V priebehu minulého roka sa na objekte amfiteátra v Devíne objavila masívna plachta s vizualizáciou fasády funkcionalistickej budovy. Pokiaľ sa niekto tešil, že ide o prípravu na rekonštrukciu, išlo o predčasnú radosť. O amfiteáter sa naďalej vedie súdny spor, pričom Hlavné mesto netuší, kedy bude vec ukončená. Kultúrny areál naďalej chátra.
Amfiteáter v Devíne vznikol pôvodne ako Letné divadlo. Vybudované bolo v roku 1938, v čase, kedy už Devín patril po Mníchovskej arbitráži pod Nemeckú ríšu. Tvorené je budovou, ktorej strecha slúžila ako javisko, a do svahu osadeným hľadiskom. Objekt sa vyznačuje funkcionalistickou architektúrou, ktorá bola v tom čase v nacistickom štáte zaznávaná. Vrcholné obdobie zažil amfiteáter každopádne až v povojnovom období.
Za socializmu ho spravoval podnik Reštaurácie a jedálne. V budove boli totiž okrem javiska aj zázemie a reštaurácia pre návštevníkov. Samotný amfiteáter sa stal miestom národných zhromaždení aj operných predstavení – napríklad Krútňava či Svätopluk. Vrchol svojej slávy zažil v 60. a 70. rokoch 20. storočia. Vinníkmi jeho následného úpadku sa stali studená vojna a poloha neďaleko rakúskej hranice.
Po roku 1989 sa amfiteáter dostal do správy mestského múzea, ktoré sa budovu rozhodlo na 99 rokov bezplatne prenajať spoločnosti Seafly so sídlom v Štokholme. Spoločnosť ju bola podľa zmluvy povinná zrekonštruovať. Mestské zastupiteľstvo Bratislavy vyhlásilo zmluvu na zasadnutí v marci 1991 za protizákonnú. Žiadosť súkromnej firmy o odovzdanie objektu v roku 1995 magistrát odmietol. Argumentoval tým, že zmluva z roku 1990 je od začiatku neplatná z dôvodu absencie predchádzajúceho súhlasu mestskej časti.
Seafly v minulosti žiadala o to, aby bola hlavnému mestu uložená povinnosť zabezpečiť stavebné povolenie potrebné na rekonštrukciu objektu. Spor iniciovaný švédskou spoločnosťou o platnosť nájomnej zmluvy riešia súdy od roku 2008.
Súdne konanie prebieha doteraz. Vec je v súčasnosti na Najvyššom súde SR. Uviedla to hovorkyňa Bratislavy Dagmar Schmucková. „Krajský súd zamietol žalobu Seafly AG voči hlavnému mestu vo veci nahradenia prejavu vôle. Žalobca podal dovolanie a vec je momentálne na Najvyššom súde SR,“ skonštatovala Schmucková. Stav budovy však podľa nej hlavné mesto priebežne monitoruje. „V prípade potreby sa vykonáva zabezpečenie objektu,“ ubezpečila.
Mesto už v roku 2017 deklarovalo, že má záujem o obnovenie kultúry v objekte a o jeho rekonštrukciu. V praxi sa však pre spory nestalo nič – okrem zmieňovaného osadenia plachty, čo iniciovala organizácia Bratislava Tourist Board. Spodná časť budovy navyše dostala antigrafitový náter. BTB pripomína, že hrad Devín patrí k najnavštevovanejším atrakciám Bratislavy, čo vyvoláva vyššie nároky na úpravu okolitého prostredia.
Kedy sa spor skončí, nie je jasné. Amfiteáter tak bude ešte nejakú dobu smutnou súčasťou nábrežia v Devíne. Pridáva sa zároveň k množstvu problémov, ktoré trápia túto časť Bratislavy.
Miestna samospráva totiž naďalej čelí nútenej správe, ktorá znemožňuje realizáciu akýchkoľvek rozvojových aktivít. Aj v tomto prípade ide o negatívny relikt 90-tych rokov 20. storočia, kedy sa nabubralé plány (v tomto prípade chcela obec sama developovať pozemky) verejných činiteľov skončili katastrofou. Mestská časť dodnes dlhuje veriteľom nemalé peniaze, pričom dlh sa neustále zvyšuje. Devín nie je schopný situáciu riešiť vlastnými silami.
Súčasné vedenie Devína tvrdo bojuje o zmenu pravidiel, ktoré by samospráve umožnili dostať sa z nútenej správy. Podľa aktuálnych informácií sa zdá, že v tomto smere nastali určité pokroky. Na Ministerstve spravodlivosti vzniká pracovná skupina pre platobne neschopné samosprávy, vrátane Devína. Z jej aktivít by mali vyplynúť legislatívne úpravy, ktoré by umožnili koniec nútenej správy, možno aj v podobe oficiálneho vyhlásenia bankrotu.
Ak by sa to skutočne podarilo, o niekoľko rokov by sa snáď mohol začať meniť obraz Devína. Malebná mestská časť je síce definovaná najmä hradom, sútokom Dunaja a Moravy či viacerými pamiatkami, spojená je však aj so zanedbanými priestormi a chýbajúcou vybavenosťou. Jej potenciál je pritom obrovský – revitalizácia viacerých priestranstiev, nábreží a v neposlednom rade aj amfiteátra môže z Devína spraviť skutočný klenot Bratislavy.
Pozrite si rekonštrukcie historických pamiatok vo fotoalbumoch.
(TASR, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre