Atraktívne prírodné prostredie Železnej studničky nepriťahuje len tisíce návštevníkov, ale aj podnikateľov – vrátane viacerých kontroverzných. V lokalite chcú budovať nové turistické zariadenia, pričom neváhajú narušiť ani tradičné zariadenia. Jedným z nich je mlyn Klepáč, obľúbené miesto výletov s pozoruhodným príbehom.
Údolie Vydrice bolo tradične spojené s prítomnosťou viacerých obilných mlynov. Už v stredoveku ich tu bolo deväť a aktívne boli približne do 19. storočia. Neskôr začali postupne zanikať a dodnes sa ich zachovalo len zopár. Jedným z nich je aj ôsmy mlyn, nazývaný Klepáč. Dokladovaný je z 18. storočia, v roku 1911 sa z neho stala výletná reštaurácia. V roku 1932 si pozíciu upevnil, keď sa z neho stal letný hotel.
V 60-tych rokoch však začal chátrať a do 21. storočia vstúpil ako ruina. Až v rokoch 2006-2008 prebehla jeho komplexná rekonštrukcia, po ktorej sa opäť stal výletným miestom, kde sa často organizujú podujatia pre deti. Záchrana mlyna je spojená s rodinou Sedlárovcov, teda genetičkou Ľudmilou Sedlárovou, ktorej rodina mlyn v minulosti vlastnila, a jej manželom Viliamom Sedlárom.
Oživenie mlyna však nebolo celkom priamočiare. Projekt bol od začiatku spojený so snahami skupiny okolo podnikateľa Michaela Dragašiča o prevzatie Klepáča, ktorý by rozšíril portfólio jeho aktivít. Dragašič je v lokalite mimoriadne aktívny. Podľa magazínu INDEX tu postupne zvyšuje svoj vplyv a preberá jednotlivé nehnuteľnosti. Patrí mu skelet Rybárskej reštaurácie aj tzv. Čatlošova vila.
Dragašič sa venuje, okrem iného, aj developmentu. V bratislavskom downtowne realizuje projekt Apollo Residence – asi najzvláštnejšiu budovu v tejto časti mesta. Stavať sa začala v čase, keď boli na okolí len prázdne plochy po asanovaných fabrikách, úplne dokončená však nie je ešte ani dnes, hoci sa už čiastočne využíva. V susedstve medzičasom vzniklo niekoľko mohutných polyfunkčných súborov. Dragašič vlastní aj pozemok na nároží Chalupkovej a Košickej.
Developovať chcel aj na Železnej studničke. Na mieste Rybárskej reštaurácie mal byť hotel a oživiť chce Čatlošovu vilu. V minulosti boli tieto snahy spojené s veľkým odporom aktivistov a verejnosti.
Ďalšou korisťou mal byť práve Klepáč. Po rokoch sporov, počas ktorých si skupina okolo Dragašiča podľa V. Sedlára nárokovala vyplatenie vymyslených faktúr, čo viedlo až k exekúciám, mala byť vyústením sporov dražba Klepáča. Z predaja mlynu sa mali kryť Sedlárove dlhy. K aukcii malo prísť dnes, nakoniec však z toho nebude nič.
Ako totiž informuje INDEX, v stredu 16. augusta bol Klepáč predaný. Kupujúcim sa stala rodina podnikateľov Hlinovcov, známych z gastrobiznisu a v prípade Alojza Hlinu aj z politiky. Hlinovci vlastnia známe podniky Slovak Pub na Obchodnej ulici alebo Flagship na Námestí SNP. Okrem toho však budujú aj výletnú reštauráciu na mieste samotnej Železnej studničky. Má ísť o náznakovú rekonštrukciu pôvodnej budovy minerálnych kúpeľov, doplnenú o repliku Labutieho pavilónu v zadnej časti pozemku.
Viliam Sedlár aj Alojz Hlina deklarujú, že Klepáč zostane miestom, určeným pre deti a mládež. Sám Hlina tvrdí, že nepôjde o žiadnu zlatú baňu, vidí však v prevádzke Klepáča ekonomický potenciál. Naznačuje, že by tu mohli prespávať detské výlety, ktoré prídu na návštevu Bratislavy. Zároveň potvrdzuje, že si je vedomý možných komplikácií, ktoré transakcia môže priniesť. Michael Dragašič je napokon médiami označovaný za kontroverzného a spájaný je s viacerými osobami z bratislavského podsvetia.
Z pohľadu verejnosti je výsledok tejto kauzy určite pozitívny. Hoci sa Alojz Hlina sám štylizuje do polohy hrdého rodáka z Oravy, v rámci svojich podnikov pomáha oživovať viaceré bratislavské tradície. Na tie nadväzuje aj v prípade budovania bývalých kúpeľov na Železnej studničke. Všetko nasvedčuje tomu, že jedno z dôležitých miest pre identitu mesta a miesta, mlyn Klepáč, si zachová svoj charakter. Pre zachovanie ducha lesoparku to je nesmierne dôležité.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre