Developer Penta Real Estate finišuje s rekonštrukciou Jurkovičovej teplárne, vzácnej industriálnej pamiatky, tvoriacej srdce projektu Sky Park. Už v priebehu augusta by tu mal otvoriť svoj coworkingový koncept BASE, čím sa budova sprístupní. Okrem kancelárií sa tu má nachádzať aj multifunkčná sála, kaviareň, galéria moderného umenia či reštaurácia.
Penta Real Estate vytvorením vlastného coworkingového konceptu rozšírila portfólio svojich developerských aktivít, pričom značku BASE pilotne otestovala v pražskom projekte Churchill. Teraz rozširuje službu flexibilného prenájmu do Bratislavy, pričom prvýkrát by sa mali zdieľané kancelárie objaviť v Jurkovičovej teplárni. Developer zdôrazňuje unikátnosť priestorov, ktoré sú po komplexnej rekonštrukcii podľa neho ideálne pre kreatívcov či inovačné spoločnosti.
Podľa developera bude možné v teplárni usporadúvať eventy, školenia či stretnutia, keďže klienti budú mať k dispozícii školiacu miestnosť s kapacitou 30 návštevníkov, zasadacie miestnosti s vybavením, multifunkčnú sálu pre sto návštevníkov, focus roomy, minikino alebo priestory pre oddych a zábavu. Celkovo by malo v prospech co-worku slúžiť 3900 m2 flexibilných plôch s celkovou kapacitou približne 450 miest. Klienti budú mať aj vlastnú terasu, umiestnenú na streche turbínovej haly, menšej z dvojice hál tvoriacich pamiatku.
„Víziou pre tepláreň bolo vytvorenie inšpiratívneho a rôznorodého pracovného priestoru, ktorý poskytne zázemie pre prepojenie viacerých skupín užívateľov, od korporátnych klientov až po start-upy, freelancerov či študentov v unikátnom prostredí národnej kultúrnej pamiatky,“ hovorí Erik Páleš, Business Development manažér v Penta Real Estate Slovensko. „Jurkovičova Tepláreň má všetky predpoklady stať sa komunitným centrom v rámci projektu Sky Park a veríme, že svojim jedinečným konceptom, ktorý prepojil históriu, moderný industriálny dizajn a nové funkcie bude veľkým lákadlom pre návštevníkov,“ dodáva.
Rekonštrukcia teplárne sa naplno rozbehla v roku 2018 ako súčasť premeny bývalého areálu Bratislavskej teplárenskej na polyfunkčný development Sky Park. Vybudovaná bola v rokoch 1941-1942, pričom jej autorom je legendárny slovenský architekt Dušan Jurkovič. V roku 2008 bola dvojica hál vyhlásená za NKP, zvyšok areálu zanikol. Developer zorganizoval na rekonštrukciu teplárne architektonickú súťaž. Víťazom sa stal skúsený architekt Martin Paško s kanceláriou DF CREATIVE GROUP, na obnove sa podieľali aj reštaurátori z Pamarchu a BASE navrhlo české štúdio Perspektiv.
Základom rekonštrukcie bola vstavba novej, päťpodlažnej hmoty do mohutnejšej kotlovej haly s charakteristickými násypníkmi. Na prízemí vzniklo akési „námestie“, kde bude umiestnená recepcia a gastro, a ktoré je prepojené s exteriérom. Vo vstavbe vznikli kancelárske priestory, rovnako ako v susednej menšej turbínovej hale. Tu sa zas podarilo zachovať pôvodný žeriav, kým na prízemí je umiestnené zmieňované auditórium. Developer dodáva, že budova bude prístupná pre širokú verejnosť. Rekonštrukcia vyšla na 12 miliónov eur.
Dokončením a sprístupnením Jurkovičovej teplárne sa dokončí prvá časť rozvoja kancelárskych kapacít v rámci Sky Parku. Ešte pred teplárňou bola dokončená budova Sky Park Offices, navrhnutá nemeckou kanceláriou Vietzke&Borstelmann. Záverečnou bodkou za developmentom má byť vznik výškovej budovy Sky Park Tower s vyše 119 metrami a dizajnom od Zaha Hadid Architects. Penta sľubuje, že jej výstavba sa spustí už v priebehu tohto roka.
Okrem kancelárií však v Sky Parku pribudnú aj byty – vo výstavbe je totiž aj štvrtá rezidenčná veža, ktorá dotvorí kompozíciu súčasných troch dokončených veží. Budova bude mať identickú podobu, dosiahne tak s 31 podlažiami výšku 103,8 metrov. Výstavba sa spustila v marci, aktuálne boli dokončené hlbinné základy, realizujú sa nosné železobetónové konštrukcie základovej dosky a spúšťa sa budovanie podzemných podlaží. Výstavbu obsluhuje trojica žeriavov.
Vo veži vznikne 264 bytov, ktorých predaj sa spustil ku koncu minulého roka. Developer vyjadroval s predajom spokojnosť, oficiálna stránka dostupnosť (a ceny) jednotlivých bytov nešpecifikuje. Štandard má byť vyšší ako v minulosti, automaticky sa tu má napríklad nachádzať rekuperácia vzduchu, chladenie a súčasťou štvrtej veže bude aj zhod odpadu – na Slovensku menej častý prvok, s ktorým sú však zatiaľ aj v Sky Parku určité komplikácie. Veža bude mať k dispozícii 372 parkovacích miest a retail na prvých dvoch podlažiach.
Štvrtá veža je charakteristická neskorým očakávaným termínom dokončenia – dobudovaná by mala byť až v roku 2025. Podľa developera je to dané tým, že sa veža nachádza blízko čerstvo dokončenej prvej etapy a stavebník nechce rušiť rezidentov prácami cez víkend alebo v neskorých večerných hodinách. Takýmto tempom má dosiahnuť štádium hrubej stavby iba v polovici roka 2024. Ide o zaujímavý prístup v kontexte prudkej stavebnej aktivity v blízkom okolí Sky Parku, očakávanej v najbližších rokoch.
Development v každom prípade priniesol a prinesie veľkú transformáciu bývalej priemyselnej lokality, ale aj obrazu celej Bratislavy. Štvorica nových veží je výrazná už z diaľky a mení panorámu mesta. Z pohľadu návštevníka lokality priniesol projekt vznik veľkého otvoreného zeleného priestoru s možnosťou rekreácie alebo využívania lokálnych služieb – postupne sa tu otvárajú gastronomické prevádzky, ale aj obchody a zariadenia, využívané rezidentmi i návštevníkmi. Dôležitou novinkou je zlepšenie priečnych prepojení naprieč územím medzi nábrežím a budovanou novou stanicou a nákupným centrom Nivy.
Celý koncept územia je výsledkom veľkej medzinárodnej architektonickej súťaže, v ktorej sa ešte v roku 2010 presadila svetoznáma kancelária Zaha Hadid Architects. V priebehu rokov prešla pôvodná vízia korekciami, kľúčové princípy sa však zachovali. ZHA pokračovalo v spolupráci s lokálnymi ateliérmi na navrhovaní jednotlivých budov, vrátane rezidenčnej časti projektu. Architektúru parku spracovali ateliéry Marko&Placemakers a Townshend Landscape Architecture.
Bratislava sa zaradila k svetovým metropolám s architektúrou od dnes už legendárnej „stararchitektky“ a držiteľky prestížnej Pritzkerovej ceny Zahy Hadid. Charakteristický dizajn mimoriadnej autorky vytvára (čo bude ešte výraznejšie po dokončení Sky Park Tower) zaujímavý kontrast voči tradičnej Jurkovičovej teplárni s typickým industriálnym výrazom s veľkými tehlovými stenami. Tepláreň je jedným z mála objektov, ktoré prežili asanáciu pôvodnej priemyselnej oblasti Nív, o to lepšie však zapadne do prostredia, tvoreného súčasnými developmentami.
Hlavné mesto Slovenska sa radikálne mení, pričom jeho rozvoj sa nezaobišiel bez chýb či strát. V určitom meradle je to síce pravidlo takmer všade vo svete, o to dôležitejšie je ale potom obnovovať to, čo má hodnotu a je (potenciálne) funkčným obrazom doby. V tomto prípade sa to podarilo. Zrekonštruovaná Jurkovičova tepláreň je klenotom Sky Parku aj nového centra Bratislavy.
Pozrite si výstavbu Sky Parku a Sky Park Offices vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre