Interiér bratislavskej pobočky spoločnosti Kistler vznikol v postcovidovom období. Komfortné a moderné pracovné priestory mali zamestnancov motivovať k práci v kancelárii. Od tej doby získalo sídlo známej švajčiarskej firmy slovenské aj medzinárodné ocenenia. Vďačiť za to možno predovšetkým inovatívnym riešeniam, ktoré sú jeho súčasťou.
Švajčiarska spoločnosť Kistler je priekopníkom a lídrom na svetovom trhu v oblasti technologických inovácií. Založená bola v roku 1959. Dnes má svoje pobočky v 60 krajinách sveta a zamestnáva približne 2.200 ľudí. Kancelárie Kistler nájdeme aj na Slovensku, konkrétne v Bratislave a Košiciach.
„Naším zameraním na softvér a aplikácie v reálnom svete riešime výzvy rýchleho vývoja technológií, a zabezpečujeme, aby naše slovenské závody a spoločnosť ako celok zostali na čele inovácií,“ tvrdí o sebe spoločnosť. Firemná identita a primárne biznis zameranie tak prirodzene ovplyvnilo aj výber sídla a následne podobu pracovných priestorov.
Bratislavská kancelária sa nachádza v budove Einpark od developera Corwin, ktorá bola v čase svojho dokončenia známa ako najekologickejšia administratívna budova v metropole. Jej súčasťou je zelená pobytová strecha, tepelné čerpadlá, rozličné inteligentné technológie, 75 parkovacích miest pre bicykle a 7 nabíjacích staníc pre automobily. Aj vďaka tomu sa jej podarilo dosiahnuť mimoriadne vysoký stupeň certifikácie na úrovni LEED Platinum.
Návrh kancelárskych priestorov Kistler vypracoval architektonický ateliér Zeit Architekti. „Každému návrhu dávame jedinečný, individuálny pocit a prispôsobujeme ho potrebám každého klienta, predstavivosti dizajnu a životnému štýlu. Naším cieľom je porozumieť genéze a smerovaniu našich klientov spolu s ich hodnotami,“ približuje svoju prácu štúdio.
O výnimočnosti bratislavskej kancelárie Kistler svedčia už dve ocenenia, ktoré sa architektom podarilo získať. Na Slovensku to bola cena Office roka 2023 v kategórii Inovatívna kancelária. Odborná porota pri tomto projekte vyzdvihla kvalitné konferenčné systémy a technológie, vloženie pohyblivých stien a akustických závesov, či riešenie spoločných priestorov. „Viacero inovatívnych prvkov je daných budovou ako takou, keďže ako jediná na Slovensku disponuje certifikátom LEED Zero Carbon,“ pripomenula porotkyňa Milena Bobeková.
Projekt sa dočkal uznania aj na európskej úrovni, a to v rámci ocenenia BIGSEE. Jeho cieľom je propagovať a podporovať tvorivosť, inovácie a výnimočnosť v dizajne aj v architektúre. Prihlásiť sa doň môžu diela z celej juhovýchodnej Európy.
Ako architekti sami tvrdia, návrh bratislavskej pobočky spoločnosti Kistler vnímali ako príležitosť premeniť formálny pracovný priestor na kvalitné pracovisko s kreatívnou a uvoľnenou atmosférou, ktoré bude otvorené voči vedeckej komunite aj zamestnancom. K vytvoreniu príjemného pracovného prostredia návrh prispel na niekoľkých úrovniach.
Jednotlivé časti riešeného priestoru sú od seba navzájom oddelené pohyblivými stenami, presklením či akustickými závesmi. Vďaka tomu sú všetky kancelárske priestory dostatočne presvetlené a navzájom opticky prepojené. „Kistler kladie veľký dôraz na transparentnosť voči svojim zamestnancom a klientom. Nová priestorová koncepcia, zakorenená v otvorenosti, je zrejmá už od vstupu a odráža záväzok podporovať dialóg a spoluprácu na všetkých úrovniach,“ konštatujú architekti.
K vytvoreniu pocitu komfortného pracovného prostredia prispieva tiež zvolená paleta materiálov a farieb. V interiéri dominuje svetlé drevo, ktoré okrem podlahy tvorí tiež značnú časť nábytku, navrhnutého na mieru. Z farieb sa v interiéri najčastejšie objavuje svetlomodrá. Nájdeme ju v spoločných priestoroch, v zasadačkách a v niektorých kanceláriách dokonca na strope a čiastočne aj na stenách.
V kolektívnych priestoroch sa okrem klasického sedenia rôznych mierok nachádzajú tiež pobytové schody, ktoré môžu zamestnanci využiť na oddych a neformálne stretnutia. Všetok nábytok je navrhnutý ergonomicky a ponúka pohodlie pri dlhodobom sedení, čo je dôležité pre udržanie zdravia a pohody zamestnancov.
Za zmienku stojí tiež hravý svetelný dizajn. V rôznych častiach riešeného priestoru boli použité rôznorodé typy svietidiel, od klasických kruhových až po závesné tyčové svietidlá rozmanitých tvarov. K vytvoreniu príjemného pracovného prostredia navyše prispievajú stropné či zabudované LED pásy.
Aktuálna podoba bratislavského sídla spoločnosti Kistler sa postupne kreovala v postcovidovej dobe. V čase, keď boli ľudia už viac-menej zvyknutí na prácu z domu, pokladala spoločnosť za nutné vytvoriť také pracovné prostredie, ktoré pritiahne zamestnancov späť na pracovisko. Vďaka spolupráci so známym architektonickým štúdiom sa to napokon podarilo. Bratislava sa tak môže pochváliť ďalším kvalitným kancelárskym priestorom.
(BIGSEE, Office roku, Zeit architekti, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac