Author photoMartina Gregová 27.09.2024 20:47

Takto vyzerá budúcnosť školstva. Jedinečná budova spája supermoderné technológie s ekológiou

Estónska Štátna stredná škola Pelgulinna bola vybudovaná na podnet Ministerstva školstva a výskumu. Vo výučbe sa zameriava na témy životného prostredia, čom zodpovedá aj architektúra inštitúcie. Hlavná budova je postavená prevažne z dreva, čím dokazuje, že aj verejné budovy môžu byť environmentálne priateľské. Nie je prekvapením, že medzi odborníkmi zožala ovácie. 

Autor: Tunel Tõnu

Autor: Tunel Tõnu

Po získaní nezávislosti v roku 1991 sa Estónsko začalo sústrediť na obnovu ekonomiky a naštartovanie hospodárskeho rastu. Okrem zavedenia vlastnej meny k tomu prispelo aj zavedenie rovnej dane a podpora podnikateľského prostredia. Od roku 1999 HDP krajiny pravidelne rastie tempom približne 5% ročne, čo je najviac spomedzi všetkých pobaltských krajín. Estónsko je zároveň už 20 rokov členom Európskej únie.

Krajina v posledných rokoch napreduje aj v oblasti architektúry. V roku 2010 bol oficiálne spustený medzinárodný železničný projekt Rail Baltica, ktorý má za cieľ prepojiť pobaltské krajiny navzájom, ako aj s európskou železničnou sieťou. Súčasťou Rail Baltica má byť niekoľko unikátnych objektov železničných staníc. V roku 2019 predstavila kancelária Zaha Hadid Architects prvé plány novej podoby terminálu v hlavnom meste Tallinn. Objekt dostal názov Ülemiste Passenger Terminal. Pred pár dňami sa začalo s jeho výstavbou.

Niekoľko nedávno predstavených projektov zároveň naznačuje, že krajina zaznamenala aj pozitívny posun v oblasti výstavby z dreva. Drevospracujúci priemysel patrí v Estónsku medzi najdôležitejšie, až donedávna sa však Estónci sústredili viac na export tohto materiálu než na jeho aktívne využívanie.

Galéria

  • Autor: Tunel Tõnu
  • Autor: Tunel Tõnu
  • Autor: Tunel Tõnu
  • Autor: Tunel Tõnu
  • Autor: Tunel Tõnu
  • Autor: Tunel Tõnu
  • Autor: Tunel Tõnu
  • Autor: Tunel Tõnu

Medzi najznámejšie architektonické počiny v tomto smere jednoznačne patrí Steampunkový pavilón v Tallinne, postavený v roku 2019. Jeho podobu navrhli architektonické štúdiá Fologram, Igor Pantic a Soomeen Hahm Design. Ide o pavilón, postavený z parou ohýbaného tvrdého dreva. Vybudovaný bol v rámci 5. ročníka Bienále architektúry v Tallinne. Na svojom pôvodnom mieste pred Múzeom architektúry stál až do roku 2021.

Ďalší dôležitý míľnik v oblasti drevostavieb dosiahla estónska metropola v minulom roku. Na okraji lesa Merimetsa Park, ktorý tvorí vstupnú bránu medzi mestským a prírodným prostredím, bola vybudovaná Štátna stredná škola Pelgulinna. Ide o jednu z troch úplne nových štátnych škôl, ktorých výstavbu iniciovalo Ministerstvo školstva a výskumu. Nová podoba objektu vzišla z architektonickej súťaže. Kľúčovým faktorom pri jej návrhu a následnej výstavbe bola udržateľnosť.

Hlavným konštrukčným materiálom sa stalo drevo. V čase svojho otvorenia bola škola najväčšou drevostavbou v celej krajine. „Štátna stredná škola Pelgulinna je orientovaná na životné prostredie. Dôležité preto pre nás bolo vytvoriť organické prepojenie medzi priestorovým prostredím a spôsobom učenia školy. Urobili sme to prostredníctvom výberu materiálov,“ tvrdia architekti zo štúdia Arhitekt Must. Okrem nosnej konštrukcie bol tento materiál použitý aj v interiéri či na fasáde objektu. CLT panely tvoria až 85% celej stavby.

Budova má kapacitu 1.080 študentov, ktorých vyučuje celkovo 120 učiteľov. Vo vnútri sa nachádzajú rôzne špecializované laboratóriá, posluchárne a učebne rôznych zameraní a veľkostí. Vo foyer a v knižnici sa navyše nachádzajú živé stromy. Vnútorné priestory školy však nie sú ani zďaleka jediným miestom, kde prebieha vyučovací proces. V prípade priaznivého počasia žiaci využívajú aj exteriérové učebne.

„V rámci vonkajšieho areálu s rôznorodými funkciami je priestor aj na tvorivé zásahy – vonkajší výstavný priestor pozdĺž hlavnej cesty umožňuje ľuďom objavovať krajinu, ktorú študenti každoročne prerábajú,“ približuje architekt. Okrem toho sa v areáli vzdelávacej inštitúcie nachádza tiež vonkajšia telocvičňa, loptové ihrisko či pingpongové stoly. Všetky tieto zariadenia sú okrem študentov prístupné aj miestnej komunite a návštevníkom.

Krátko po otvorení bola budova nominovaná na ocenenie, ktoré už po 21. krát udeľuje Estónska asociácia dreva a lesa. Cena sa zameriava na inovatívne a udržateľné využitie dreva v modernej architektúre a jej posledným laureátom sa stala práve Štátna stredná škola Pelgulinna. Okrem impozantného a širokého spektra použitia dreva v tomto projekte odbornú porotu zaujali aj využité technické a technologické parametre. Za zmienku stojí napríklad špeciálna protipožiarna impregnácia WOODSAFE® Exterior WFX, ktorá bola vyvinutá špeciálne pre vlhké prostredie.

Ako architekti sami tvrdia, budova školy bola navrhnutá s využitím všetkých skúseností, ktoré získali za roky experimentovania s drevom ako stavebným materiálom, v kombinácii s rokmi osvedčenými technologickými riešeniami. Výsledkom je stavba, ktorá nie je výnimočná len v národnom meradle, ale v mnohých ohľadoch môže ísť príkladom aj iným metropolám.

 

(Archdaily, Woodsafe, perg.ee, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube