Author photoRED 24.04.2024 17:26

Devínsky amfiteáter je kultúrnou pamiatkou. Ikona Bratislavy ožije, vzkriesi ju mesto

Amfiteáter v Devíne býval mimoriadne obľúbeným kultúrnym stánkom, už desaťročia však chátra. Mesto ho iba nedávno získalo späť do svojich rúk. Teraz bolo navyše vyhlásené za kultúrnu pamiatku. Primátor Bratislavy sľubuje, že ikonické miesto sa čoskoro dočká obnovy.

Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA

Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA

Amfiteáter na Slovanskom nábreží pod hradom Devín v Bratislave, známy aj ako letné kino, bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Informuje o tom Pamiatkový úrad (PÚ) SR. Amfiteáter sa dostal nedávno, po urovnaní dlhoročného súdneho sporu, späť do rúk Hlavného mesta. Chátrajúci objekt plánuje mesto obnoviť.

Ide o stavbu, ktorá je nositeľom významných pamiatkových hodnôt,“ zdôrazňuje PÚ SR. Za unikátne považujú pamiatkari aj umiestnenie stavby. Pripomínajú, že je situovaná v „mimoriadne atraktívnej lokalite“, ktorá je významná z historického, urbanistického a predovšetkým jedinečného prírodno-krajinného hľadiska.

Počas svojho aktívneho fungovania zohrával amfiteáter veľkú kultúrno-spoločenskú úlohu. Konali sa tam miestne stretnutia a zhromaždenia, ako aj kultúrne akcie celoštátneho významu. Výnimočná je aj urbanistická hodnota objektu, ktorý stojí na strategicky a historicky významnom a zároveň turisticky atraktívnom mieste s nadnárodným významom – pod ruinami Devínskeho hradu, pri sútoku riek Dunaj a Morava,“ dopĺňa Radomír Sabol z Pamiatkového úradu SR.

Galéria

  • Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA
  • Zdroj: Pamiatkový úrad SR
  • Zdroj: Pamiatkový úrad SR
  • Staršia štúdia obnovy amfiteátra. Zdroj: Beionde
  • Staršia štúdia obnovy amfiteátra. Zdroj: Beionde
  • Staršia štúdia obnovy amfiteátra. Zdroj: Beionde

Budova bývalej reštaurácie a amfiteátra bola postavená v Devíne po tom, ako mestečko po Mníchovskej dohode z roku 1938 odčlenili od Československa a pripojili administratívne k Nemeckej ríši. Za socializmu ju spravoval podnik Reštaurácie a jedálne. Po roku 1989 ju získalo do správy mestské múzeum, ktoré sa budovu rozhodlo na 99 rokov bezplatne prenajať spoločnosti Seafly so sídlom v Štokholme. Spoločnosť ju bola podľa zmluvy povinná zrekonštruovať.

Mestské zastupiteľstvo Bratislavy však v marci 1991 napadlo platnosť zmluvy a vo veci sa začal dlhoročný súdny spor. Na decembrovom rokovaní zastupiteľstva hlavného mesta poslanci schválili návrh na uzatvorenie dohody o urovnaní. Začatie rokovaní o mimosúdnom vyriešení súdneho sporu odporučila hlavnému mestu advokátska kancelária, ktorá ho v spore zastupovala. Odôvodnila to „vysokou pravdepodobnosťou neúspechu v spore“.

V decembri 2023 schválili bratislavskí mestskí poslanci návrh dohody o urovnaní súdneho sporu týkajúceho sa nájmu objektu. Vo februári primátor Bratislavy Matúš Vallo informoval, že amfiteáter je späť v rukách hlavného mesta. Avizoval zároveň plán revitalizácie "ikonického" miesta.

Hlavné mesto pritom už v roku 2017 deklarovalo, že chce vrátiť do tohto objektu život a obnoviť v ňom kultúru a zároveň ho zrekonštruovať. V minulosti dostala budova aspoň čiastočne nový vzhľad, keď ju prekryli plachtou kopírujúcou pôvodnú siluetu amfiteátra. Spodná časť dostala antigrafitový náter.

 

TASR, Pamiatkový úrad SR, YIM.BA

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube