Author photoAdrian Gubčo 11.10.2024 13:31

Konečne kultúrne prostredie. Nábrežie v susedstve Eurovey prechádza premenou, rozbieha sa dlhoočakávaný zámer

Nábrežie v susedstve projektu Eurovea patrí k najpopulárnejším verejný priestorom v Bratislave. Počas pekných dní je doslova preplnené návštevníkmi, ktorí sa prechádzajú, ale aj navštevujú miestne gastronomické zariadenia. Nanešťastie, exteriérové terasy týchto podnikov sú spravidla na nízkej úrovni. Keďže každá reštaurácia alebo bar k ich prevedeniu pristúpil individuálne, výsledkom je vizuálny chaos.

Zdroj: JTRE

Zdroj: JTRE

Keď sa blížilo otvorenie prvej etapy Eurovey v roku 2010, írsky developer Ballymore Properties avizoval, že „už čoskoro budeme všetci niekde inde“. Naznačoval tým, že sa z projektu stane nové centrum života Bratislavy. V prípade gastronómie nebol ďaleko od pravdy. Dunajské nábrežie so sériou reštaurácií a barov sa stalo jednou z najpopulárnejších gastrodestinácii v meste.

Platí to do veľkej miery doteraz. V teplejších mesiacoch sú terasy takmer úplne obsadené, čo viacerých prevádzkovateľov podnietilo k ich rozširovaniu aj na úkor verejného priestoru. V určitých obdobiach sa stoly a stoličky objavili dokonca na mólach, ktoré majú peším umožniť výhľad na Dunaj.

Nanešťastie, spolu s popularitou lokality a aspoň s verbálnym skloňovaním jej exkluzivity nedošlo aj k realizácii zimných terás, ktoré by boli na vysokej dizajnovej úrovni. Na architektúru projektu nadväzuje jediná (Primi), väčšina ostatných je však bez diskusie otrasná – a to aj napriek tomu, že nepochybne neboli lacné. Riešenie exteriérových terás potrebovalo ruku architekta, ktorý im by dal jednotnú a harmonickú podobu.

Galéria

  • Zdroj: JTRE
  • Zdroj: JTRE
  • Zdroj: JTRE
  • Zdroj: Google Maps

Súčasný majiteľ komplexu Eurovea, blízky developerovi JTRE, si tento problém uvedomuje už dlhšie. Už nejakú dobu avizuje, že sa má situácia zmeniť a jednotlivé terasy dostanú jednotný charakter. Rozhodnutie o úprave terás však nevychádza len z estetického cítenia investora, ale aj faktu, že terasy v prvej etape komplexu fungovali iba s povolením na dočasné užívanie. To medzičasom vypršalo, pričom odstránené mali byť do konca roka 2023.

Tento termín sa nepodarilo naplniť. Prvé zmeny sa začali realizovať len v uplynulých dňoch a týkajú sa prvej aj druhej etapy projektu. Že sú tieto intervencie súčasťou celkovej harmonizácie promenády, potvrdila pre YIM.BA Senior PR & Online Manager Eurovea Daniela Stričková. „Áno sú, zjednotenie terás je dôležitým aspektom pre celkovú atraktivitu centra,“ približuje.

Zmeny sa zatiaľ realizujú len na niekoľkých z nich. Z dlhodobého hľadiska by sa však úpravy mali týkať 11 terás v prvej etape a do budúcna pravdepodobne piatich či šiestich v druhej etape – teda úplne všetkých terás. Kedy budú všetky nahradené, nie je známe. „Priebežne ako bude najvhodnejšie z prevádzkového hľadiska a potrieb,“ dopĺňa diplomaticky Stričková. Dôležité

Rovnako nebola odhalená ani podoba objektov. Známe je, že autorom ich stvárnenia bude kancelária GFI, ktorá navrhla podobu druhej etapy projektu. Existujúce stavebné povolenie pre terasy v prvej etape prináša len stručné informácie. Podľa nich bude každá terasa samostatným celkom s prestrešeným prístupom ku hlavnej prevádzke v interiéri Eurovey. Zjednocujúcim prvkom bude lemovanie v úrovni strešnej roviny rámovou konštrukciou, ktorá dotvorí pôdorysnú krivku čelnej fasády jednotlivých terás. Jednotlivé objekty nebudú brániť prístupu do bytových domov ani do nákupného centra.

Definitívne vizualizácie nie sú k dispozícii. Známy je len vizuál, ktorý bol súčasťou celkového zobrazenia jednej z budov v druhej etape Eurovey. Teoreticky však môže ísť len o placeholder (rámcové zobrazenie ešte bez finálneho dizajnu). V každom prípade ide ale o dobrú správu pre celkovú úroveň promenády a tejto časti mesta ako takej.

 

Prehliadka rozličných typov terás v prvej etape projektu. Zdroj: Google Maps

 

Pre Bratislavu je charakteristické, že aj relatívne príjemné prostredie s kvalitným verejným priestorom sa dá zničiť nevhodným riešením letných či zimných terás. Príkladom je Hviezdoslavovo námestie, kde sa nachádza viacero luxusných reštaurácii, no s absolútne nevhodnou formou zaberania verejného priestoru terasami. Verejnosť si na tento stav už zvykla, preto nevidí na tom nič zlé.

Donedávna na tom boli ešte horšie ulice historického jadra. Až prísna regulácia, ktorá zakázala rôzne plošiny, oplotenia, nevkusné slnečníky a umiestňovanie sedenia priamo do stredu ulice, skultivovala podobu najkrajšej časti Bratislavy. Najhorší stav bol na Michalskej, po ktorej sa prakticky nedalo kvôli terasám prechádzať. Dnes však ide o príťažlivú ulicu.

Dobrou správou je, že investori začínajú rozumieť, že pokiaľ chcú vytvoriť kvalitné prostredie, musia sa oň starať aj potom, ako prenajmú obchodný priestor. Nemožno očakávať, že prevádzkovatelia zariadení budú sami od seba vytvárať dizajnovo atraktívne prevádzky, ktoré citlivo reagujú na priestory ulíc, námestí, promenád, parkov alebo vnútroblokov. Potrebné sú preto určité dizajnmanuály a ich dodržiavanie.

Ide o zásadnú úlohu napríklad pre Vydricu, ktorá má veľkú ambíciu rozšíriť pešiu zónu historického jadra. Súčasťou jej konceptu je veľký rozsah retailu v parteri (na prízemí) nových objektov. Pokiaľ sa nepodarí developerovi Vydrica Development vytvoriť príťažlivé prostredie, prevádzky sa neudržia a nová bratislavská destinácia nevznikne.

Výborné by bolo, keby sa inšpirovali vo väčšej miere aj samosprávy, ktoré zatiaľ na túto tému nereflektujú (s výnimkou Starého Mesta v mestskej pamiatkovej rezervácii). Aj letné či zimné terasy podnikov sú zásadnou súčasťou verejného priestoru. Pokiaľ sú navrhnuté dobre, môžu zásadným spôsobom prispieť k jeho atraktivite. Pokiaľ ale lokalite skôr ubližujú, z dlhodobého hľadiska budú kontraproduktívne.

 

Pozrite si výstavbu komplexu Eurovea vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube