Author photoMartina Gregová 05.10.2023 18:12

Skvost architektúry a dizajnu. Nákupné centrum v európskej metropole dokonale spája históriu s budúcnosťou

Nákupné centrá a obchodné zóny majú rozličné podoby - od banálnych prímestských boxov cez vysvietené a vyumelkované galérie, ktoré sa snažia pritiahnuť návštevníkov drahými materiálmi, interiérovou zeleňou či zvukmi vtákov v lese. Dá sa ale zaujať aj inak: dôrazom na dizajnovú kvalitu a výnimočnosť architektúry, kombinujúcej staršie vrstvy s novou veľkorysou prístavbou. Presne to je prípad projektu Coal Drops Yard. 

Autor: Hufton + Crow

Autor: Hufton + Crow

S ústupom nákladnej železničnej dopravy z centier miest sa v mnohých svetových metropolách otvárajú otázky, ako naložiť so súvisiacimi budovami, ktoré už viac neslúžia svojmu pôvodnému účelu. Zmena funkčnej náplne takýchto objektov môže oživiť celé mestské časti a zároveň sprístupniť architektonicky zaujímavé priestory bývalých železničných skladov širokej verejnosti. Vďaka ich špecifickým riešeniam, ktoré často zahŕňajú otvorené priestory, vysoké stropy a kvalitné materiály, sa z nich po rekonštrukciách môžu stať kultúrne centrá, administratívne priestory či dokonca obchodné domy.

Jedným z takýchto projektov, ktorý navyše už stihol overiť čas, je projekt Coal Drops Yard v Londýne, dokončený v roku 2018. Za jeho návrhom stojí čoraz slávnejšie architektonické a dizajnové štúdio Heatherwick Studio. Hlavným zámerom bolo pretvorenie dvoch železničných skladov, nachádzajúcich sa neďaleko stanice King's Cross, na nové nákupné centrum. Vďaka štúdiu Heatherwick tak budovy, postavené v 50. rokoch 19. storočia, plnia už niekoľko rokov novú funkciu. Zrealizovaním projektu sa zároveň podarilo bývalé sklady vôbec prvý krát v ich histórii úplne sprístupniť verejnosti.

Zadávateľom tejto jedinečnej zákazky bola spoločnosť Cross Central Limited Partnership, ktorá po radikálnej zmene funkcie bývalých skladov volala už v roku 2014, keď architektov oslovila. Ide o súčasť monumentálnej transformácie zázemia stanice King's Cross, kde dnes vzniká jeden z najväčších developmentov v britskej metropole.

Galéria

  • Autor: Hufton + Crow
  • Autor: Hufton + Crow
  • Autor: Hufton + Crow
  • Autor: Hufton + Crow
  • Zdroj: Heatherwick Studio
  • Pôvodný stav. Zdroj: Heatherwick Studio

Ako sa ukázalo počas prípravy, najväčšou výzvou nebola rekonštrukcia a sprístupnenie existujúcich budov, ale ich vzájomné prepojenie. Túto neľahkú úlohu sa napokon podarilo zrealizovať za využitia jednoduchého priestorového princípu. „Keď sme premýšľali o tvare objektov, zvažovali sme, ako by sme z nich mohli urobiť niečo, čo nie je ako klasické nákupné centrum. Ako by sme mohli navrhnúť niečo, čo bude skôr nákupnou ulicou? Niečo, čo by bolo pórovité, s mnohými pešími trasami a viacerými vchodmi a východmi," približuje filozofiu tvorby návrhu Thomas Heatherwick. To všetko vo výsledku vyústilo do návrhu modernej obchodnej štvrte, ktorá okrem samotných prevádzok do oblasti priniesla aj verejný priestor a ďalšie chýbajúce funkcie. 

Coal Drops Yard dnes ponúka celkovo 9.290 metrov štvorcových obchodných priestorov a reštaurácií. Tie sú sústredené vo vnútri dvoch lineárnych budov, ktoré po oboch stranách obklopujú centrálny exteriérový priestor. Prepojenie existujúcich štruktúr nakoniec prebehlo mimo úrovne terénu, čo umožnilo plynulý prechod centrálnym priestorom v celom jeho rozsahu. V strede dispozície vznikol zhromažďovací a komunikačný bod vo forme námestia.

Dobu vzniku aj pôvodný účel budovy dodnes pripomína najmä paleta materiálov a zachované konštrukčné prvky v interiéri nákupného centra. Objekty bývalých železničných skladov majú zachované fasády z červenohnedých tehál, ktoré sú doplnené o viaceré dobové drevené či oceľové prvky. Pôvodné strechy skladov boli síce v rámci návrhu odstránené, no nahradili ich nové, obložené rovnakým materiálom - bridlicou z Walesu. 

Projekt Coal Drops Yard po svojom dokončení vzbudil dvojaké reakcie. Na jednej strane bol kritizovaný kvôli príliš výstrednému tvaru novej strechy, ktorá podľa mnohých nezapadá do danej lokality a dehonestuje architektúru pôvodných priemyselných objektov. Na druhej strane však zožal aj pozitívnu kritiku. Ide totiž o pomerne netradičný projekt nákupného centra, ktorý aj napriek svojmu novému účelu vo veľkej miere zachoval charakter pôvodných budov a ich priestorové kvality.

Inšpiratívnym je aj z hľadiska hmotového a konštrukčného riešenia, ktoré umožnilo vzniknúť intímnejšiemu vnútornému nádvoriu. Nový dizajn zároveň oslavuje a vyzdvihuje špecifickú štruktúru a históriu viktoriánskych priemyselných budov a do oblasti prináša dosiaľ chýbajúce funkcie. Portál The Architectural Review o projekte svojho času vyhlásil: „Je v ňom niekoľko veľmi pekných formálnych gest a kvalita mnohých detailov (dizajnových aj výrobných) je na Londýn nezvyčajne vysoká." 

Široká verejnosť v projekte vidí ďalšie výnimočné dielo Thomasa Heatherwicka, ktorý svojimi originálnymi kreáciami ozvláštnil viaceré významné svetové metropoly. K najslávnejším realizáciám patrí centrála Google v Sillicon Valley, galéria moderného umenia Zeitz MOCAA v Kapskom Meste alebo Little Island a The Vessel v New Yorku. Z našich končín sa podieľa na projekte obchodnej galérie Savarin v Prahe. České hlavné mesto tak nezíska len nové komerčné priestory, ale unikátny priestor, ktorý bude atrakciou sám o sebe. 

Vidiac práce Heatherwick Studio, azda by nemuselo byť nepredstaviteľné, keby jedného dňa realizoval svoj projekt aj v Bratislave. Koniec-koncov, výnimočné zámery nielen komerčného charakteru sú v rovine úvah aj tu. Galéria v Kapskom Meste by sa mohla stať vzorom inej podobnej budove - Silu v Palme. Bratislava by sa v budúcnosti mala definovať odvahou v architektúre a dizajne. Podobné zadania sú na to najlepšou príležitosťou. 

 

(Heatherwick Studio, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube