Author photoAdrian Gubčo 18.11.2019 10:00

Prvá z veží Sky Parku je takmer hotová

Termín dokončenia prvej fázy projektu Sky Park v srdci bratislavského downtownu sa blíži. Prvá z veží už má prakticky dokončenú fasádu, ostatné postupujú taktiež. Fasáda sa už inštaluje aj na objekte Sky Park Offices, ktorý je pred dosiahnutím plnej výšky. Táto časť developmentu od Penta Real Estate tak získava finálne kontúry.

Novinku v podobe dokončenia podstatnej časti fasády na veži II už developer oznámil aj na sociálnej sieti. V uplynulých dňoch boli nainštalované posledné komponenty tzv. GRC panelov na najvyšších podlažiach, rovnako ako zrealizovaná strešná „čiapočka“ veže, pod ktorou vznikli vyhliadkové terasy pre rezidentov. V rámci exteriéru ostáva dohotoviť už len obloženia najnižšieho podlažia.

Medzičasom prebiehajú mimoriadne intenzívne práce v interiéri, kde sa dokončujú jednotlivé byty do takého stavu, aby bola veža skolaudovaná a tieto sa mohli odovzdávať klientom. Pôvodne totiž mala byť veža II už dokončená, na stavbe sa však vyskytlo menšie zdržanie. Developer však pripomína, že žiadosť o kolaudáciu predložil ešte v septembri, takže sa do veľkej miery čaká na vyjadrenie úradov.

Čo sa týka ostatných veží, aj na nich prebiehajú práce na strešných konštrukciách aj vonkajších fasádach. Na Veži I, ktorá je najbližšie k historickému centru, sú o niečo pokročilejšie práce na realizovaní čiapky, na Veži III zas obloženia. Dokončenie sa však očakáva až v 1Q 2020, zhotoviteľ aj investor tak má stále časovú rezervu.

Najrýchlejšie tempo výstavby možno aktuálne pozorovať v prípade budovy Sky Park Offices, kde ostáva dobudovať posledné dve podlažia, aby kancelárska veža dorástla do svojej finálnej výšky. K tejto časti projektu patrí aj rekonštrukcia Jukovičovej teplárne, v prípade ktorej sa v dohľadnej dobe pravdepodobne spustí realizácia vstavby do kotlovej haly, v ktorej vzniknú kancelárske kapacity.

Popri tom už možno registrovať aj práce na exteriérových plochách. V prvej etape by mal vzniknúť park najmä v okolí Veže II, s dokončovaním ostatných objektov sa však bude postupne rozširovať. V rámci prvej časti parku však každopádne vznikne amfiteáter a pravdepodobne aj fontána, ktorú developer nedávno odprezentoval na sociálnej sieti.

Bratislava je tak tesne pred ziskom nielen nového dokončeného projektu, ale v podstate aj úplne novej časti mesta. To ďalej prispeje k vytvoreniu postupne sa rozširujúceho komerčného centra metropoly.

 

 

Sky Park patrí v rámci nového downtownu k najväčším a najvýraznejším projektom. Súbor štyroch veží, ktorý sa vo finálnej podobe rozšíri ešte o dve ďalšie, spoločne so zrekonštruovanou industriálnou pamiatkou teplárne a veľkou, parkovo upravenou plochou, zmení charakter tejto oblasti a môže byť výrazným katalyzátorom života. Žiť a pracovať tu budú tisíce ľudí, ďalšie tisíce budú lokalitu navštevovať alebo ňou minimálne prechádzať.

Koncept projektu je výsledkom medzinárodnej architektonickej súťaže, v ktorej zvíťazila kancelária svetoznámej architektky Zahy Hadid. Svoju víziu založila na osadení väčšieho počtu veží v organicky tvarovanom parku, ktorého ústredným bodom bola Jurkovičova tepláreň s kultúrnym centrom.

Ambiciózna vízia prešla počas dlhého času prípravy zmenami, čo je úplne prirodzené, plán založený na oblých vežiach v parku však ostal. Nanešťastie, návrh kultúrneho centra spojeného s teplárňou sa nepodarilo dotiahnuť do úspešného konca, svojou orientáciou na kreatívny priemysel sa však developer snaží nadviazať na danú myšlienku a oživiť development aj takouto formou aktivít.

Projekt je však v tejto fáze predovšetkým rezidenčný, v trojici veží s 31 podlažiami a 103,8 metrami vzniká 792 nadštandardných bytov. V priebehu budúceho roka by mala začať rásť štvrtá, identická veža s ďalšími 264 bytmi. Penta Real Estate už spustila registráciu záujemcov o ich kúpu.

V rámci kancelárskej časti vznikne 31-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov v budove Sky Park Offices a 5-tisíc v Jurkovičovej teplárni, dokončené by mali byť v 3Q 2020. „Čerešničkou na torte“ bude posledná kancelárska budova, ktorá bude so svojimi takmer 120 metrami výškovou dominantou komplexu, zároveň bude aj najviac podobná originálnemu dizajnu od Zaha Hadid Architects. Rozostavať by sa mala taktiež v priebehu budúceho roka.

V priebehu vývoja projektu sa súčasťou tímu totiž stalo niekoľko ďalších kancelárií: Sky Park Offices navrhuje nemecký ateliér Vietzke&Borstelmann, rekonštrukciu teplárne ADOM M Studio, verejné priestory Marko&Placemakers a Townshend, projekciu zabezpečuje GFI a Pantograph. Výsledkom by mal byť po dizajnovej stránke jeden z najpríťažlivejších bratislavských developmentov.

Penta Real Estate označuje Sky Park právom za svoj vlajkový projekt. Do jeho výstavby plánuje investovať približne 420 miliónov eur, čo z neho robí jeden z najdrahších projektov v Bratislave.

 

Sky Park Offices je pred dosiahnutím plnej výšky

 

S postupným dokončovaním Sky Parku sa dotvára panoráma metropoly a centrum sa postupne zahusťuje vežami. Pri diaľkových pohľadoch dochádza k vizuálnemu prepojeniu trojice veží pozdĺž Karadžčovej ulice s ďašími výškovými budovami v dotyku s Landererovou ulicou. Po desaťročiach veľmi fragmentovaného vývoja má Bratislava konečne skutočný cluster (hniezdo) vysokých budov – a navyše tam, kde aj mali skutočne podľa priestorovej logiky a územného plánovania byť – ktorý dokladuje, že vývoj ide v tomto ohľade správnym smerom.

V lokalite nepochybne pribudnú aj ďalšie veže a špekulovať o tom, či do Bratislavy patria, je už bezpredmetné. Oveľa dôležitejšou sa stáva otázka, čo s existujúcimi projektami, resp. s kvalitou, ktoré poskytujú obyvateľom a návštevníkom. To sa týka najmä úrovne verejných priestranstiev a doplnenia vybavenosti, ktorá by nemala len komerčný charakter.

Developer Sky Parku sa snaží v oblasti verejných priestranstiev nastaviť vysokú kvalitatívnu latku, ktorú však musí potvrdiť v priebehu realizácie. Každopádne, výmenou za veže v danej konfigurácii dostane verejnosť rozsiahlejšie zelené plochy, ako by to bolo v prípade blokovej štruktúry. Problémom však ostávajú hrany, čo sa týka aj všetkých ostatných zámerov.

Už dávnejšie som kritizoval absenciu jednotného manuálu pre downtown, čo sa už prejavuje aj v konkrétnych prípadoch Považujem sa maximálne chybné, že nové centrum Bratislavy nemá vopred dané kritériá kvality, ktoré by boli definované ako súčasť tohto manuálu. Jednotlivé priestranstvá tak môžu byť dobre navrhnuté aj zrealizované, sú však nespojité a bez akejkoľvek spoločnej identity. Je pravdou, že verejný sektor pre to nič neurobil, v Bratislave je však už tradíciou, že najlepšie veci vznikajú z osobnej iniciatívy aktérov.

Táto chyba, spoločne s absenciou nekomerčnej zložky, môže spôsobiť, že downtown nevyužije naplno svoj potenciál územia s najvyššou koncentráciou návštevníkov v meste, ktorí lokalitu navštevujú nielen preto, že musia, ale aj preto, lebo chcú. To je však základ pre vznik atraktívnych verejných priestranstiev – lebo ľudia ich nenavštevujú (väčšinou) preto, lebo by tam bol dobrý chodník, dizajnová lavička alebo zelený trávnik, ale predovšetkým preto, aby boli s inými ľuďmi.

Budúci vývoj to len potvrdí. Nový downtown bude s prehľadom najmodernejšou a po stredovekom centre mesta asi najpríťažlivejšou časťou Bratislavy. Narozdiel od neho však reálne hrozí, že pokiaľ tam človek nebýva alebo nepracuje, príp. nejde navštíviť nejaké z plánovaných gastronomických zariadení, nemusí mať dôvod tam chodiť. A to by bola veľká chyba a ešte väčšie sklamanie.

 

Fotografie zo 17.11.2019. Viac nájdete vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Penta Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube