Rezidenčná veža Sky Park s poradovým číslom štyri od developera Alto Real Estate je krôčik od dokončenia. Najnovšia výšková budova v downtowne sa každým dňom mení zvonka aj zvnútra. Kým architektonicky je veža totožná s prvými troma, predsa len sa tu nachádzajú odlišnosti. Odhalil ich developer v rámci exkluzívnej prehliadky.
Sky Park Residence 4 je súčasťou mohutného komplexu budov v novom centre mesta, teda v bratislavskom downtowne. Už niekoľko rokov sa tu postupne realizuje polyfunkčný súbor, tvorený obytnými aj kancelárskymi budovami, vloženými do verejne prístupného priestoru - vcelku veľkého parku s jadrom okolo zachovanej industriálnej pamiatky Jurkovičovej teplárne. Prvá trojica obytných veží bola dokončená už v roku 2020, krátko na to začal developer (vtedy ešte Penta Real Estate) s výstavbou štvrtej.
Budova má dnes fasádu a zasklenie hotové približne na 90%. Čo sa týka interiéru, omietky a fasády sú hotové na 80-85 %. Elektroinštalácie a technické zariadenie budov je dokončené aktuálne do osemnásteho nadzemného podlažia (NP), začalo sa s realizáciou dlažieb a obkladov. Pokročilý stav zodpovedá ambíciám kolaudovať budovu na konci tohto roka. Noví majitelia by si mali byty prevziať v druhom kvartáli budúceho roka. V septembri tohto roka by mali ísť do predaja posledné voľné byty na najvyšších podlažiach.
Exteriér štvrtej veže je rovnaký ako pri troch predchádzajúcich budovách. Všetky sú z dielne architektonickej kancelárie Zaha Hadid. Výnimočná architektúra je aj funkčná, budovy sú navrhnuté tak, aby vietor obtekal fasádu a neznepríjemňoval pobyt na loggiách.
Podobne ako tri predchádzajúce veže, aj Sky Park Residence 4 spĺňa normy pre kategóriu A0 energetickej hospodárnosti budov (čo však dnes už musí spĺňať každá obdobná novostavba). Podľa Alto Real Estate nevznikajú takmer žiadne úniky energie a zároveň sa zužitkuje všetka energia, ktorá sa v budove vytvorí. Použité boli nízkoenergetické trojsklá s výrazne zlepšenými tepelnoizolačnými vlastnosťami. Lepšia zvuková izolácia okien obmedzí hluk z exteriéru.
K eliminácii úniku energie má prispieť aj lepšia izolácia fasády, pričom štandardom je 20 centimetrová izolácia a časť obvodových stien je v Sky Parku zateplená 30 centimetrovou izoláciou. Čo sa týka vetrania, použitá je centrálna rekuperácia, ktorá by tiež mala priniesť výraznú úsporu energie. Jednotlivé byty sú vybavené chladením prostredníctvom fancoilov, ktoré sú bežným riešením vo výškových budovách. Teplota v každej miestnosti sa dá nastaviť individuálne. Miestnosť so vzduchotechnikou je „miestnosť v miestnosti“, teda má dvojitú stenu a samotné zariadenie je umiestnené na antivibračných podložkách.
Menšími zmenami oproti predošlým budovám prechádzajú spoločné priestory. Lobby by malo byť rovnaké ako v predchádzajúcich objektoch, ale s použitím kvalitnejších a odolnejších materiálov, teda dlažieb či tapiet. Zvýšiť by sa mal aj zvukový komfort bytov, tiež vďaka použitiu kvalitnejších materiálov a lepších vstupných dverí do bytu.
Kým v predchádzajúcich domoch bolo odpadové hospodárstvo riešené na prvý pohľad praktickým zhodom na odpad, tento komfort si majitelia bytov vo štvrtej veži neužijú. Dôvod je jednoduchý - koncept sa neujal, a to najmä v dôsledku neschopnosti niektorých rezidentov pristupovať k tomuto nástroju rozumným spôsobom. Zhod totiž neraz využívajú aj na odpad (vrátane stavebného!), na ktorý nie je určený, čím vznikajú komplikácie.
Najnovšia veža tak dostane chladenú miestnosť odpadového hospodárstva na spodnom podlaží. Obyvatelia budú môcť vyhodiť odpad bezdotykovo, dvere by mali byť na fotobunku. Okrem toho tu bude aj priestor na umývanie rúk.
Na každom podlaží sa nachádza 10 bytov, výnimkou sú samozrejme najvyššie NP s penthausmi. Celkovo je v rezidenčnej veži 254 bytov. V dome sa nachádzajú dvoj- aj trojizbové byty, štvorizbové a väčšie byty sú dostupné od pätnásteho podlažia vyššie. Výhľad z bytov podporujú znížené parapety, ktoré nerušia panoramatické výhľady, ale zároveň tvoria akúsi vizuálnu bariéru a navodzujú pocit bezpečia najmä na najvyšších podlažiach.
Štandard bytov zadefinovaný architektom obsahuje veľkoformátové dlažby a obklady, striekané interiérové dvere a kombináciu sanity popredných značiek. Zaujímavosťou je, že murovanie vnútorných priečok budovy s 31 nadzemnými podlažiami zvládli štyria majstri murári s pomocníkmi za nie viac ako osem mesiacov.
Developer avizuje, že do predaja dá čoskoro posledné byty.
Sky Park Residence 4 mala byť podľa pôvodných plánov posledná rezidenčná veža. Developer však pristúpil k úprave plánov, keď ohlásil, že pôvodne kancelársku budovu Sky Park Tower transformuje na byty. Rezidenčná výstavba v Sky Parku tak bude pokračovať. Tower však musí prejsť povoľovacími procesmi, nakoľko ide o zmenu účelu stavby.
Na stavenisku budúcej najvyššej veže komplexu už prebehli stavebné práce, ktoré bolo možné realizovať ešte na základe pôvodných povolení pre kancelársku budovu. Išlo predovšetkým o výkop stavebnej jamy či sanáciu environmentálnej záťaže. Kedy sa projekt pohne ďalej a aká bude finálna podoba veže, ale nie je známe. Developer ju aktuálne v spolupráci so Zaha Hadid Architects redizajnuje, aby zodpovedala novému funkčnému riešeniu.
Ďalší postup bude záležať aj od rýchlosti vydania nových povolení. Podľa informácií YIM.BA sa ale reálna výstavba nezačne skôr ako o rok. Ak sa to potvrdí, realizácia objektu prebehne najskôr medzi rokmi 2024-2027.
Až v druhej polovici desaťročia tak panorámu centrálnej Bratislavy začne dopĺňať Sky Park Tower, ktorý má byť po viacerých ohľadoch dominantou celého Sky Parku. Veža bude umiestnená v exponovanej polohe na nároží Landererovej a Čulenovej ulice. Mala by dosiahnuť výšku bezmála 120 metrov, čím prevýši ostatné budovy v komplexe - hoci v kontexte celého dowtnownu bude "vytŕčať" len minimálne. Tvar by sa pravdepodobne nemal zásadne meniť, vynikať tak bude aj hmotovo.
Otázkou ostáva, ako plánovaná veža zapadne do územia zo širšieho pohľadu. Dnes sú tu už zrealizované, resp. tesne pred dokončením realizácie projekty ako Panorama Towers či Eurovea Tower od J&T Real Estate. V blízkom susedstve je plánovaná výstavba veže Ister Tower a v o čosi väčšej diaľke projekty Portum od Portum Towers či veža v pokračovaní Klingerky od JTRE. Centrálu si vedľa Sky Parku chce postaviť ZSE, pričom počíta aj s rezidenčnou vežou.
Výškové budovy v Bratislave pribúdajú a v najbližších rokoch bude tento trend zrejme pokračovať. V roku 2030 by mala byť kompletne dobudovaná Zóna Chalupkova a rozbehnutá by mala byť aj výstavba pri Mlynských Nivách či v lokalite Nového Lida. Je dosť možné, že o niekoľko rokov bude downtown výrazne iný ako dnes.
Fotografie z 22.8.2023. Pozrite si výstavbu Sky Parku vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac