Mlynské Nivy sa majú v dohľadnej budúcnosti premeniť na veľkomestsky pôsobiacu štvrť s polyfunkčnou blokovou zástavbou, kvalitným bývaním, vybavenosťou či verejnými priestormi. Pôvodný výrobno-skladový charakter územia má odísť do minulosti. Nebude to ale platiť úplne – aj dnes sa totiž objavujú zámery, ktoré vychádzajú skôr zo staršej tváre lokality ako z tej plánovanej.
Zdroj: Kyska Architects
Východná časť Mlynských Nív sa vyformovala v druhej polovici 20. storočie ako priemyselné zázemie Bratislavy v dobrej väzbe na bratislavský prístav. S úpadkom priemyslu na konci minulého storočia však začala strácať svoj význam. V súčasnosti sú už celé Mlynské Nivy otvorene považované za rozvojové územie, v ktorom sa má vybudovať polyfunkčná zástavba, tvorená predovšetkým bývaním a občianskou vybavenosťou.
To predpokladá zánik a prestavbu viacerých areálov a pozemkov. O to prekvapivejšie sa javí, keď sa ešte aj v súčasnosti objavujú zámery, ktoré majú bližšie k pôvodnej podobe lokality namiesto tej budúcej. K takým patrí aj projekt Centra energetických inovácií CEI, ktorý pripravuje spoločnosť Perset. Nachádzať sa má na Prievozskej ulici, v susedstve haly na crossfit.
Podľa predloženej dokumentácie pôjde o budovu v tvare obdĺžnika, z ktorej budú vystupovať štyri malé hmoty vstupných priestorov na prízemí. Časť objektu bude mať tri nadzemné podlažia, zvyšok bude kombinovať dvojpodlažnú časť s halovým jednopodlažným priestorom. Rozdelený bude na štyri časti, označené ako nájomné priestory.
Z funkčného hľadiska pôjde o komplex prevádzok služieb, ktoré v sebe spájajú obchodno-výstavné priestory, kancelárie, priestory pre výkon poradenskej služby a priestory pre vývoj v danom odbore (energetika - obnoviteľné zdroje energií a moderné technológie).
Nájomný priestor 4 bude trojpodlažný a obsahovať bude obchodno-výstavné priestory, komunikačné a technické priestory na prízemí, na druhom podlaží sú riešené priestory služieb pre výskum a vývoj, na treťom administratíva.
Nájomné priestory č. 3 a č. 2 budú mať veľmi podobný charakter. Na prízemí budú umiestnené obchodno-výstavné priestory, servisno-skladové priestory a komunikačné a technické priestory. V západnej polovici druhého podlažia sa uvažuje s kanceláriami s prislúchajúcim zázemím, východnú polovicu tohto podlažia bude tvoriť pokračovanie jednopodlažného halového priestoru servisno-skladového zázemia.
Nájomný priestor č. 1 bude zaberať približne rovnakú časť z predmetnej stavby ako nájomné priestory č. 2 a č. 3. Na prízemí sú riešené obchodno-výstavné priestory, zázemie alebo priestory pre výskum a vývoj. Polovicu prízemia zároveň budú tvoriť kancelárie s prislúchajúcim zázemím.
Parkovanie bude riešené v počte 54 stojísk. Dopravné napojenie má byť zabezpečené z Prievozskej ulice, súčasťou dopravného napojenia majú byť aj priľahlé úseky cyklotrás na Prievozskej a Tučkovej ulici.
Architektonické riešenie spracovala kancelária Kyska Architects. Zverejnené vizualizácie prezentujú vcelku jednoduchý objekt, ktorý od prvého pohľadu pripomína kombináciu skladu a kancelárskej budovy. Samotní architekti priznávajú, že na začiatku chceli navrhnúť malú univerzálnu prenajímateľnú halu. Počas navrhovania sa však objavil záujem nemenovanej firmy umiestniť tu centrálu. Autori dodávajú, že sa usilovali skombinovať jednoduchosť, hospodárnosť a moderný štandard využitia. Na projekcii spolupracovala firma VINGS.
Hlavné mesto vydalo projektu kladné záväzné stanovisko, čím overilo jeho súlad s územným plánom. Developer sa tak môže posunúť do ďalších stupňov konania. Keďže v krátkom čase bude platiť nový stavebný zákon, ktorý zlučuje územné a stavebné konanie, žiadať bude pravdepodobne o stavebný súhlas. Kedy ho dostane, možno dnes len ťažko odhadnúť. Teoreticky by ale mohol objekt rozostavať ešte tento rok.
Mesto s projektom súhlasí, a to aj napriek tomu, že sa v lokalite pripravuje veľká transformácia, spojená so zmenou Územného plánu. Tá predpokladá prestavbu celých Mlynských Nív vrátane ich východnej časti na polyfunkčnú mestotvornú štvrť s bývaním, občianskou vybavenosťou a verejnými priestormi. Účastníkom týchto zmien má byť aj Perset, blízky spoločnosti Metrostav.
Ten tu plánuje vybudovať blokovú štruktúru zástavby, tvorenú predovšetkým bývaním a v menšej miere administratívou. V jadre územia bude relatívne veľký park, označovaný ako Východný park. S mestom kvôli nemu menil pozemky, vďaka čomu sa bratislavskému Magistrátu otvorila cesta pre jeho realizáciu. Prevažujúca podlažnosť by mala byť na úrovni šiestich až siedmich nadzemných podlaží, smerom k Prievozskej teoreticky až štrnástich.
Navrhovaný zámer Centra energetických inovácií CEI je tak s navrhovanou reguláciou v zjavnom rozpore. Ak naozaj táto stavba vznikne, bude popri bytových blokoch či solitéroch pôsobiť do istej miery nepatrične. To isté bude platiť o extenzívnom využití pozemku. Nová štruktúra by totiž mala byť omnoho intenzívnejšia, aby sa vytvoril priestor pre polosúkromné priestory vo vnútroblokoch.
Mesto bolo z legislatívneho hľadiska nútené vydať záväzné stanovisko. Nová regulácia ešte platná nie je, preto je zámer v súlade s aktuálnym znením Územného plánu. Brániť vydaniu stanoviska preto Magistrát nemôže, rovnako ako čakať na zmenu regulácie. Tá sa očakáva v horizonte roka.
Nemožno tak vylúčiť, že v jednej z najperspektívnejších lokalít Bratislavy vznikne nová hala. Podobné stavby by mohli byť vybudované aj inde, kým daný pozemok mohla vyplniť omnoho intenzívnejšia zástavba, ktorá by tu bola zároveň aj vhodnejšia. Ak sa Centrum energetických inovácií CEI skutočne vybuduje, súčasťou Mlynských Nív môže byť ešte desaťročia. Aj to je však dôsledok dlho trvajúcich procesov zmien územného plánu.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre