Spoločnosť Cresco Real Estate pokročila s výstavbou projektu Agáty, ktorý bol známy aj ako Sand Resort. Bývanie komunitného charakteru, ako ho nazýva developer, rastie na severnom okraji Dúbravky, neďaleko rozrastajúcej sa štvrte Bory. Podľa najnovších informácií firma pripravuje v susedstve aj ďalší projekt, hoci charakterom bude odlišný.
Špitálska síce nepatrí k uliciam, ktoré by bolo možné prirovnať k mestským bulvárom, napriek tomu by mohla byť atraktívnou spojnicou historického jadra a Blumentálu. Lemuje ju viacero príťažlivých budov, dobudovaná však nie je. Ešte väčším problémom ostáva verejný priestor, ktorého úroveň je mimoriadne nízka.
Ďalší národný park využil dotačnú schému na podporu infraštruktúry chránených území. Vďaka nedávno predstavenému návrhu sa objekt hotela, ktorý je spätý so slávnou históriou a šľachtickým rodom Coburgovcov, zmení na moderné návštevnícke centrum. Okrem rekonštrukcie vnútorných priestorov a stavby ako takej pribudnú aj kvalitné exteriérové riešenia.
Hlavné mesto Slovenska je malé. Ide o malé mesto aj z hľadiska strednej Európy, nehovoriac o kontinente a nebodaj celom svete. Jeho medzinárodný význam to odzrkadľuje, napriek tomu aj tu vznikajú produkty a značky, ktoré majú potenciál získať globálne meno. Nečudujme sa, keď nám potom, ako im narastú krídla, uletia.
Úspech gastroprevádzky v dnešnej dobe už dávno nezávisí len od dobrého jedla či obsluhy. Veľký podiel na tom, či zákazník reštauráciu navštívi druhýkrát, bezpochyby zohráva aj celková atmosféra jej vnútorných a vonkajších priestorov a vhodne zvolené interiérové a dizajnové riešenia. V Bratislave našťastie pribúdajú podniky, ktorých majitelia si toto veľmi dobre uvedomujú.
Amfiteáter v Devíne patrí k zanedbaným a opusteným pamätihodnostiam mesta. V minulosti išlo o významný kultúrny stánok, historické okolnosti aj súdne spory v postsocialistickom období však viedli k jeho devastácii. Teraz sa ale schyľuje k optimistickej budúcnosti: primátor Bratislavy Matúš Vallo oznámil, že objekt sa vracia do rúk mesta.
Parkovanie v Bratislave je citlivá téma, ktorá úzko súvisí s dopravou situáciou, zavádzaním zón regulovaného parkovania či obmedzením státia na chodníkoch. Problém s údajným nedostatkom kapacít majú riešiť parkovacie domy. Viacero projektov pripravujú alebo realizujú samosprávy. Aktívne sú však aj súkromné spoločnosti, ktoré plánujú budovať objekty pre účely svojich zamestnancov.
Modernistická architektúra a urbanizmus do našich miest priniesli rozsiahle verejné priestory. Dnes sa ukazuje ako mimoriadne náročné skĺbenie ich využívania s aktuálnymi možnosťami a požiadavkami na tvorbu kvalitného mestského prostredia. To ale neznamená, že sa aj monumentálne námestia nedajú pretvoriť na príťažlivé miesta, ktoré prispievajú ku kvalitnejšiemu životu a podpore okolitých funkcií.
V Bratislave začínajú po rokoch úpadku postupne pribúdať nové či obnovené športoviská s relatívne vysokou kvalitou. V príprave sú však ešte ambicióznejšie zámery. Bratislavský samosprávny kraj plánuje výstavbu Kampusu zdravia a športu v Petržalke. Mohutný projekt môže mať nielen celomestský, ale až celoštátny význam.
Výstavba električkovej trate v Petržalke neprebieha uspokojivým tempom. Tvrdia to viacerí bratislavskí komunálni politici, ktorí naznačujú, že sa projekt nestihne dokončiť v tomto a ani na začiatku budúceho roka. Vedenie Hlavného mesta pripúšťa, že stav nie je ideálny. Primátor Bratislavy Matúš Vallo hovorí, že si je situácie vedomý a pracuje na náprave.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac