Mickiewiczova ulica je relatívne krátka, no významná ulica v centre Bratislavy. Pôvodne vznikla ako spojnica historického jadra mesta s východnými predmestiami a záhradnými palácmi, ktoré sa tu nachádzali, dnes je dôležitou dopravnou trasou. Postupne však ožívajú zámery a vízie, ktoré ju majú viac priblížiť k živej kompaktnej ulici s prevahou peších a cyklistov.
Prvým krokom k tejto vízii je vyplnenie všetkých prieluk, ktoré sa tu nachádzajú. Mickiewiczova je jedna z tých ulíc, ktoré sa začali formovať ešte v časoch, kedy mala táto časť Bratislavy predmestský a provinčný charakter, do čoho vstúpil masívny rozvoj po vzniku Československej republiky. Každopádne však odvtedy nebola nahradená všetka zástavba a na niektorých parcelách sa zachovali menšie objekty, prípadne boli vybúrané vo vízii budúcej prestavby.
Príkladom stavebnej prieluky je parcela na Mickiewiczovej 10, kde aktuálne vzniká projekt Multi Use House, alebo Nové byty Staré Mesto od developera Fingest, s.r.o. Na mieste budúcej dvojice domov je dnes vykopaná stavebná jama a zrealizovaná základová doska.
Po dobudovaní tu vznikne osempodlažný objekt orientovaný do ulice s 25 bytmi a apartmánmi a jedným prenajímateľným priestorom na prízemí, kým vo dvore bude vybudovaný trojpodlažný objekt s deviatimi bytmi a apartmánmi, vrátane prízemných bytov s predzáhradkami. Predelené budú átriom so zelenou úpravou. Pod ním sa budú nachádzať dve podlažia garáží.
Keďže ide o bývanie v centre, ceny sú nastavené pomerne veľkoryso, v prepočte na meter štvorcový štartujú na úrovni priližne 3-tisíc eur. K tomu však treba pripočítať ešte kúpu parkovacieho miesta v cene 25-tisíc eur. Štandard mohol byť pri takých cenách aj o niečo lepší, hoci nie je ani zlý. Viacero dispozícii je neštandardných a budú klientov nútiť k návrhu interiéru na mieru architektom. Aktuálne je voľných ešte 21 jednotiek, čo je v pomere k ich celkovému počtu dosť veľa.
Každopádne, dom prieluku vyplní dobre a tvarovo bude nadväzovať na okolitú zástavbu. Architektúra je moderná a pochádza od skúsenej kancelárie architekta Ľubomíra Závodného. Dokončenie projektu developer očakáva v auguste 2020.
Po jeho výstavbe ostane v susedstve ešte vhodný pozemok pre prestavbu, kde je dnes starší objekt, kde bola svojho času krčma Bratislavská kúria. Osud tejto parcely nie je aktuálne známy, je tu však zriadený prístup na stavenisko projektu Multi Use House.
Ďalšou zmenou má prejsť dom na Mickiewiczovej 2, kde sa nachádzala populárna pizzeria a pobočka cestovnej kancelárie. Objekt je osadený medzi areálom Hurbanových kasární a nedávno dokončeným developmentom Augustus. So svojimi dvoma podlažiami je ideálny kandidátom na navýšenie a dorovnanie okolitej zástavby.
Presne k tomu by teraz malo dôjsť, aspoň v zmysle územného rozhodnutia, ktoré pred niekoľkými dňami vydal Stavebný úrad v mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Spoločnosť Primex, s.r.o., plánuje objekt nadstavať a dostavať. Od ulice tak pribudnú dve podlažia, zakončené pultovou strechou. V novej časti budovy by sa majú nachádzať administratívne priestory. Architektom rekonštrukcie by mal byť Michal Šarafín z Ateliéru Domova.
Od prestavby tohto objektu si nesľubujem mimoriadne zvýšenie architektonickej hodnoty budovy ani okrášlenie Mickiewiczovej, dôležité však je, že sa dorovná výšková úroveň domov v tejto časti ulice. Tá tak bude pôsobiť harmonickejšie a tým pádom aj lepšie.
Azda najdôležitejší zámer pre Mickiewiczovu sa však netýka dostavby nejakého objektu, ale transformácie verejného priestoru. Ulica sa totiž nachádza v predĺžení Obchodnej, ktorá, bez ohľadu na iné problémy, patrí k aktívnym uliciam priateľským k chodcom, a spája historické jadro so štvrťou Blumental či lokalitou Trnavského mýta.
Dnes je však extrémne zaťažená tranzitnou dopravou, čo plánuje zmeniť spoločnosť ITB Development spoločne so súvisiacou architektonickou kanceláriou Architekti Šebo Lichý. Už pred časom bola predstavená vízia „Bulváru Mickiewiczova“, ktorá rátala s utlmením automobilovej dopravy a s rozšírením priestoru pre chodcov a cyklistov. Architekti si od toho sľubujú výrazné zlepšenie bezpečnosti, fungovania a výzoru ulice.
Tzv. pilotná fáza prevádzky ulice, počítajúca s vylúčením IAD v úseku medzi Kollárovym námestím a križovatkou s Ulicou 29. augusta je už podľa posledných správ pripravená na realizáciu. Jej implementovanie by značne utlmilo tranzit, zlepšilo bezpečnosť, znížilo hlučnosť a objem vypúšťaných emisií a zrýchlilo verejnú dopravu. Všetko však závisí od súhlasu Hlavného mesta.
To aktuálne vidí prioritu v premene Kollárovho námestia, ktoré by sa malo premeniť na ďaleko priateľskejší verejný priestor, ako to je v súčasnosti, a to relatívne jednoduchou reorganizáciou dopravných tokov. Každopádne však ide o projekt na niekoľko rokov. Podmieňovanie ukľudnenia Mickiewiczovej premenou „Kollárka“ v stave, kedy je toto utlmenie v pilotnom režime možné realizovať aspoň na skúšku ihneď, preto hodnotím ako chybné.
Každopádne, Mickiewiczova sa ukazuje ako ulica s veľkým potenciálom, ktorá by už čoskoro mohla byť oveľa príťažlivejšia. Niektoré základné vlastnosti dobrej ulice – kompaktná zástavba, aktívny parter alebo uličná zeleň – už má, v najbližšej dobe sa ukáže, či sa ich význam ešte posilní a dôjde k odstráneniu najväčšieho problému, a síce prehnanej dopravnej záťaže.
Ak by k tomu došlo, Bratislava by získala ďalší kvalitný verejný priestor, čoho je dnes v metropole akútny nedostatok. V meste čeliacemu klimatickej kríze či úpadku tradičných ulíc je to enormne dôležitá potreba, vedenie Hlavného mesta tak snáď zaujme proaktívny prístup a začne sa možnosťami zlepšenia „Micky“ zaoberať.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre