Author photoAdrian Gubčo 08.06.2020 08:47

Prvá veža Sky Park Residence je dokončená, pozrite sa do novej časti centra mesta

Prvá časť jedného z najvýznamnejších developerských projektov v Bratislave za posledné desaťročie je dokončená. Spoločnosť Penta Real Estate uzavrela práce na prvej z trojice rezidenčných veží v multifunkčnom komplexe Sky Park, za ktorého návrhom stojí kancelária Zaha Hadid Architects. Ďalšie rozostavané časti projektu by mali byť dokončené ešte v priebehu tohto roka.

Aktuálny stav výstavby

Ako developer informoval v rámci prezentácie pre novinárov počas minulého týždňa, prvá z rezidenčných veží je už v procese kolaudácie a byty sa začnú odovzdávať ešte v priebehu leta. „Aj napriek súčasnej situácii v súvislosti s koronavírusom projekt Sky Park napreduje podľa plánovaného harmonogramu,“ hovorí Juraj Nevolník, výkonný riaditeľ pre Penta Real Estate Slovensko.  

„V prípade druhej rezidenčnej veže očakávame postupné odovzdávanie bytov novým majiteľom už v letných mesiacoch, pri zvyšných dvoch vežiach to bude koniec roka 2020. Zároveň dostanú Bratislavčania aj nový mestský park a zrekonštruovanú Jurkovičovu tepláreň.“ Investor ďalej približuje, že v bytoch prebiehajú technické predobhliadky s jednotlivými majiteľmi bytov a dokončujú sa práce na exteriéroch a verejných priestranstvách.

O niečo menej pokročilá je realizácia zvyšnej dvojice rezidenčných veží, kde sa pracuje vo vnútri bytov, na areálových komunikáciách a taktiež v spoločných priestoroch – vrátane vstupných lobby do jednotlivých veží, ktoré vychádzajú priamo z dizajnu Zaha Hadid Architects. Tieto byty by mali byť odovzdané ešte pred Vianocami.

Popri rezidenčných vežiach postupuje výstavba a rekonštrukcia nových kancelárskych kapacít, ktoré sú v pokročilom štádiu realizácie. Ikonou projektu bude zrekonštruovaná Národná kultúrna pamiatka Jurkovičova tepláreň, ktorá svojou mohutnou tehlovou fasádou tvorí výrazný kontrast oproti novostavbám v okolí. Fasáda je v tejto chvíli už dokončená, v interiéri je dobudovaná vstavba, kde budú umiestnené kancelárie, a zrealizovaný je aj svetlík, ktorý vnútorné priestory presvetľuje. Na susednej kancelárskej veži sa osádza fasáda, budova už pred časom dosiahla plnú výšku (80 metrov). Oba objekty budú dokončené do konca roka 2020.

Otázkou ostáva, aký bude osud zvyšnej dvojice plánovaných veží, štvrtej rezidenčnej a najvyššej kancelárskej, ktorá sa bude volať Sky Park Tower. Bytová veža je pripravená na výstavbu a má k dispozícii všetky povolenia, čiže štart stavebných prác závisí jedine od situácie na trhu – v princípe však považujem za reálne, že sa výstavba začne ešte tento rok. V prípade kancelárskej budovy bude situácia náročnejšia a skorý štart výstavby je o niečo menej pravdepodobný.

Predbežne však platí, že Sky Park by mal byť celkovo dokončený asi v roku 2023. Penta Real Estate plánuje do projektu investovať až 420 miliónov eur.

 

 

Bývanie s výhľadom

Developer umožnil návštevu viacerých bytov, umiestnených na treťom podlaží rezidenčnej veže Sky Park Residence 2. V princípe boli mienené ako „najhoršie“ byty v projekte, keďže sa nemali vyznačovať až takými atraktívnymi výhľadmi na panorámu mesta a nachádzajú sa príliš blízko Jurkovičovej teplárne. V realite sa to však ako taká nevýhoda neukazuje, kedže aj tieto jednotky majú výhľad na Bratislavský hrad a lepší konktat s verejným priestorom v okolí.

Otvorený bol jeden trojizbový a dva dvojizbové byty. Trojizbový bol pomerne mohutný, kedže okrem dvojice izieb a obývačky obsahoval samostatnú toaletu, zväčšenú kúpeľňu a práčovňu, k čomu sa pridáva aj dostatočný priestor pre umiestnenie šatníka. Priestorné sú aj dvojizbové byty s efektívnou dispozíciou a samostatnou toaletou. Loggie v prípade dvojizbových bytov neboli veľké, v prípade trojizbových zas boli limitované tvarom budovy, v princípe sú však použiteľné pre pobyt dvoch ľudí.

Štandard bol viditeľne na dobrej úrovni, jednotlivé byty majú drevené parkety, obklad v kúpeľniach bol inštalovaný cez celú výšku miestnosti a zbežný pohľad ukázal aj pomerne dobrú kvalitu vyhotovenia. Súčasťou štandardu je klimatizácia či hliníkové okná.

Developer zdôrazňuje aj vysokú kvalitu spoločných priestorov. Tá je demonštrovaná už vstupnou lobby, ktorú ešte ostáva vybaviť nábytkom, chodbami s dizajnovým podsvietením alebo vysokorýchlostnými výťahmi. Špecialitou je strešná terasa na vrchole každej z rezidenčných veží, ktorá bude prístupná pre rezidentov. Najväčší priestor sa nachádza priamo pri vyústení výťahov, kde je dosť miesta aj pre väčšiu skupinu návštevníkov, inak však pravdepodobne nepôjde o miesto pre intenzívnejšiu socializáciu. Poslúži však na patričné ohromenie návštev. 

V rezidenčných vežiach vzniklo takmer osemsto bytov, 1.100 parkovacích miest v podzemí a 2-tisíc metrov štvorcových, určených pre občiansku vybavenosť. Všetky rezidenčné veže majú 31 nadzemných podlaží a výšku 103,8 metrov. V každej z veží sa na najvyšších troch podlažiach nachádzajú nadštandardné byty, niektoré z nich patrili k najdrahším nehnuteľnostiam na bratislavskom realitnom trhu.

 

 

Nové centrum mesta bude zelené

Okrem budov developer predviedol aj okolitý verejný priestor, ktorý je tvorený rozsiahlym parkom s rozlohou viac ako 30-tisíc metrov štvorcových. Penta ho prirovnáva k Medickej záhrade a sľubuje vytvorenie zelenej oázy uprostred nového komerčného centra Bratislavy. Prvá sekcia parku bude otvorená ešte v priebehu leta spoločne s odovzdaním prvej rezidenčnej budovy.

Pri návrhu parku sa developer spojil s londýnskymi kanceláriam Marko&Placemakers a Townshend Landscape Architects, ktoré patria k európskym špičkám v tvorbe verejného priestoru. V Sky Parku prišli s víziou vytvorenia novej komunitnej, oddychovej a kultúrnej destinácie, ktorou sa má development aj vďaka tomuto parku stať. Zároveň má ísť o prírodný prvok, podporujúci zdravý životný štýl, a to priamo v husto zastavanej časti mesta.

Park tak pozostáva z viacerých zón a bude obsahovať viacero funkcií tak, aby sa tu dala realizovať široká škála aktivít. Jedným z kľúčových aspektov je priechodnosť územia pre peších aj cyklistov tak, aby sa celá zóna stala tranzitnou, napríklad pri spojení medzi autobusovou stanicou a nábrežím alebo historickým centrom a vznikajúcim downtownom. Architekti ďalej definovali vstupné priestory, miesta pre stretávanie sa aj kultúrne podujatia či eventy, priestory pre komunitné záhrady, fitness, detské ihriská aj výbeh pre psov.

Srdcom celého parku bude „Hub“ v dotyku s plytkou fontánou, do ktorej sa bude dať vojsť. Zdá sa, že investor urobil v dizajne určité úpravy, takže tu nebude až taká hustá výsadba stromov, napriek tomu sa tu už teraz nachádza zelený priestor v kontakte s aktívnym parterom veží, na križovatke jednotlivých trás a s výhľadom na budovu Jurkovičovej teplárne. Sotva ešte možno predvídať, nakoľko úspešným verejný priestor parku bude, je však celkom možné, že tento hub bude zároveň jedným z kľúčových uzlov v rámci celého nového centra.

Sky Parku nemožno uprieť, že svojmu názvu dáva za pravdu a park má skutočne veľký rozsah. Po vyplnení parteru, vzniku dostatku obchodov a služieb, vrátane atraktívnych kaviarní či reštaurácií, a dobudovaní štvrtej veže, čím sa opticky vymedzí plocha východne od teplárne a vznikne akési zelené námestie, pôjde naozaj o príjemné miesto pre trávenie voľného času. Po prepojení s ostatnými developmentami získa Bratislava celistvú modernú oblasť s dostatkom zelene a bezpečnými zónami bez automobilovej dopravy.

 

 

Záver

Sky Park je už tak blízko dokončeniu, že je možné začať hodnotiť projekt nielen s ohľadom na obsah dokumentácie, ale aj reálny stav. Nad niekdajšou priemyselnou štvrťou vznikla – zatiaľ – štvorica výškových budov, ktoré sa stali zásadnou súčasťou bratislavskej panorámy. To by však pri vežiach danej výšky platilo v každom prípade. Prináša tento development aj niečo navyše?

Keď Penta zakúpila v roku 2008 pozemky Bratislavskej teplárenskej, šokovala vysokou cenou, ktorú za ne zaplatila. Aj kvôli tomu bolo zrejmé, že nový projekt, ktorý má na jej mieste vyrásť, musí byť dostatočne výnimočný na to, aby presvedčil klientov a vrátil náklady, ktoré boli do priestoru investované. Aj preto dávalo zmysel rozhodnutie poroty zadať po architektonickej súťaži projekt kancelárii Zaha Hadid Architects, ktorá priniesla nielen zaujímavý a výrazný koncept, ale aj obrovskú prestíž, ktorú toto meno a značka so sebou nesie.

Náročný proces prípravy projektu zabral sedem rokov, kým sa konečne spustila výstavba. Pôvodná súťažná idea prešla prirodzenou transformáciou a, nutné povedať, aj racionalizáciou, ktorá viac odráža podmienky bratislavského trhu. Z pôvodných siedmich sa stalo najprv päť, neskôr šesť, a jedna z nich bola nakoniec zadaná inému ateliéru (Vietzke&Borstelmann) - čo projektu podľa môjho názoru mimoriadne pomohlo. Výsledkom je súčasná podoba Sky Parku, ktorá nepatrí ani zďaleka k jagavým projektom Zaha Hadid Architects, na lokálne pomery však ide o odvážnu a netradičnú architektúru.

Stovky nových bytov a tisíce obyvateľov, nehovoriac o návštevníkoch, zásadne zmenia fungovanie lokality. Hoci počas týždňa ide o rušnú administratívnu zónu, cez víkendy sú Mlynské Nivy v podstate mŕtvou štvrťou, kde je veľká časť obchodov a prevádzok zatvorených, lebo sa tu jednoducho nenachádzajú ľudia, ktorí by ich využívali. To sa teraz môže zmeniť, a vplyvy nového developmentu by sa mohli „preliať“ do okolia.

To sa však nestane automaticky. Príjemný zelený verejný priestor, ktorý tu vzniká, musí disponovať niečím navyše, aby dokázal napodobniť úspech podobných parkov popri súkromných projektoch – najmä Eurovey, ktorá má výhodu polohy pri rieke. Tou konkurenčnou výhodou musí byť aktívny program parku, ktorý zahŕňa nielen rozličné funkcie a zóny, ale aj ponuku aktivít a podujatí, ktoré sem budú lákať širšiu verejnosť. Len tak sa zo Sky Parku stane živá súčasť nového centra.

Absencia širšej kultúrnej či verejnej vybavenosti je dnes najväčším nedostatkom vznikajúceho downtownu. Jedinou výraznejšou výnimkou je Slovenské národné divadlo, ktoré tu však bolo naplánované ešte za minulého režimu. Posledných 30 rokov viedlo skôr s masívnej komercionalizácii územia. To nie je nevyhnutne negatívum, štvrť však prichádza o dôležitý aspekt svojej vitality a príťažlivosti. Pokusy vniesť kultúru do Jurkovičovej teplárne sa skončili neúspechom.

Preto je potrebné, aby Penta Real Estate projekt nielen dobudovala, ale sa oňho aj patrične starala a aktívne sem lákala návštevníkov. Zároveň musí byť park skutočne verejný, čo si bude vyžadovať určitú tolerantnosť rezidentov. Tí musia akceptovať, že žijú v centre metropoly, čo so sebou nesie vyššiu mieru hluku či pohybu väčšieho množstva ľudí.

Len takto bude zo Sky Parku nielen výrazná ikona bratislavskej panorámy a exkluzívne miesto pre život so značkou kancelárie Zaha Hadid Architects, ale aj kvalitná súčasť formujúceho sa nového jadra metropoly. Ak sa to podarí, Sky Park naštartuje rozvoj celého blízkeho okolia – počnúc okolitými bznis štvrťami, staromestskou zástavbou Dunajskej štvrte končiac. A presne to je zmysel dobrého developmentu.

 

Pozrite si kompletnú fotogalériu z výstavby Sky Park Offices a Jurkovičovej teplárne, ako aj všetky fotografie zo Sky Park Residence a okolitého parku.

Sledujte YIM.BA na Instagrame

Sledujte YIM.BA na YouTube

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Penta Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube