Author photoAdrian Gubčo 25.06.2024 13:34

Obľúbený rekreačný areál bude priateľskejší. Mesto vybuduje novú lávku na Partizánsku lúku

Železná studnička patrí k najobľúbenejším rekreačným lokalitám v Bratislave. Najviac navštevovaná je Partizánska lúka, ktorá vďaka množstvu služieb, ihrísk či atrakcií láka predovšetkým rodiny s deťmi. Ľudia s kočíkmi, prípadne na vozíkoch alebo seniori však nemali dosiaľ zabezpečený jednoduchý prístup. Čoskoro sa to má zmeniť.

Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

Bratislavský lesopark je klenotom mesta. Dlhé roky zostával prehliadaný, v poslednom období však prechádza postupnou revitalizáciou. Zvýšila sa ochrana prírody, obnovujú cesty a cestičky, pribúdajú rekreačné miesta a realizujú rozličné malé zlepšenia, ktoré zvyšujú návštevnícky komfort. Teraz prišlo aj na zlepšenie prístupu na Partizánsku lúku.

Obľúbené výletné miesto je totiž oproti prístupovej Ceste na Červený most znížené. Chodec preto musí zísť alebo vyjsť po schodiskách, čo síce zdravému človeku bez väčšieho bremena nerobí problém, výraznej časti návštevníkov však áno. Ide najmä o rodičov s kočíkmi, seniorov alebo ľudí na vozíkoch, ktorí si chcú taktiež vychutnať oddych v prírodnom prostredí.

Mesto o tomto probléme vie už dlhšie, preto sa už v roku 2021 objavilo zlepšenie prístupu na Partizánsku lúku medzi projektami tzv. Živých miest. Magistrát vtedy spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy ohlásili zámery revitalizácií viacerých prehliadaných alebo zanedbaných priestranstiev. Viacero z nich sa pritom nachádzalo v lesoparku, kde sa už časť z nich dokončila.

Galéria

  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

Riešenie v podobe novej lávky z Cesty na Červený most by sa malo začať realizovať už v najbližších dňoch. Bezbariérová konštrukcia vznikne popri schodisku neďaleko pamätníka SNP a v dôsledku mierneho sklonu bude na viacerých miestach viesť medzi korunami stromov. Popri znížení bariérovosti priestoru tak bude atrakciou sama osebe.

Mesto dodáva, že materiálové a technické riešenie lávky bude čo najsubtílnejšie a farebne nenápadné, lávku má dokonca postupne obrásť brečtan. Za architektonickým riešením stojí ateliér plusminus architekti. Projekt vznikol ešte v roku 2020, trvalo tak dlhé štyri roky, kým sa pristúpilo k realizácii.

Magistrát informuje, že počas budovania lávky budú dočasne do októbra uzavreté dve schodiská. Na Partizánsku lúku sa však návštevníci stále dostanú tretím schodiskom či popri futbalovom ihrisku.

Po dokončení sa priestranstvo sprístupní estetickým riešením od prestížnych architektov. Tí istí autori stoja aj za riešením rekonštrukcie bufetu v neďalekom amfiteátri. Jeho súčasťou malo byť aj prestrešenie, ktoré sa dosiaľ nevybudovalo. Zriadenia sa nedočkalo ani klzisko, ktoré sa malo inštalovať v amfiteátri v zimnom období. Tieto úpravy si pravdepodobne budú musieť počkať na (finančne) priaznivejšie obdobie.

V každom prípade nemožno lesoparku uprieť zlepšenia. Z už dokončených zásahov v rámci Živých miest možno spomenúť horáreň na Peknej ceste, pozorovateľňu zvierat Vydrica, revitalizáciu Malého Slavína či pobytové schody pri jednom z rybníkov. Miestna samospráva zas postupne odstraňuje ruiny starších objektov. Zo súkromných investícií je najzaujímavejšou obnova objektu bývalých Ferdinandových kúpeľov na výletnú reštauráciu, doplnenú o repliku Labutieho pavilónu. Investorom je rodina Hlinovcov.

Z pripravovaných zámerov možno spomenúť predovšetkým promenádu na Železnej studničke, teda úpravu brehov rybníkov severne od Ferdinandových kúpeľov, alebo promenádu a vyhliadkový bod na Kamzíku. Oba projekty čakajú na zabezpečenie financovania. V prípade Železnej studničky je za kritické považované parkovanie, čo sa má vyriešiť po výstavbe kampusu ESETu využitím voľných víkendových kapacít.

Bratislava má víziu pretvoriť lesopark na jeden z najlepších prímestských rekreačných lesov na svete. Realizované i pripravované úpravy môžu k tomuto cieľu zásadne prispieť. Už dnes ide o poklad mesta. V budúcnosti sa jeho význam očividne ešte zvýši.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube