Author photoAdrian Gubčo 11.04.2024 16:38

Namiesto ukážkového projektu čakanie. Prestavba Smaltovne v Petržalke ostáva v nedohľadne

Petržalka bola kedysi obrovskou obcou, napriek tomu sa z nej zachovalo málo. Výnimku predstavujú zvyšky priemyselnej architektúry v areáli podniku Matador, predovšetkým mimoriadne atraktívna Smaltovňa. Developer OXIO už dávnejšie ohlásil realizáciu atraktívneho projektu, napriek tomu sa na štart jeho realizácie aj naďalej čaká.

Zdroj: OXIO

Zdroj: OXIO

Historická Petržalka sa z veľkej časti vyformovala v 19. a prvej polovici 20. storočia, teda v čase, keď sa podarilo spútať Dunaj a zabezpečiť ochranu obce. Napriek tomu si nevybudovala mestský charakter. Hoci tu žilo pomerne dosť obyvateľov, podstatná časť pracovala v poľnohospodárstve alebo v Bratislave. Nenachádzali sa tu ani veľké výrobné podniky – s výnimkou priemyselného okrsku v blízkosti súčasnej železničnej stanice.

Jednou z miestnych firiem bola Ungarische Email und Metallwarenfabrik, teda Smaltovňa. V rokoch 1909-1912 tu pod vedením architekta Heinricha Ziegera vybudovala pozoruhodnú sériu stavieb. Tvorené boli žihárňou, budovami na morenie a lisovňou, ako aj mlynom a dvojhalím na vypaľovanie smaltu. Mimoriadne je najmä dvojhalie, ktoré bolo v čase výstavby najväčšou železobetónovou stavbou v monarchii.

Areál neskôr prebrali iné firmy – Kovosmalt alebo Matador. Po páde socialistického zriadenia však došlo k útlmu priemyslu. Do objektov sa nasťahovali rozličné menšie firmy, ktoré tu sídlili donedávna. V posledných rokoch sa však museli aj tieto vysťahovať. Lokalita totiž prechádza transformáciou, ktorej sa nemá vyhnúť ani Smaltovňa.

Galéria

  • Zdroj: OXIO
  • Zdroj: OXIO
  • Zdroj: OXIO
  • Zdroj: OXIO
  • Zdroj: OXIO
  • Zdroj: OXIO
  • Zdroj: OXIO

V roku 2018 sa začala konkretizovať budúcnosť územia, keď firma Matador Development a.s., blízka developerovi OXIO, predstavila zámer na mieste Smaltovne, teda predovšetkým dvojhalia a haly na morenie. Podľa jej predstavy sa mala do dvojhalia vstavať séria rezidenčných objektov súčasného charakteru. V starších častiach komplexu mala byť umiestnená občianska vybavenosť.

Predstavený zámer priniesol pomerne pozitívne reakcie. Smaltovňa nie je pamiatkovo chránená, developer by ju tak mohol bez rozpakov zbúrať a nahradiť novostavbami. Namiesto toho pristúpil k citlivejšiemu (a náročnejšiemu) riešeniu, ktoré má spojiť staré s novým a vytvoriť príťažlivé prostredie so zachovaným geniom loci. Zachovať sa má aj hala na morenie s charakteristickými shedovými strechami.

Podľa predstáv developera a architektov – teda personálne blízkej kancelárie Compass a Superatelieru – má v dvojhalí vzniknúť pätica nových bytových domov. Tri budú mať desať nadzemných podlaží a dva deväť podlaží, z toho najvyššie bude ustúpené. Bytovky budú šachovnicovo usporiadané, medzi nimi vo výrezoch do dvojhalia budú umiestnené átriá. Predpokladá sa, že tu bude okolo 203 bytov a 25 apartmánov, doplnené budú o retail a kancelárske priestory.

Architektúre sa venovala skutočne mimoriadna pozornosť. Autori sa dokonca spojili s aktivistami zo združení Čierne diery a Klub ochrany technických pamiatok, aby garantovali zachovanie najvzácnejších prvkov starších budov. Pri nových častiach sa očividne kládol veľký dôraz na nadčasovosť riešenia, aby sa dosiahla optimálna syntéza jednotlivých vrstiev.

Petržalka tak môže očividne získať mimoriadny projekt, ktorý je v bratislavskom kontexte výnimočný – až na niekoľko málo prípadov totiž investori uprednostnili búranie industriálnej zástavby pre záchranou, pokiaľ nebola chránená. Otázkou ostáva, kedy sa začne reálne stavať.

 

Developer Novej Matadorky - Smaltovne sa rozhodol pre zachovanie príťažlivého industriálneho objektu. To isté sa nedá povedať o majiteľovi mlyna (vľavo). Zdroj: OXIO

 

Nová Matadorka – Smaltovňa, ako sa zámer oficiálne nazýva, je už po administratívnej stránke pripravená na výstavbu. Stavebné povolenie získala približne pred dvoma rokmi, pričom právoplatnosť nadobudlo v lete 2022. Keby investor začal s realizáciou okamžite, dnes by sa už chýlila ku koncu. Dokončený a odovzdaný by projekt bol pravdepodobne do konca tohto roka.

Napriek tomu dnes vládne v lokalite pokoj. Štart výstavby totiž podľa developera podmienila neistá situácia na rezidenčnom trhu aj náročnosť projektu. „Termín začiatku realizácie a tiež predaja je podmienený vývojom situácie na trhu s rezidenčnými nehnuteľnosťami a zároveň súvisí so spresňovaním technických riešení a detailov, ktoré aktuálne prebieha,“ vysvetľuje Ján Benetin, CEO spoločnosti OXIO.

Daný developer nepatrí k veľkým hráčom, ktorí bežne realizujú projekty so stovkami bytov, výškové budovy alebo celé štvrte. Na konte má zatiaľ len tri zrealizované projekty. Posledný z nich, Nová Vajnorská, bol odkúpený od predošlého investora a postavený v spolupráci so spoločnosťou BTK – Bývanie, Teplo, Klimatizácia. Nová Matadorka – Smaltovňa tak bude zatiaľ najnáročnejší zámer zo všetkých.

Záujem však vyvoláva. „Záujem, či už o informácie o bývaní alebo o projekt ako taký, stále evidujeme,“ tvrdí Benetin. Klientov láka na kombináciu lokality, architektúry aj vybavenosti. „Okrem bývania bol v projekte Smaltovňa navrhnutý aj priestor aj pre ďalšie funkcie - pestrý a premyslený mix obchodov, služieb a kancelárií,“ pripomína developer. Vizualizácie naznačujú aj prítomnosť kultúry, to je však pravdepodobne predčasné.

Dá sa tak len predpokladať, že dôvodom, prečo sa ešte výstavba nezačala, je obrovská kapacitná náročnosť pre relatívne malú spoločnosť. Tá aktuálne dokončuje a dopredáva Novú Vajnorskú. Kedy sa začnú prvé práce na Smaltovni, zostáva nejasné.

 

Na projekt nadviaže ďalšia mohutná zástavba. Zdroj: OXIO

 

V každom prípade, treba podotknúť, že ide len o prvú etapu omnoho rozsiahlejšej schémy, ktorá prichádza s víziou vzniku nového lokálneho centra Petržalky. Nová Matadorka má na miesto pôvodného priemyselného areálu, ktorý je dnes z väčšej časti asanovaný, priniesť veľkomestskú štruktúru, tvorenú kombináciou blokovej a výškovej zástavby vrátane niektorých z najvyšších budov v Petržalke.

Rozsah zámeru je gigantický. Plocha developovaného územia bude približne 10 hektárov, umiestnených tu má byť približne 2,3-tisíc bytov a možno až 4,3-tisíc parkovacích miest. Okrem bývania tu budú kancelárie, obchody, hotel, domov sociálnych služieb, multifunkčná športová hala, škôlky a teoreticky aj škola. K tomu sa pridávajú ešte verejné priestory vrátane námestia či parku. Rozsah investície sa odhaduje na 550 miliónov eur. Štúdiu vypracoval neprekvapivo Compass.

Nová Matadorka je mimoriadne ambicióznou koncepciou. OXIO chce jej vybudovaním v horizonte najbližších 13-15 rokov zmeniť identitu Petržalky. Prvou skúškou však bude Smaltovňa. Až jej úspešné zvládnutie ukáže, do akej miery je splniteľná aj perspektíva vzniku novej vzorovej mestskej štvrte, prihliadajúcej na kvalitné mestotvorné princípy a históriu lokality. O to dôležitejší je skorý štart výstavby.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube