Práce na rezidenčnej časti polyfunkčného projektu Sky Park sú vo finále. Po prvých dvoch vežiach sa začína odhaľovať už aj posledná, z ktorej vrcholu postupne mizne lešenie. V okolí prvej z dokončených veží medzičasom pribúdajú desiatky nových stromov, čím zároveň vzniká najnovší bratislavský park.
Práce v uplynulých dňoch napredovali napriek pandémii koronavírusu, ktorá výstavbu Sky Parku, ako aj ostatných projektov od developera Penta Real Estate, zatiaľ nenarušila. Podľa Lenky Vargovej, mediálnej zástupkyne developera, stavebník má zatiaľ k dispozícii dostatok pracovníkov aj materiálu na to, aby nemusela byť výstavba prerušená. V najbližších dňoch by tak malo odhaľovanie jednotlivých veží pokračovať.
Medzičasom sa postupuje aj v sadových úpravách v okolí nových budov, kde sa už v časti parku v blízkosti prvej dokončovanej veže (veže II) dokončila realizácia pôdneho pokryvu a sadia sa stromy. V rámci pešieho koridoru z ulice Mlynské nivy k nábrežiu Dunaja, ktorý pôjde aj popri Jurkovičovej teplárni, vzniká aj akýsi centrálny bod s fontánou, ktorej podobu investor prezentoval pred niekoľkými dňami.
Samotná Jurkovičova tepláreň je v rekonštrukcii, pričom sa pokračuje v inštalácii okien a v budovaní vstavby v hlavnej kotlovej hale. Zo strany parku sa realizuje nový vstup a priľahlé verejné pristranstvá. Kľúčový verejný priestor v okolí teplárne – amfiteáter pred čelnou fasádou – začne však vznikať až potom, ako bude definitívne dokončená fasáda susediacej veže (veže I), teda až v horizonte niekoľkých týždňov.
Lešenie sa postupne sníma aj z budovy Sky Park Offices, kde je už kompletne zasklená nižšia, osempodlažná časť budovy, kým výšková časť s osemnástimi podlažiami sa ešte len zasklieva, čo súvisí s tým, že plnú výšku veža dosiahla len pred niekoľkými týždňami.
Všetky z týchto budov by mali byť dokončené v priebehu tohto roka, samozrejme, za predpokladu, že sa situácia ohľadne koronavírusu výrazne nezmení. Ako pripúšťa aj L. Vargová, aktuálne informácie sú priebežne sledované a vyhodnocované, preto ešte nemožno odhadnúť definívny vplyv pandémie na výstavbu Sky Parku. Developer medzičasom zrealizoval ochranné opatrenia – všetkým pracovníkom napríklad meria pri vstupe na pracovisko teplotu.
Väčší vplyv ako na výstavbu by mohol mať koronavírus na prípravu a rozbeh ďalších častí Sky Parku – štvrtej rezidenčnej veže a druhej administratívnej. Obe sú v povoľovaní, v prípade rezidenčnej sa už čaká na správoplatnenie stavebného povolenia, pri administratívnej podal developer návrh na spojenie územného a stavebného konania. Jednou vecou sú však povoľovacie procesy a druhou trhová situácia.
Penta v tomto prípade taktiež potvrdzuje, že veľmi pozorne sleduje vývoj a svoje rozhodnutia mu bude prispôsobovať. Kým však v prípade rezidencií už na základe doterajšej kampane a zberu dopytov môže mať predstavu, do akej miery môže byť predaj úspešný, pri administratíve je úspech prenájmu v kontexte predpokladanej hospodárskej krízy otázny, keďže firmy môžu výrazne redukovať svoje rozvojové plány a čakať na zlepšenie situácie.
Developer predpokladal rozbeh výstavby oboch budov už v priebehu tohto roka, či to tak však naozaj bude, sa ešte len uvidí. Osobne však považujem za možné, že koronavírus na nejakú dobu pochová vznik asi najikonickejšej výškovej budovy v metropole – najvyššej budovy Sky Parku, ktorá sa s výškou takmer 120 metrov mala stať aj treťou najvyššou budovu v Bratislave. Ide zároveň o vežu, ktorá najviac odráža pôvodný koncept od hlavných architektov projektu, britského štúdia Zaha Hadid Architects.
Po celkovom dokončení má byť Sky Park súborom, pozostávajúcim zo štyroch rezidečných veží s 31 podlažiami a 103,8 metrami, obsahujúcich viac ako tisícku bytov, a trojice kancelárskych objektov.
Jedným z nich bude zrekonštruovaná Národná kultúrna pamiatka Jurkovičova tepláreň s vyše 5-tisíc metrami štvorcovými kancelárií, druhým Sky Park Offices s 31-tisíc metrami a nakoniec zatiaľ nepomenovaná najvyššia kancelárska veža s 34,5-tisíc metrami štvorcovými administratívnych plôch. Budovy budú zasadené do parku, ktorého rozsah bude podobný ako v prípade Medickej záhrady, v ich parteri vznikne vybavenosť v rozsahu približne 7-tisíc metrov štvorcových.
Na development sa konala ešte v roku 2010 architektonická súťaž, ktorej víťazom sa stala kancelária Zaha Hadid Architects. Medzičasom sa do tvorby projektu zapojila aj celá rada popredných domácich, ale aj zahraničných architektov: verejné priestory navrhujú Marko&Placemakers a Townshend Landscape Architects, Sky Park Offices je v gescii kancelárie Vietzke&Borstelmann, rekonštrukciu Jurkovičovej teplárne zabezpečuje ADOM M Studio, projekciu GFI a Pantograph.
Sky Park má s ohľadom na svoju polohu, rozsah aj predpokladanú úroveň potenciál vytvoriť srdce celého bratislavského downtownu, resp. nového centra Bratislavy. Ostáva len dúfať, že do finálnej podoby sa dostane čím skôr a namiesto príťažlivých veží nebudú v tomto centre roky strašiť prázdne a nezastavané pozemky, zúfalo čakajúce na spustenie výstavby.
Fotografie z 15.3.2020. Pozrite si viac vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre