Karpatská je pomerne živá staromestská ulica s vysokou koncentráciou dizajnových obchodov, galérií alebo združení. Jej výzoru pomohla aj minuloročná rekonštrukcia od fasády k fasáde, ktorá priniesla nové povrchy či cyklopruhy. Problémom však ostáva prítomnosť niekoľkých objektov v zlom stave. Najvýraznejší zanedbaný dom však čaká rekonštrukcia.
Karpatská ulica sa podobne ako väčšina ulíc severne od Šancovej vyformovala na konci 19. storočia. V tom čase išlo o cestu do vinohradov bez akejkoľvek zástavby. Tá začala rásť až v prvých dvoch desaťročiach 20. storočia, vo období prudkého rastu mesta. V 30-tych rokoch bola už takmer kompletne zastavaná, hoci väčšinou išlo o jednoduchšie domy bez vysokej architektonickej kvality alebo ozdobnosti.
Jeden z najmohutnejších domov vznikol na nároží Karpatskej a Beskydskej, na Karpatskej 10. Išlo o trojpodlažný nájomný bytový dom s bytmi, prístupnými z dvorovej pavlače. Za vyše storočie existencie sa veľmi nezmenil. Doteraz ostáva zachovaný do veľkej miery v pôvodnom stave, so svojimi pozitívami aj negatívami.
V súčasnosti ide o jeden z najviac zanedbaných domov na ulici. Jeho stav kričí v porovnaní s okolitými budovami, ale aj zrekonštruovanou ulicou. Opadávanie omietky si dokonca vyžiadalo osadenie ochrannej konštrukcie, aby nedošlo k poraneniu okoloidúcich. V dome pritom naďalej bývajú ľudia a sídli tu aj občianske združenie Proti prúdu, venujúce sa pomoci ľuďom bez domova a vydávajúce známy časopis Nota Bene.
Domu však teoreticky svitá na lepšie časy. Spoločnosť Bratislavská strecha, špecializujúca sa na nadstavby objektov v Bratislave, plánuje rekonštrukciu, spojenú s nadstavbou. Vstavba do strechy má priniesť obnovu spoločných priestorov, nový výťah aj obnovu fasády, vrátane historizujúcich prvkov.
Investor za to zrealizuje štyri alebo päť mezonetových bytov. Štandardom – priestorovým aj materiálovým – má ísť pravdepodobne o luxusnejšie bývanie. Dáva to zmysel aj s ohľadom na návratnosť investície, ktorá je efektívnejšia v prípade drahších rezidencií. Termíny realizácie nie sú verejne známe, dá sa ale predpokladať, že k spusteniu prác dôjde azda v priebehu budúceho roka.
Karpatská by sa tak mohla zbaviť zahanbujúceho stavu jednej z najmohutnejších budov na ulici. Dom by snáď nemal postihnúť osud niektorých z notoricky známych nadstavieb inde v meste, ktoré už roky čakajú na dokončenie. Investor má medzi referenciami pomerne dosť úspešne ukončených realizácií. Ich úroveň lavíruje, v tomto prípade by ale mali excesom zabrániť pamiatkari.
Po rekonštrukcii Karpatskej 10 ešte ostane na ulici niekoľko budov v zhoršenom stave. Jedným z nich je objekt na č. 24, kde sídlilo združenie Maják nádeje. Budova bola spojená s podvodmi zo strany jej niekdajšieho majiteľa Pavla Ruska. Dnes patrí mestskej časti Staré Mesto, ktoré má vo výhľade jej rekonštrukciu, zatiaľ však bez zadefinovanej funkcie. Nateraz ju prepožičalo umeniu.
Iným prípadom je Karpatská 3, kde sa kedysi nachádzal podnik U Očka. Pozemok s dlhým dvorom je dlhodobo na predaj aj s projektom, na ktorý je vydané stavebné povolenie. Napriek tomu sa nezdá, že by sa tu v dohľadnej dobe pripravovala výstavba akéhokoľvek zámeru.
Napokon, v ideálnom stave nie je ani najvzácnejšia budova na ulici, objekt YMCA na nároží Karpatskej a Šancovej. Dokončená bola v roku 1921, architektmi boli Alois Balán a Jiří Grossmann. Odvtedy však neprešla generálnou rekonštrukciou, čo je na objekte cítiť. Nanešťastie, YMCA, ktorej vlastníctvo budovy bolo potvrdené v roku 2014, nemá zdroje na komplexný projekt. Modernizovať sa tak má postupne, podľa dostupnosti financií. Zachovať si má súčasný kultúrno-spoločenský charakter.
S postupným ubúdaním priestoru pre novú výstavbu v Starom Meste a rastúcim dopytom po bývaní v centre sa dá predpokladať zvýšený tlak na využívanie prieluk, ale aj rekonštrukcie a nadstavby existujúcich domov. Poslednými veľkými developmentami mimo downtownu bude dokončenie Vydrice a rozvoj okolia Fazuľovej a Školskej ulice. Potom už skutočne neostane investorom veľa príležitostí, kde stavať.
Na jednej strane ide o dobrú správu pre dlho nevyužité a prehliadané plochy, na strane druhej ale o riziko. Nadstavby domov v Bratislave nebývajú vždy vydarené a pôvodnú architektúru skôr narúšajú. V kontexte rozvoja mesta ide o prakticky neriešenú tému, čo môže byť z dlhodobého hľadiska problém.
Mesto prechádza prirodzeným procesom postupného rastu mierky zástavby v lokalitách, kde sú už vyčerpané priestorové možnosti pre výstavbu – tak ako mnohokrát v minulosti. To by ale nemalo byť spojené s devastáciou pôvodných architektonických či historických hodnôt prostredia. Nadstavby nie sú nepriateľom, zlé nadstavby ale áno.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre