parkúrových trikov, detské hry v štýle starých sídliskových prašiakov alebo miesto pre posedenie. Na nábreží bolo umiestnených šesť z nich, pričom ich spojením je práve voda. Korytnačka, mrož, chobotnica, krokodíl, pelikán a veľryba doplnia „rodinu“ zvierat vo verejnom priestore, ktorá sa neustále rozrastá na námestiach a v mestských parkoch po celom svete.

 

Zdroj: J&T Real Estate

 

Verejné priestory čakajú na celkové dokončenie

Developer odhalením sochy takmer ukončil premenu verejných priestorov v okolí projektu. „Eurovea patrí k najkrajším mestským priestorom v Bratislave,“ myslí si výkonný riaditeľ JTRE Pavel Pelikán. „Sú to práve kvalitné verejné priestory so službami – nábrežná promenáda s parkom a námestia, vďaka čomu sa tu ľudia cítia veľmi príjemne a radi tu trávia čas. Tieto kvality sme podporili aj v pokračovaní projektu a návštevníci tak majú k dispozícii jeden kompletný príjemný verejný priestor.“

Cieľom developera, urbanistov a architektov z kancelárie GFI bolo vytvoriť prepojenia s Dunajom a plynulý prechod k nábrežiu. Dôležitým kompozičným prvkom sa stali mestské osi, ktorých kríženie sa odohráva priamo v predpolí Eurovea Tower. Architektúra nového priestoru preto vychádzala z overenej filozofie a kostra verejných priestorov vznikla už pri tvorbe urbanistickej koncepcie celého územia.

Beth Galí chcela v tomto kontexte vytvoriť vizuálne neinvazívny priestor, ktorý potlačí všetky ruchy a poskytne ľuďom harmonicky konzistentnú mestskú štvrť so špecifickým charakterom, ktorá vie byť intuitívne používaná viacerými spôsobmi, je variabilná a podporuje ľuďom vlastnú hravosť.

Inšpiráciu niekdajším prístaviskom, typickými žeriavmi, koľajovou dopravou a elegantnou drsnosťou pretavila architektka do dizajnového verejného osvetlenia z cortenu. Materiál typický pre priemyselnú architektúru sa objavuje aj na kvetináčoch a žľaboch, čím nenápadne pripomína minulosť územia a dotvára jeho celkové vyžarovanie.

Predsa ale ostávajú ešte niektoré priestory, ktoré nie sú zrealizované. Jedným z nich je akési mólo, resp. premostenie železničnej trate, vďaka ktorému by mali chodci lepší výhľad na Dunaj, nerušený bariérou dosiaľ využívanej nákladnej trate. „Dokončenie verejných priestorov smerom k mostu Apollo súvisí s dohodou viacerých zúčastnených strán. Tie dohody sa stále tvoria a formujú. Určia aj rozsah toho, čo sa podarí zrealizovať,“ vysvetľuje P. Pelikán.

Druhým priestranstvom je športová zóna pod mostom Apollo. Jeho súčasťou bude skatepark a bežecké rozcvičisko. „V spolupráci s Hlavným mestom SR Bratislavou a organizáciou Be Cool je už na stole pripravená štúdia riešiaca celkovo 1.800 štvorcových metrov určených na šport, na ktorej realizáciu sa už tešíme,“ avizuje projektový manažér Ľuboš Kaštan. Pavel Pelikán dodáva, že práce by sa teoreticky mohli spustiť ešte pred koncom roka.

Na úpravy východnej časti Pribinovej majú nadviazať zásahy na západnej. Tieto ale závisia od budúcich projektov – Trianglu II alebo výstavby električkovej trate na Pribinovej a Košickej.

V každom prípade, Bratislava dostala o niekoľko stoviek metrov dlhšiu dunajskú promenádu aj nový zrevitalizovaný priestor. Nové centrum mesta sa tak krok po kroku stáva atraktívnejším miestom. Umelecké dotvorenie mu dodáva vyššiu úroveň, čím sa ku komerčnej zložke pridáva aj čosi navyše. Pre kvalitu mestského prostredia je to mimoriadne dôležité.

 

Pozrite si výstavbu Eurovey vo fotoalbumoch.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube