Coworkingové centrum v pražských Holešoviciach je výnimočným miestom v mnohých ohľadoch. Priestory plné nadrozmerných umeleckých diel a dizajnových kúskov ponúkajú návštevníkom nielen kreatívne pracovné prostredie, ale aj jedinečný estetický zážitok. Interiér je starostlivo navrhnutý tak, aby podporoval prácu a vzbudzoval inšpiráciu u každého, kto sem zavíta. Nie je preto náhoda, že sa dostal do úzkeho výberu v rámci prestížneho česko-slovenského ocenenia.
Medzi najznámejšie súťaže oceňujúce interiéry od českých a slovenských architektov patrí bezpochyby ocenenie Interiér roku. Prvý ročník tejto dnes už pomerne významnej súťaže bol vyhlásený v roku 2015. Okrem siedmich typologických kategórií sa v ňom nominované diela uchádzajú aj o Cenu verejnosti, Novinársku cenu a Cenu generálneho partnera súťaže. Hodnotia sa súkromné aj verejné interiéry, pričom sú vždy rozdelené do viacerých podkategórií.
Jednou z nich je aj kategória LD seating, do ktorej možno prihlásiť diela z kancelárskeho prostredia, vrátane hubov a coworkingových centier. V rámci posledného ročníka bola práve táto kategória jedinou, v ktorej napokon zvíťazil slovenský interiér. Víťazmi kategórie LD seating v rámci ocenenia Interiér roku sa stali Štúdio Archstyl a Štúdio WooW. Architekti v starej kancelárskej budove z 90. rokov 20. storočia navrhli a zrealizovali moderné a funkčné pracovné priestory. „Vytvorili sme zdravé prostredie na každodennú prácu – dizajnovo, akusticky, svetlotechnicky, tepelno-technicky a aj vyššie spomenutým prísunom čerstvého vzduchu,“ konštatujú architekti.
Zaujímavé prístupy k tvorbe pracovných priestorov priniesli aj ďalšie dve diela, ktoré odborná porota označila za finalistov danej kategórie. Tento titul obdržalo Kreatívne štúdio v Bratislave, navrhnuté abrama architektmi, a Foyer pre stretnutia v Prahe, za ktorým stojí spoločnosť MAR.S ARCHITECTS.
Projekt s názvom Foyer pre stretnutia sa nachádza na Tusarovej ulici č. 31 v pražských Holešoviciach. Celkovo zaberá podlažnú plochu 120 metrov štvorcových. Ako popisujú architekti, názvom búrajú pôvodný zmysel slova "foyer." „Termín pôvodne označoval priestor krbu. V súčasnosti označuje spoločenskú sálu slúžiacu na občerstvenie a relax počas prestávok. Foyer zostáva verný svojmu pôvodnému významu a je obohatený o relaxačné pracovné priestory pre krátkodobé a dlhodobé úlohy,“ približujú autori vydareného projektu.
Tento jedinečný priestor v sebe spája hneď niekoľko funkčných náplní. Slúži ako showroom pre predajňu Marslab, coworkingové centrum, miesto na príležitostné podujatia či ako fotografické štúdio. „Priestor je navrhnutý tak, aby vytvoril kreatívnu kulisu a zanechal nezabudnuteľný dojem na svojich užívateľov,“ ozrejmujú architekti. Návštevníkom ponúka možnosť samostatnej práce, práce v skupinách či usporiadania prezentácie svojich produktov. Vo foyeri nechýba ani hygienické zázemie či menšia kuchynka.
Vnútorné priestory sa vyznačujú silným geniom loci, ktorý vychádza predovšetkým z industriálneho charakteru budovy, v ktorej coworkingové centrum sídli. K jedinečnej atmosfére interiéru prispieva aj množstvo originálnych solitérov českého a medzinárodného dizajnu. Podľa slov samotných architektov bol každý kus – od nábytku až po umenie – vybraný tak, aby vytvoril inšpiratívne a funkčné prostredie. „Dizajn interiéru sa zameriava na maximálnu harmóniu medzi estetikou a funkčnosťou, čím sa zabezpečí, že priestor je krásny a praktický,“ tvrdia.
Foyer na Tusarovej ulici stiera hranice medzi prácou a voľným časom, a svojim návštevníkom ponúka jedinečný estetický zážitok. Medzi najvýraznejšie dizajnérske prvky tohto interiéru patria atypické svietidlá od českých dizajnérov Jiřího Krejčiríka a Jaroslava Chramostu, kolekcia stoličiek od renomovaného talianskeho výrobcu Arrmet či sedací nábytok od Comforty.
V interiéri nechýbajú ani nadrozmerné umelecké diela, ktoré z návštevy tohto prevažne pracovného miesta robia navyše aj umelecký zážitok. Nadšenci českej výtvarnej tvorby si tu môžu prehliadnuť diela od Patrika Kriššáka či Maximy Havlíčkovej. „Tieto umelecké diela dodávajú priestoru vrstvu sofistikovanosti a kreativity, vďaka čomu sa z neho stáva pracovisko aj galéria moderného umenia a dizajnu,“ uvádzajú autori projektu.
Finalista ceny Interiéru roku v kategórii LD seating dokazuje, že priestor s jedinečným geniom loci nemusí byť doplnený len o nenápadné interiérové prvky. Vyniknúť môže aj v kombinácii s originálnymi kúskami, ako sú umelecké diela, svietidlá či mobiliár. V tomto prípade práve tieto prvky dokázali pozdvihnúť kvalitu riešeného interiéru na úplne inú úroveň.
(Interiér roku, amazingarchitecture, MAR.S ARCHITECTS, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac