Prvý moderný obchodný dom na území Bratislavy pôjde definitívne do rekonštrukcie. Obchodný dom Dunaj – ikonická stavba, pod ktorú sa podpísal autor Manderly Christian Ludwig - bol postavený v prieluke na niekdajšom Námestí republiky v roku 1936. Budova si spolu so svojou neskôr postavenou "dvojkou” pýta generálnu obnovu už dlhšiu dobu, čoskoro sa jej pravdepodobne dočká.
Stavba niesla v čase vzniku názov Obchodný dom Brouk a Babka, po obchodných podnikateľoch, pre ktorých bratislavský architekt budovu postavil. V čase otvorenia zaujala predovšetkým modernými technológiami, architektúrou, atypickými presklenými výkladmi či prvým podlahovým kúrením. Do Bratislavy prinášala dovtedy nepoznaný štandard nakupovania.
Objekt patrí k vrcholným dielam funkcionalizmu na Slovensku a je považovaný aj za vrcholné dielo architekta Christiana Ludwiga. Dom so železobetónovým skeletom a voľným pôdorysom bol postavený v zástavbe námestia, ktoré v tom čase prežívalo stavebný rozmach. Dispozícia objektu je navrhnutá na základe zásad amerických obchodných domov, umožňujúcich flexibilitu organizácie predaja. Budova má sedem nadzemných a dve podzemné podlažia, ktoré tvoria veľkorysé priestory prevádzok a predajní.
Fasáda obchodného domu bola obložená keramickým obkladom, pôsobivá bola aj nočná iluminácia objektu – po obvode fasády viedol líniový neón. Zaujímavosťou je, že obchodný dom postavili za päť mesiacov (od apríla do augusta roku 1936). Obchodný dom Brouk a Babka prešiel obnovou ešte na konci deväťdesiatych rokov podľa projektu Jána M. Bahnu. Na prelome milénií bol objekt vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku
Vedľa budovy v roku 1985 pribudla ďalšia stavba. Išlo o tzv. dvojku, ktorá rozšírila komplex na približne desaťtisíc metrov štvorcových. Budova Dunaj 2 mala pôvodný názov Dom odievania a s objektom Dunaj 1 je konštrukčne priamo spojená. Postavená bola podľa návrhu Petra Minaroviča a J. Bahnu z roku 1978. Stavba je príznačná vertikálnym členením fasády s tmavým sklom, ktoré dodáva budove monumentálny výraz. Objekt má taktiež asymetrický vstup, zásobovanie je riešené z Nedbalovej ulice.
Po výstavbe veľkých obchodných centier však obchodné domy Dunaj svoj prvotný význam stratili. Aj z dôvodu tohto úpadku pripravoval vtedajší majiteľ – Prvá investičná – prestavbu na obchodný dom prémiového typu. Tento zámer však spoločnosti nevyšiel a do voľných priestorov sa nakoniec presťahovali redakcie viacerých periodík, napríklad denníka SME. Ten tu fungoval do roku 2008, hoci jeho logo sa tu nachádza doteraz.
Nový majiteľ Orco prišiel v roku 2007 s vlastnými plánmi – jeho víziou bolo prestavať obe budovy na polyfunkčný dom, ktorý mal obsahovať obchodné prevádzky i kancelárie vysokého štandardu. Aj tieto plány však ostali nerealizované, spoločnosť nakoniec musela po vypuknutí krízy v roku 2008 riešiť existenčné problémy.
Ďalším miľníkom bol rok 2015, kedy sa vlastníkom stala spoločnosť CTP Invest SK. Tá je majiteľom budov doteraz. Ambicióznej firme, ktorá je medzinárodným developerom logistických a priemyselných nehnuteľností, sa podarilo získať súhlasné záväzné stanovisko k projektu rekonštrukcie, ktoré vydal Magistrát hlavného mesta v novembri roku 2017. V lete o rok neskôr projekt získal od stavebného úradu v mestskej časti Staré Mesto aj stavebné povolenie.
Vlastník chce v zmysle stanoviska aj povolenia obnoviť oba domy – budovu z roku 1936 aj jeho neskoršiu prístavbu. Objekt pod niekdajším názvom Obchodný dom Brouk a Babka developer zrekonštruuje, no zároveň v maximálnej možnej miere zachová jeho pôvodný charakter. Rovnako plánuje obnoviť časti, ktoré boli pri neskorších prestavbách poškodené. Na prvom až treťom podlaží majú byť obchodné priestory, na štvrtom až siedmom zas kancelárie typu open-space. Vybudovať sa má aj nové obslužné schodisko s výťahom.
Novší Dom odievania z roku 1985 chce developer okrem rekonštrukcie aj nadstavať o dve podlažia. Okrem nadstavby je ďalšou dôležitou dispozičnou zmenou premiestnenie technického zázemia zo strechy siedmeho podlažia do podzemia. Zo strany Námestia SNP majú byť vytvorené terasy, budova bude podľa dokumentácie obsahovať aj desať bytových jednotiek, tri ateliéry ako nebytové priestory a taktiež administratívu.
Sľubné plány sa však doteraz nezrealizovali. Ako informoval portál Startitup vo svojom článku z roku 2019, majiteľ budovy sa rozhodol, že budovu nebude zásadne rekonštruovať ani predávať. Vlastník sa sústredil len na opravy najnutnejších vecí – vody, elektriny, výťahu či kanalizácie.
Teraz sa ale zdá, že projekt sa už definitívne zrealizuje. Pre portál YIM.BA to exkluzívne potvrdil Ivan Pastier, Business Development Director z firmy CTP Invest Slovakia. Rovnako uviedol, že obnova sa začne v priebehu budúceho roka, hoci ešte na ňu nie je schválený definitívny rozpočet.
Rekonštrukciu ikonických stavieb na Námestí SNP nedávno potvrdil aj populárny klub KC Dunaj. „Je to pravda. Budova ide do zaslúženej, dlhoplánovanej a veľakrát presúvanej rekonštrukcie,” oznámil podnik na sociálnej sieti. Ako ďalej uviedol, klub má pred sebou posledných 40 dní, čo znamená, že budova Obchodného domu Dunaj sa definitívne zatvorí 31. decembra 2022. To sa týka všetkých nájomcov, s ktorými sú vypovedané kontrakty do konca tohto roka. Podľa dostupných informácií bude rekonštrukcia trvať asi tri roky.
Ambíciou developera je pritiahnuť ľudí do jednotlivých budov. Do obnovených stavieb sa má vrátiť kultúra, prítomný bude retail (reštaurácie, bary) a vybuduje sa aj átrium – nachádzať sa bude pravdepodobne medzi dvoma stavbami. Budovy budú disponovať aj coworkingovým priestorom, na vrchných podlažiach budú kancelárie a na najvyšších byty. V rozhovore taktiež Ivan Pastier potvrdil, že pôvodný plán prešiel menšími zmenami. Na fasáde Obchodného domu Brouk a Babka budú napríklad obnovené pôvodné malé dlaždičky.
O architektúru sa mal v zmysle dokumentácie postarať Václav Hlaváček, ktorý patrí pod renomovanú českú architektonickú kanceláriu Studio Acht. To už však nie je aktuálne a developer podľa najnovších informácií počíta s rovnako prestížnou britsko-českou kanceláriou Bogle Architects.
Významná dvojica bratislavských budov si jednoznačne zaslúži citlivú obnovu so zachovaním pôvodných hodnôt, čo spoločnosť CTP Invest SK avizuje v záväznom stanovisku. Kancelária Bogle Architects má svoje projekty aj na Slovensku, pričom tieto disponujú dobrou architektonickou úrovňou. Rekonštrukcia budovy by tak mohla dopadnúť sľubne. Výrazné stavby na jednom z najvýznamnejších námestí v krajine by sa mohli dočkať po dlhých rokoch zaslúženej renesancie.
Námestie SNP bude o niekoľko rokov disponovať neporovnateľne lepším vizuálom. Okrem zrekonštruovaných budov sa o to zaslúži aj dlhodobo pripravovaná revitalizácia Námestia SNP. Architektonická súťaž vo forme súťažného dialógu prebehla v rokoch 2019-2021 a víťazom sa stala kancelária Loidl Landscape Architects. Celý priestor by sa mal výškovo vyrovnať a predláždiť. Náklady sa majú pohybovať na úrovni 20 miliónov eur a celkové dokončenie sa očakáva ideálne v rokoch 2024 alebo 2025.
Verejný priestor v jadre Bratislavy sa tak po dlhom čakaní konečne dostane do stavu, hodného centra európskeho veľkomesta. V medzivojnovom období išlo "Salón republiky", teda najživšie miesto v meste, kde sa koncentrovala tá najlepšia nová architektúra. Dnes je stavebný vývoj do veľkej miery ukončený, lokalita však zúfalo potrebuje celkovú revitalizáciu. Spojenie obnoveného priestranstva s obnoveným Obchodným domom Dunaj sem prinavráti život, štýl a úroveň. Námestie SNP bude opäť reprezentatívnym srdcom metropoly.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac