Výstavba v rýchlo sa meniacej štvrti Mlynské Nivy je spojená so vznikom mohutných komplexov a parkovo upravených plôch poloprivátneho charakteru. Teraz sa ale zdá, že by tu mohol vzniknúť priestor, pripomínajúci verejné námestie. Zrealizovať ho plánuje spoločnosť Immocap v rámci výstavby projektu The Mill.
Mlynské Nivy sa postupne menia na kompaktnú polyfunkčnú štvrť, ktorá bude v budúcnosti tvoriť rozšírenie bratislavského downtownu. Ide o veľkú zmenu oproti stavu, ktorý tu platil donedávna – išlo totiž o súčasť mohutného priemyselného pásu v priestore medzi Karadžičovou a Hraničnou vo väzbe na bratislavský prístav. Z výrobnej zóny sa dnes postupne stáva žiadaná lokalita pre bývanie aj lokalizáciu pracovísk.
Rozvoj predbehol plánovanie, preto tu dosiaľ chýbajú rozsiahlejšie verejné investície – do dopravnej infraštruktúry, vybavenosti, ale aj verejných priestorov. Hoci sa očakáva, že v budúcnosti pôjde o dôležitú časť Bratislavy s tisíckami obyvateľov a desaťtisícmi návštevníkov, chýba jej akési jadro, ktoré by bolo miestom sociálneho kontaktu a pomyselným základom lokálnej identity. V preklade - chýba jej centrálne námestie.
Nie je však vylúčené, že teraz niečo podobné – aspoň v obmedzenej miere – vznikne. Developer Immocap totiž v susedstve križovatky Mlynských nív a Plynárenskej realizuje kancelársky projekt The Mill. Výrazná budova s 16 nadzemnými podlažiami a výškou bezmála 70 metrov bude výraznou súčasťou budúceho bulváru, na ktorý sa má ulica Mlynské nivy premeniť. Investor sa prezentuje atraktívnou súčasnou architektúrou od kancelárie DKLN aj upraveným okolím.
K plochám, patriacim k projektu, patrí aj priestor severne od rozostavanej veže. Zo severu a západu ho vymedzujú parkoviská Pressburg Tower, z východu Plynárenská. Až donedávna tu stál menší industriálny objekt – podľa všetkého išlo o budovu bývalej povrazárne, ktorá patrila k areálu podniku Helle. Patril k nej aj parný mlyn, ktorý zanikol ešte v roku 2008.
Developer pristúpil k asanácii, keďže objekt už nepotreboval a bránil ďalším prácam aj uvažovanému využitiu plochy. „Budova v poslednom období slúžila ako zariadenie staveniska pre projekt The Mill a ako priestory pre stavebnú spoločnosť. Pôvodný účel využitia objektu bol hlavne skladovo administratívny,“ hovorí Martina Jamrichová, riaditeľka komunikácie v Immocap. „Priestor sme uvoľnili najmä pre potreby ukončenia vonkajších prác v areáli projektu The Mill.“
Ako však tvrdí, v dôsledku zbúrania stavby sa otvorí priestor pre verejnoprospešné využitie. „Na mieste pôvodného objektu vznikne ihrisko pre deti, ktoré budú mať novú škôlku priamo v budove The Mill,“ pripomína. V kancelárskej budove s 25-tisíc metrami štvorcovými, ktorá je dnes takmer naplno prenajatá, budú pracovať stovky ľudí – a medzi nimi množstvo rodičov. Škôlka preto bude určená pre teoreticky až 120 detí, čo si vyžaduje náležité vonkajšie plochy, ktoré sa inde nedali umiestniť.
Benefity však nebudú platiť len pre nich. „Vzniknutá zóna bude slúžiť aj ako verejný priestor, napríklad pre food trucky či na oddych pre návštevníkov The Mill. Zároveň tu plánujeme aj terénne a sadové úpravy, ktoré dotvoria okolie novej budovy,“ dopĺňa Jamrichová. Vznikne tu teda skutočné lokálne námestie, ktoré môže byť predmetom záujmu nielen zamestnancov, ale aj rastúceho počtu okolitých obyvateľov.
Asanácia budovy bola podľa developera už predmetom povolení pre celý The Mill. Územie prišlo o ďalšiu stopu priemyselnej minulosti, výmenou za to bude verejný priestor, aký dosiaľ v lokalite chýba. Prítomnosť upravenej plochy tu naznačujú aj vizualizácie projektu.
Po dokončení The Mill, ktoré je plánované na koniec tohto roka, získa lokalita súčasný charakter. Na industriál bude odkazovať len čiastočne. „Odkaz industriálnej zóny sa snažíme preniesť už do budovy The Mill najmä prostredníctvom technických riešení a inovácií,“ opisuje Martina Jamrichová. „V celkovom kontexte územia nová budova nadväzuje na existujúcu zástavbu svojím členením a dotvára uličnú líniu Mlynských nív, ktoré sa stávajú novým významným mestským bulvárom.“
Pôvodný industriálny objekt nebol z architektonického ani historického hľadiska mimoriadne hodnotný. Počas svojej existencie bol prestavaný a nepripomínal atraktívne industriálne budovy, ktoré sú v iných mestách predmetom intenzívnej ochrany. Preto nebola chránená ani povrazáreň. Pre veľkú časť verejnosti bola navyše neviditeľná, lebo bola dlho „skrytá“ za nízkymi nevzhľadnými skladmi a prevádzkami.
Napriek tomu sa nedá ubrániť pocitu, že zbúranie budovy nemuselo byť najlepším riešením. Absencia pamiatkového statusu na druhej strane dávala stavebníkovi väčšiu voľnosť, čo sa týka úprav objektu. Ten si zachoval aspoň charakteristickú vnútornú konštrukciu a veľké klenbové okná, čo by sa pri kvalitnej rekonštrukcii dalo využiť v prospech vytvorenia pozitívneho symbolu lokality.
Problémom však bolo, že takto osadená budova je a aj do budúcna by bola komplikáciou pri ďalšom rozvoji pozemku. Developer tu dnes plánuje vytvorenie verejného priestoru (resp. verejne prístupného priestoru), na druhej strane ale ide o vzácne metre štvorcové v čoraz lukratívnejšej časti mesta. Do budúcna nemožno vylúčiť, že sa bude stavať aj na tejto ploche.
Ak to tak bude, pri udržaní architektonického štandardu The Mill tu môže vzniknúť ďalšia atraktívna realizácia. To však neznamená, že sa nedala do prípadného projektu vhodne začleniť aj povrazáreň. Vzory zo zahraničia – napríklad z developmentu Fabryka Norblina vo Varšave – ukazujú, že sa dajú spojiť požiadavky na vybudovanie nových priestorov so zachovaním pôvodných štruktúr.
V tomto momente to je ale jedno. Developer postupoval legálne, legitímne a jednu hodnotu sa chystá nahradiť inou – nemenej dôležitou. Mlynské Nivy potrebujú okrem zelených vnútroblokov aj kvalitné námestie. Azda najideálnejšie by bolo na juhovýchodnej strane križovatky Mlynských nív a Plynárenskej, kde by mohlo mať aj primeraný rozsah. V súčasnosti sa tu už ale plánujú privátne developmenty.
O tom, ako bude lokalita v budúcnosti vyzerať a či bude mať okrem hlavného bulváru aj iný významný verejný priestor, má už čoskoro odpovedať Mestská urbanistická štúdia Mlynské Nivy. Autori z Metropolitného inštitútu snáď nájdu spôsob, ako urobiť z tejto časti mesta plnohodnotnú štvrť, k čomu patrí bývanie, zeleň, no aj lokálne centrum – ideálne s vlastným a dostatočne veľkorysým námestím.
Fotografie z 21.5.2023. Pozrite si výstavbu The Mill vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre