Aj napriek tomu, že hotel zo 70. rokov 20. storočia sa nepodarilo vyhlásiť za kultúrnu pamiatku, prebieha jeho rekonštrukcia, ktorá sa sústreďuje nielen na hlavné stavebné prvky, ale aj na mnohé výnimočné detaily. Za obnovou budovy stojí architektonické štúdio, ktoré v Česku zrekonštruovalo už nejeden objekt z minulého storočia.
Budova, v ktorej sídli známy Hotel InterContinental Praha, bola postavená v rozmedzí rokov 1968-1974. V Česku ide o jeden z mnohých príkladov brutalistickej architektúry. Pôvodnú budovu navrhol tím pod vedením architekta Karla Filsaka v spolupráci s českými umelcami a dizajnérmi. Rekonštrukcia hotelu pod vedením architektonického štúdia TaK Architects má motivovať k hľadaniu ciest pre záchranu povojnovej architektúry nielen v Česku, ale aj inde vo svete.
Aj napriek tomu, že sa jedná o vrcholnú ukážku brutalistickej architektúry, bol osud budovy v minulosti neistý. V rozmedzí rokov 2020-2021 sa dokonca viedla diskusia o zaradení budovy medzi kultúrne pamiatky. Návrh podal Národný pamiatkový ústav, Ministerstvo kultúry ČR ho však krátko na to zamietlo. Vo vyhlásení síce rezort uviedol, že hotel považuje za výnimočnú stavbu, avšak prekážali mu neskoršie nevhodné úpravy, kvôli ktorým došlo k zásadným zmenám v interiéri aj exteriéri budovy.
Krátko po rozhodnutí Ministerstva kultúry sa spustila rozsiahla rekonštrukcia objektu. Tú financujú jeho najnovší majitelia, teda investičná kancelária R2G a podnikateľ Oldřich Šlemr. Spracovateľa projektu si investori vybrali na základe medzinárodnej architektonickej súťaže už v roku 2021. Stalo sa ním české architektonické štúdio TaK Architects, ktoré má s rekonštrukciami objektov z minulého storočia už niekoľko skúseností. V minulosti sa pod ich vedením úspešne zrekonštruovala napríklad Volmanova vila či bývalá budova Elektrických podnikov v Prahe-Holešoviciach.
V prvej fáze obnovy boli ostránené najmä nevhodné zásahy z uplynulých dekád. Odhalená tak bola pôvodná konštrukcia budovy. Tá je charakteristická predovšetkým nepravidelným vertikálnym riešením fasády. Charakteristický betón ako základný materiál dopĺňajú v exteriéri aj interiéri najmä materiály ako sklo či drevo v rôznych formách.
Nová fasáda objektu bola obnovená v rámci rekonštrukcie nedávno, doplnená bola tiež o niekoľko unikátnych stavebných prvkov. Ako hovorí Marek Tichý, architekt, ktorý stojí na čele projektu: „Výsledok je pre diváka z odstupu takmer neviditeľný a ukazuje stavbu v jej pôvodnej sile a výraze.” V rámci prác došlo k demontáži a dôkladnému rozboru 52 zvislých pásov obvodového plášťa hotela, zložených z keramických segmentov, ktoré sa striedajú s prvkami z betónu a skla. Diagnostika stavu betónových konštrukcií bola zverená Kloknerovmu ústavu ČVUT.
Rukami reštaurátorov prechádzajú aj zachované interiérové prvky a umelecké diela hotela. Do tohto procesu je zapojených niekoľko lokálnych, prevažne rodinných firiem a tiež niekoľko renomovaných umelcov. Reštaurované boli napríklad krištáľové lustre výtvarníka Reného Roubíčka, stĺpové sochy Začarovaný les od sochára Miroslava Hejného či kovové lustre od českého sochára Huga Demartiniho.
Hotel utrpel najmä prestavbami v 90. rokoch, kedy z neho zmizlo množstvo pôvodných prvkov aj vybavenia. Z technických dôvodov toho z InterContinentalu mizne veľa aj teraz. To, čo už nešlo zachrániť, sa však na svoje miesto vracia aspoň v podobe replík. „Stavba aj jej detaily sú rovnako univerzálne ako autentické, rovnako medzinárodné, odrážajúce trendy brutalistickej architektúry, vychádzajúce z dobrej znalosti prostredia Prahy a jej historickej architektúry," hovorí Marek Tichý.
Rekonštrukcia prinesie ďalej zvýšenie podielu zelených plôch, doplnenie nových vodných prvkov a tiež aj zelené strechy. Navrhovaná je aj nové technologická vrstva. Po novom bude budova disponovať napríklad systémami zavlažovania či spätného získavania tepla z úžitkovej vody v gastroprevádzke, práčovni či toaletách.
„Ide určite o jednu z najväčších opráv obdobnej stavby z daného obdobia, prelomovú z hľadiska dôsledného hľadania autentickej formy rekonštrukcie v kontexte súčasných potrieb, energetických i prevádzkových nárokov. Prináša množstvo otázok a úloh pre architektov i technikov a súčasne poskytuje – vďaka nadštandardnej finančnej podpore – rad riešení, návodov a námetov na obnovu modernej architektúry,” hovorí Marek Tichý.
Pravdou je, že obnova modernistických budov vždy pritiahne pozornosť nielen odbornej, ale aj laickej verejnosti. V poslednom období zaznamenávame tento pozitívny trend všade vo svete. Projekty obnovy a rekonštrukcie ikonických brutalistických stavieb vo svetových metropolách patria medzi najprestížnejšie a často oceňované návrhy tých najznámejších architektonických štúdií.
Oprava pražského hotela InterContinental je súčasť širšieho projektu revitalizácie širšieho okolia pod názvom Staroměstská brána. Jej súčasťou je aj obnova susedného námestia, nazvaného Námestie Miloša Formana. Z hotela sa stáva jadro zóny, v ktorej centre je práve unikátna architektúra budovy. Zdá sa, že aj súkromný sektor začína ťažiť z obnoveného záujmu turistov i domácich o modernistické budovy.
(Archiweb, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac