Author photoAdrian Gubčo 09.02.2024 15:18

Vzácny kultúrny stánok sa vráti. Mesto získalo amfiteáter v Devíne, plánuje jeho revitalizáciu

Amfiteáter v Devíne patrí k zanedbaným a opusteným pamätihodnostiam mesta. V minulosti išlo o významný kultúrny stánok, historické okolnosti aj súdne spory v postsocialistickom období však viedli k jeho devastácii. Teraz sa ale schyľuje k optimistickej budúcnosti: primátor Bratislavy Matúš Vallo oznámil, že objekt sa vracia do rúk mesta.

Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA

Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA

Amfiteáter v Devíne vznikol pôvodne ako Letné divadlo. Vybudované bolo v roku 1938 (hoci úpravy prebiehali do roku 1948), v čase, keď už Devín patril po Mníchovskej arbitráži pod Nemeckú ríšu. Tvorené je budovou, ktorej strecha slúžila ako javisko, a do svahu osadeným hľadiskom. Objekt sa vyznačuje funkcionalistickou architektúrou, ktorá bola v rozpore s nacistami preferovanými klasickými vzormi.

Vrcholné obdobie zažil amfiteáter až v povojnovom období. Za socializmu ho spravoval podnik Reštaurácie a jedálne. V budove boli totiž okrem javiska aj zázemie a reštaurácia pre návštevníkov. Samotný amfiteáter sa stal miestom národných zhromaždení aj operných predstavení. Zenit dosiahol v 60. a 70. rokoch 20. storočia. Vinníkmi jeho následného úpadku sa stali studená vojna a poloha neďaleko rakúskej hranice.

Po roku 1989 sa amfiteáter dostal do správy mestského múzea, ktoré sa budovu rozhodlo na 99 rokov bezplatne prenajať spoločnosti Seafly so sídlom v Štokholme. Spoločnosť ju bola podľa zmluvy povinná zrekonštruovať. Mestské zastupiteľstvo Bratislavy vyhlásilo zmluvu na zasadnutí v marci 1991 za protizákonnú. Žiadosť súkromnej firmy o odovzdanie objektu v roku 1995 magistrát odmietol. Argumentoval tým, že zmluva z roku 1990 je od začiatku neplatná z dôvodu absencie predchádzajúceho súhlasu mestskej časti.

Seafly v minulosti žiadala o to, aby bola hlavnému mestu uložená povinnosť zabezpečiť stavebné povolenie potrebné na rekonštrukciu objektu. Spor iniciovaný švédskou spoločnosťou o platnosť nájomnej zmluvy riešili súdy od roku 2008.

Všetko ale nasvedčuje tomu, že sporom je koniec. „Amfiteáter pod hradom Devín je späť v rukách mesta!“ oznámil nadšene na sociálnej sieti primátor Bratislavy Matúš Vallo. „Som rád, že sa nám podarilo s nájomcom amfiteátra ukončiť nevýhodnú nájomnú zmluvu, ktorá by inak trvala ešte ďalšie desiatky rokov. Úspešne sme tak uzavreli ďalšiu starú bratislavskú kauzu, poznačenú rokmi trvajúcim súdnym sporom a všetky súdne spory medzi mestom a nájomcom sú týmto urovnané.“

Vallo pripomína, že nájomca objekt napriek výhodnej zmluve nijakým spôsobom neobnovil. Mesto sa súdilo roky, no bez zjavného výsledku. „Minulý mesiac sa nám po náročných rokovaniach podarilo podpísať dohodu o urovnaní, ktorú schválilo aj zastupiteľstvo,“ konštatuje primátor. „Mesto teda získalo ikonický objekt vo vzácnej lokalite späť a s bývalým nájomcom sa v rámci urovnania vysporiadalo predajom alebo prenájmom niekoľkých menších pozemkov.“

Podľa Matúša Valla išlo o z jeho pohľadu nevyužiteľné pozemky, no z pohľadu nájomcu sa podarilo vysporiadať vzťahy vo väzbe na ním vlastnené nehnuteľnosti. Dohoda tak mala byť obojstranne výhodná.

Bratislave sa tak otvára cesta k využitiu amfiteátra. „Vyriešenie dlhoročnej kauzy je len prvý krok. Nasledovať bude jeho revitalizácia,“ potvrdzuje Vallo. „Mesto bude hľadať seriózneho partnera, ktorý dokáže brať do úvahy nielen ikonickú lokalitu a citlivosť narábania s verejným majetkom, ale najmä verejný záujem.“ Primátor sľubuje transparentnú súťaž, ktorá prinesie kvalitný koncept prevádzky aj služieb.

Amfiteáter má ostať v rukách mesta. Podľa informácií YIM.BA sa o možnosti jeho využitia zaujímala aj Vláda SR, ktorá chcela oživiť myšlienku národných stretnutí. Na naše otázky však nereagovala. Aký teda bude ďalší postup a ako bude budúcnosť amfiteátra vo výsledku vyzerať, tak je v tomto momente ešte neznáme.

 

Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA

 

Oživenie amfiteátra je každopádne dobrou správou pre rozvoj a cestovný ruch v Devíne. Okrajová mestská časť s malebnou polohou na sútoku Dunaja a Moravy patrí k najnavštevovanejším lokalitám v Bratislave. Vďačí za to najmä zrúcanine hradu Devín, unikátnej pamiatke s históriou, siahajúcou do staroveku. Hlavné mesto, ktoré hrad spravuje, tu priebežne realizuje úpravy a zlepšenia.

To isté sa nedá povedať o bezprostrednom okolí hradu, predovšetkým o nástupnom priestore, ktoré má podobu veľkého povrchového asfaltového parkoviska, obklopeného lacno pôsobiacimi gastronomickými zariadeniami. Z prostredia dýcha závan 90-tych rokov 20. storočia v tom najhoršom zmysle. Nanešťastie, potenciál nápravy je v dohľadnom čase kvôli majetkovým sporom nízky.

Dlhodobé problémy má aj samotná mestská časť Devín, ktorá je už roky v nútenej správe a jej dlhy sa postupne zvyšujú. Bez pomoci zvonka nie je schopná sa z nútenej správy dostať a začať investovať do revitalizácie územia či zvyšovania kvality života. Miestni zastupitelia hľadajú riešenia, situáciu však bude musieť pravdepodobne vyriešiť až Vláda SR.

Ak by sa to ale stalo a mestská časť by sa skutočne začala rozvíjať, čo zahŕňa aj revitalizáciu verejných priestorov v okolí hradu, Devín by sa v ešte väčšej miere zmenil na klenot Bratislavy. V poslednej dobe zažil viacero optimistických zmien (okrem iného sa tu konečne otvorili potraviny). Stále však ešte pred samosprávou alebo samosprávami zostáva množstvo úloh, ktorých splnenie je pre pozdvihnutie Devína nutné.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube