Pomalé povoľovanie výstavby patrí k významným faktorom, negatívne ovplyvňujúcim konkurencieschopnosť Slovenska. Zmeniť to má nová legislatíva, ktorá vstupuje do platnosti od 1. apríla budúceho roka. Radikálne zmeny v legislatíve aj súvisiacich zákonoch však majú kritikov. Problémom je najmä vzťah povoľovania k posudzovaniu vplyvov na životné prostredie (EIA).
Úspešné dostavby existujúcich areálov si vyžadujú dôkladnú analýzu územia aj dostatočné pochopenie pôvodnej architektúry. Projekt Technocampus v Berlíne je jedným z tých, ktorým sa tieto požiadavky podarilo splniť.
Na Bielom Kríži v Novom Meste je už nejakú dobu dokončený rezidenčný projekt Pod Vinicou. Napriek tomu ostáva prázdny. V tomto prípade za tým nie sú problémy investora, developerskej divízie spoločnosti Arca Capital. Kolaudácii obytného súboru zabránila neschopnosť Hlavného mesta a poslancov mestského zastupiteľstva.
Vzostup modernej a súčasnej architektúry je vnímaný ako víťazstvo racionality nad samoúčelnosťou. Drvivá väčšina súčasnej architektonickej produkcie preto odmieta ornament a vychádza z hesla „forma nasleduje funkciu“, prípadne „menej je viac“. Aj v Bratislave sa však objavujú projekty, ktoré sa obracajú do minulosti.
Spomedzi nových veží v Bratislave patrí k tvarovo najzaujímavejším projekt Metropolis od spoločnosti Mint Investments. Rezidenčný development je tvorený dvojicou veží na spoločnej podnoži. Oproti klasickým budovám sa líšia individuálnym aj celkovým zjavom – zašpicatené budovy totiž tvoria obrovské písmeno M. V uplynulých dňoch dosiahli plnú výšku.
Bratislava síce hovorí o nutnosti zahusťovania a budovaní 15-minútového mesta, realita ju však dobieha. V predmestských obciach pribúdajú nové projekty, ktoré ich nafukujú a postupne menia na malé mestečká. Krok po kroku tak vzniká celistvá zástavba – a spolu s ňou odchádza sen o kvalitnej kompaktnej metropole.
V centre Bratislavy postupne ubúda zanedbaných budov. V zlom stave dnes ostávajú najmä objekty, ktoré sú vo vlastníctve štátu. Príkladom je rozložitá stavba základnej školy na nároží Lazaretskej a Cukrovej ulice. V dohľadnej dobe by sa to ale mohlo zmeniť – škola totiž podľa portálu INDEX smeruje na trh.
Správne prevedenie bytových domov môže zásadne prispieť k tvorbe kompaktnejšieho mesta. Dorovnávanie existujúcej mestskej zástavby je však stále výzvou. Mnohé projekty ale dokazujú dôležitosť podobných zámerov, keďže sa tým posilňuje mestotvorný charakter ulíc a s nimi aj vnímaná kvalita celého mesta.
Podunajské Biskupice patria dlhodobo k prehliadaným mestským častiam Bratislavy. Ich imidž sa ale pomaly mení. Aj tu pribúda viacero rezidenčných zámerov od súkromných developerov. Príkladmi sú Obytný komplex Laurin dvor od spoločnosti LeiLa, s.r.o. alebo Bývanie svornosti od BDS Development.
Najprv išlo o bývalú elektráreň, potom o objekt chátrajúceho kostola. Vďaka finančnej podpore a veľkému nadšeniu súkromného investora vzniklo v týchto jedinečných, no dlhé roky zanedbávaných objektoch nové kultúrne centrum či koncertná sála.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac