V priebehu minulého týždňa boli predstavené výsledky očakávanej súťaže na významnú časť budúceho centra Bratislavy na pravom brehu Dunaja – na tzv. Southbank. Developer Penta Real Estate tu plánuje o niekoľko rokov vybudovať atraktívnu polyfunkčnú nábrežnú zónu, pričom podobu developmentu vypracujú významní svetoví architekti. Projekt ale mohol vyzerať aj inak.
Penta Real Estate ohlásila akvizíciu exponovaných pozemkov na petržalskom nábreží Dunaja v prvej polovici minulého roka. Prebrala ich od odchádzajúceho HB Reavisu, ktorý tu dlhodobo pripravoval vlastné zámery. Nový vlastník sa ich rozhodol „prekopať“, a to aj v súvislosti s pripravovanou zmenou Územného plánu. Nový koncept chcel nájsť za pomoci medzinárodnej urbanisticko-architektonickej súťaže.
Táto vzbudila pozornosť z viacerých dôvodov. Prvým je mimoriadne exponované územie v kontexte budúceho rozvoja Bratislavy. Zóna sa oficiálne nazýva Celomestské centrum Petržalka, čo odkazuje na jej budúci význam. Druhým dôvodom bol fakt, že išlo o čiastočne otvorenú súťaž. Penta Real Estate organizuje kompetície na svoje projekty v podstate vždy, spravidla ale ide o vyzvané súťaže pre vopred vybrané ateliéry. Tu sa ale mohol prihlásiť prakticky hocikto, hoci vybratí boli len traja postupujúci, ktorí si v druhom kole zmerali sily s tromi vopred vybranými ateliérmi.
Tými ateliérmi boli BIG – Bjarke Ingels Group, OMA – Office for Metropolitan Architecture a Zaha Hadid Architects. Vo všetkých prípadoch ide o medzinárodne známe a uznávané kancelárie, ktoré spĺňajú definíciu „starchitektov“. Ich realizácie majú globálny ohlas, preto bolo ich spojenie v rámci jednej súťaže mimoriadne atraktívne. Naostatok, developer zostavil špičkovú porotu, ktorá mala prihlásené koncepty posudzovať.
Developerovi nakoniec prišlo 52 návrhov, spĺňajúcich kritériá súťaže. Z nich vybral do druhého kola vízie od kancelárií, resp. tímov Snøhetta + Studio Egret West + gro architekti, KCAP a William Matthews Associates + Boele + Sadovsky & Architects + Mikhail Riches + Expedition Engineering + LOLA landscape architects + Studio Akkerhuis. Pri výbere víťaza odborná porota posudzovala predovšetkým nosný koncept návrhu, komplexnosť spracovania, kvalitu urbanizmu a architektúry a taktiež prácu s verejným priestorom s dôrazom na zeleň a prírodný kontext, v ktorom sa projekt nachádza.
Tieto predpoklady najlepšie splnil tím kancelárií Snøhetta + Studio Egret West + gro architekti. Prvé menované pracovisko patrí k svetoznámym kanceláriám, pričom k najvýznamnejším dielam patrí nová knižnica v Alexandii, opera v Osle či sídlo denníka Le Monde. Studio Egret West si získalo uznanie za mestské projekty vo Veľkej Británii s veľkým dôrazom na kvalitný urbanizmus a placemaking. Gro architekti je mladý slovenský ateliér, ktorý minulý rok zaznamenal prvý úspech v podobe víťazstva v súťaži na Námestie republiky.
Víťazný návrh sa presadil viacerými vlastnosťami. Porota ocenila koncept kontinuálnej mestskej krajiny, riešenie verejných priestorov, prácu s terénom alebo spôsob postupnej aktivácie územia. Podľa autorov vychádza z podoby prírodného prostredia, predovšetkým spôsobu, akým lokalitu ovplyvňuje rieka – napríklad vo forme prítomnosti hustej zelene alebo reliktov vodných plôch. Nové bývanie, kancelárie či prevádzky tak môžu byť v lepšom spojení s prírodou.
Takýmto uvažovaním sa tím architektov presadil pred ostatnými kanceláriami. Ich prístup bol mierne odlišný, čo napokon ukazuje aj návrh druhej najvyššie ocenenej kancelárie – KCAP. Jeho zverejnená podoba umožňuje porovnať oba prístupy.
KCAP je úspešný medzinárodný ateliér z Holandska, ktorý sa podieľal na viacerých transformačných projektoch v Európe, ale aj v Ázii. V Bratislave nie je neznámy – ide o víťaza inej medzinárodnej súťaže, v ktorej sa hľadala nová podoba Istropolisu. V tejto chvíli je už Nový Istropolis v povoľovacom procese a blíži sa k výstavbe.
Architekti tak poznajú Bratislavu a majú pomerne dobre nacítený charakter mesta a hlavné determinanty jeho krajinného a urbanistického obrazu. O Bratislave hovoria, že obsahuje množstvo kvalitných architektúr a developmentov, tieto sú však neprepojené a nedokážu vytvoriť prostredie, spojené so životom mesta. Svojim návrhom pre Southbank sa chceli tejto chybe vyvarovať.
V prípade tohto projektu sa autori pozerali predovšetkým na blízkosť k Dunaju a bohatú biodiverzitu, naviazanú na vodný tok. „Dizajnový tím zvolil prístup, pri ktorom prepája mesto a prírodu, aby vytvoril životné prostredie pre všetkých, vrátane fauny a flóry,“ píše KCAP. Do mestského prostredia je tak silno integrovaný vodný aj zelený prvok, čím štvrť získa identitu oblasti pri rieke. „Náš návrh pre Southbank je inovatívne prostredie pre bývanie a prácu, kde mesto a príroda nie sú vnímané ako opozitá, ale ako celkový systém, v ktorom sa spájajú,“ hodnotí Jeroen Dirckx, partner v KCAP.
Autori zvolili urbanistickú štruktúru v podobe pootvorených blokov so zreteľným prechodom medzi verejným a poloverejným priestorom a jasným vymedzením ulíc a námestí. Vďaka pootvoreniu prechádza prírodný prvok do vnútroblokov, čím má bývanie nadviazať na rekreačné a krajinné územie v blízkosti. Architekti reagovali aj na prísne svetlotechnické požiadavky (s čím už majú nepochybne bohaté skúsenosti). Tak ako víťazný návrh, aj KCAP umiestnilo kancelárie a veže k rušným cestám na Moste Apollo či pri Einsteinovej.
Azda najvýraznejším prvkom návrhu je však práca s vodou v rámci novej štvrte. Cieľom architektov bolo podporiť biodiverzitu a prirodzené prírodné cykly vo väzbe rieku či prostredie lužných lesov. Výsledkom je séria navrhovaných vodných plôch, ktoré by zároveň slúžili ako zbernica dažďovej vody.
Architektúra je charakterizovaná snahou o variabilitu výrazov jednotlivých objektov, no pri zachovaní určitých spoločných znakov. Budovy sa tak mali vyznačovať silným dôrazom na horizontálne členenie s integrovaným tienením, ale aj využívaním slnečného svetla, používaním zemitých farieb a ľahkých prírodných materiálov alebo prepájaním krajiny s interiérom. Tradične uzavreté budovy sa tak mali otvárať do okolitého prostredia.
Ako KCAP dodáva, integrálnou súčasťou konceptu bol udržateľný a environmentálne zodpovedný dizajn tak, aby bola štvrť pripravená vyrábať toľko energie, ako sama spotrebuje. Takisto mala redukovať efekt mestského ostrova tepla, byť založená na pešej a cyklistickej doprave, využívať verejnú dopravu a podporovať elektromobilitu. Architekti do konceptu zahrnuli aj uvažované investície v okolí v podobe Lido lagúny (novej dunajskej pláže) alebo obnoveného Ovsišťstkého ramena.
Vízia kancelárie KCAP pre Southbank odhaľuje hlboké pochopenie charakteru územia a prírodných daností prostredia, ako aj jednoznačné ekologické zameranie architektov. Ak by sa skutočne podarilo projekt zrealizovať v takejto podobe, mohlo by ísť o unikátnu štvrť, ktorá by bola vo viacerých smeroch vzorom, ako pristupovať k tvorbe prostredia v blízkosti rieky. Napriek tomu odborná porota tento návrh nevybrala.
Spôsob, akým pristúpil k zadaniu víťaz, totiž ukazuje okrem rešpektu k prírode ešte niečo: rešpekt k existujúcim hodnotám územia, ako aj vnímanie prirodzenosti pohybu ľudí v priestore. Návrh od Snøhetta, Studio Egret West a gro architekti taktiež lepšie pracuje s ľudskou psychológiou, túžbou vychutnávať si pobyt v meste a vytváraním väčšej variability podnetov a zážitkov. Naostatok, o čosi funkčnejšie pracuje s požiadavkami na lepšie presvetlenie a prevádzku bývania.
Pri bližšom pohľade sa totiž koncept verejných priestorov od KCAP javí ako opakujúci sa a s prílišným dôrazom na prírodné prvky. To v princípe nemusí byť zlé, neplatí to ale v tomto kontexte, kedy sa od Southbanku očakáva, že bude zároveň rozšírením centra mesta. Vodné kanály a plochy pôsobia atraktívne, sú ale do istej miery aj bariérou, brániacou plnému využitiu priestoru (a sú vcelku náročné na údržbu).
Zároveň treba pripomenúť, že realizácia projektu prinesie rozsiahle stavebné zásahy. V princípe platí, že verejný priestor Southbanku aj Nového Lida od JTRE bude v jednej úrovni so súčasnou korunou hrádze. Terénny rozdiel medzi existujúcou úrovňou územia pod hrádzou bude využitý ako miesto pre umiestnenie podzemných garáží a priestorov budov. Súčasťou transformácie tak bude odstránenie väčšej časti zelene.
Koncept „bowls“, s ktorým prišiel víťaz, však udrží v lokalite aspoň časť existujúcich kvalít. Na vytvorenie zeleného charakteru územia sa nebude čakať dlhé roky, kým dorastie nová výsadba. Namiesto toho tu bude prítomná už v čase výstavby prvých objektov. Toto sa architektom v KCAP nepodarilo vyriešiť.
Odborná porota určite našla mnoho ďalších dôvodov, prečo uprednostnila iný návrh. Zdá sa, že napriek pochybnostiam o zvolenej štruktúre (riadky namiesto blokov) ide o životaschopnejšiu a atraktívnejšiu koncepciu. Každá ďalšia etapa prinesie niečo nové, na čo sa bude môcť verejnosť a obyvatelia zóny tešiť. Experti rozhodli správne.
Zo Southbanku môže byť atraktívna štvrť, hoci rozhodne je tu ešte množstvo otázok, ktoré treba vyriešiť. Možno najväčšou z nich je vzťah s Novým Lidom, ktoré vychádza z tradičnej blokovej schémy namiesto jemnej organiky nového projektu. Otázkou je aj riešenie priestoru medzi hrádzou a Dunajom, kde má ostať zachovaná, resp. upravená prírodná plocha. Vo výsledku bude ale urbanizácia priestoru pre Bratislavu benefitom.
Mnohí boli zo zverejnených návrhov sklamaní. Nemusí však byť o prvý prípad toho, že kvalita sa ukáže až počas prevádzky. Víťazní architekti sú dostatočne skúsení na to, aby vedeli pracovať s mestským priestorom. Pokiaľ sa podarí vysokú úroveň zámeru zachovať aj developerovi, je celkom možné, že v budúcnosti bude na dobrom výbere víťaza panovať široký konsenzus. Pre mesto by išlo o výbornú správu.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre