Author photoSimona Schreinerová 22.08.2024 13:15

Dlhé čakanie na obnovu. Budúcnosť Jurigovho námestia je známa roky, na realizáciu čaká

Jurigovo námestie v Karlovej Vsi je jedinečné svojim urbanistickým, architektonickým aj materiálovým riešením. Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) hľadal podobu jeho rekonštrukcie v architektonickej súťaži, ktorej výsledky boli zverejnené už v roku 2021. Napriek tomu sa s obnovou doteraz nezačalo. O ďalšom postupe projektu sa má rozhodnúť v priebehu nasledujúceho mesiaca.

Zdroj: 2M Ateliér architektúry / Metropolitný inštitút Bratislavy

Zdroj: 2M Ateliér architektúry / Metropolitný inštitút Bratislavy

Jurigovo námestie, dôležitá súčasť sídliska Karlova Ves, bolo vybudované medzi rokmi 1967 a 1976 podľa projektu z roku 1961. Navrhnuté bolo ako verejný priestor so zdvojeným systémom dopravy pre chodcov a automobily, čo umožnilo bezkonfliktné využívanie priestoru a miestnej vybavenosti. Architekti sa zamerali na detailné plánovanie plôch vrátane tvarovania úrovní, vytvárania rôznych zákutí a terás.

Žiaľ, námestie je dnes zanedbané, s viacerými prekážkami a čiastočne uzavretými terasami kvôli technickým problémom. Nedobrý stav priestranstva už dlhodobo trápi mestskú časť aj Hlavné mesto. Samospráva si zanedbaný verejný priestor v srdci sídliska predstavuje ako obľúbené miesto pre trávenie voľného času, čo by malo zlepšiť aj susedské väzby.

Z tohto dôvodu bola už v roku 2021 vyhlásená súťaž, organizovaná MIB v spolupráci s Hlavným mestom a mestskou časťou Karlova Ves. Išlo o dvojkolovú súťaž, pričom do prvého kola sa prihlásilo päť ateliérov a do druhého postúpili štyri. Ako kľúčový cieľ bolo definované opätovné prinavrátenie priestranstva ľuďom.  

Galéria

  • Zdroj: 2M Ateliér architektúry / Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Zdroj: 2M Ateliér architektúry / Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Zdroj: 2M Ateliér architektúry / Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Zdroj: 2M Ateliér architektúry / Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Zdroj: 2M Ateliér architektúry / Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Zdroj: 2M Ateliér architektúry / Metropolitný inštitút Bratislavy

Víťazný návrh architektov z 2M ateliér architektúry bol hodnotený ako citlivý, komplexný a nadčasový. Tím zachoval pôvodný charakter námestia a zároveň navrhol odvážne riešenia pre technicky náročné terasovité námestie. Ich prístup bol označený ako vzor pre podobné projekty nadúrovňových terás v Bratislave.

Na Jurigovom námestí tak v zmysle projektu pribudne farebné detské ihrisko s trampolínami a malé námestíčko inšpirované talianskou piazzettou. Pôvodná fontána od Teodora Lugsa, Eugénie Lugsovej a Jozefa Fabianeka bude verejnosti prístupnejšia. Veľký dôraz sa kladie na zeleň, pretože súčasné spevnené plochy sa v lete prehrievajú a odrádzajú ľudí od dlhšieho pobytu. Ochladenie priestoru zabezpečia pergoly so zelenými strechami a popínavými rastlinami, pričom architekti navrhli aj systém na zadržiavanie a využitie dažďovej vody.

Časť Jurigovho námestia sa nachádza na strechách prevádzok, čo obmedzuje prístup rôznym skupinám obyvateľov vrátane ľudí na vozíku, seniorov, cyklistov a rodičov s deťmi. Na odstránenie týchto bariér bude slúžiť výťah, ktorý zabezpečí pohodlný prístup s minimálnym zásahom do verejného priestoru.

Okrem farebného detského ihriska navrhli architekti vytvorenie pestrofarebného „Karloveského koberca“. Táto veľkoplošná mozaika z betónovej dlažby bude inšpirovaná farbami okolia – tyrkysovou farbou fontány, teplými odtieňmi bytových domov, zeleňou bývalých viníc a zemitými farbami tehlových hodín. Vzniknúť má v spolupráci s umelkyňou Dominikou Blažák Žákovou.

Farebnosť a materiály vychádzajú z pôvodnej koncepcie námestia. Architekti plánujú zachovať originálnu terakotovú dlažbu tam, kde to bude možné. Na ostatných miestach navrhujú betónovú dlažbu v pôvodných rozmeroch. Návrh počíta aj s rekonštrukciou stĺpa Meranie času.

Vzhľadom na technickú a finančnú náročnosť rekonštrukcie sa uvažuje o realizácii v etapách. Pôvodne sa predpokladalo, že projektová dokumentácia bude vyhotovená v roku 2022, avšak zatiaľ nie je pripravená. Harmonogram obnovy taktiež nie je známy, čo by sa však mohlo už o niekoľko týždňov zmeniť. „K uvedenému projektu máme odovzdanú štúdiu od architektov 2M Ateliér architektúry. Otázka ďalšieho pokračovania projektu má byť predmetom septembrového riadiaceho grémia,“ uviedla Eva Hapčová, PR špecialistka MIB.

Miestni obyvatelia si po rokoch sľubov určite zaslúžia, aby bolo zanedbané námestie obnovené čo najskôr. Osud Jurigovho námestia sa môže čiastočne vyjasniť už na jeseň, pričom jednou z kľúčových otázok bude financovanie rekonštrukcie.

 

Zdroj: 2M Ateliér architektúry / Metropolitný inštitút Bratislavy

 

Magistrát už zrealizoval viacero projektov v rámci kampane Živé miesta, ďalšie sú v príprave. Do zlepšenia verejných priestorov boli investované nemalé finančné prostriedky. Vo fáze prípravy projektovej dokumentácie je napríklad obnova Dulovho námestia, ktorá je taktiež závislá predovšetkým na finančných možnostiach. Odhadovaný rozpočet na revitalizáciu je viac ako 427-tisíc eur.

V rámci obnovy by malo dôjsť k presunu parkovania na Trenčiansku ulicu, čím sa uvoľní centrálny ostrovček a vznikne veľký pobytový priestor s osvetlením, lavičkami, smetnými košmi a novou zeleňou. Cyklisti budú môcť využívať obojsmernú segregovanú trasu na južnej strane námestia, napojenú na Košickú ulicu. V budúcnosti sa plánuje aj zdieľaná zastávka električiek a autobusov na Košickej.

Architektmi projektu sú ateliéry Studený architekti s.r.o., Ľubomír Závodný s.r.o., Peter Stec Studio a Terra Florida, v.o.s. Kedy sa však obyvatelia dočkajú atraktívnejšieho verejného priestoru, zostáva otázne.

 

Dulovo námestie. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

 

Na budúcoročný rozpočet mesta je do veľkej miery odkázané aj Námestie republiky v Petržalke, čo je ďalší z projektov MIB. Tento rok sa ale podarilo otvoriť parčík na Kazanskej vo Vrakuni, park na Dunajskej ulici, park na Legionárskej ulici, skatepark pod Mostom SNP na petržalskom nábreží Dunaja pri Sade Janka Kráľa a bistro Ferdinand v Sade Janka Kráľa.

Bratislava by mohla byť oveľa krajším mestom, keby mala primerané financovanie. Tieto prostriedky by umožnili nielen rekonštrukciu námestí, ale aj výstavbu električkových tratí či nájomných bytov priamo v réžii mesta. Investičný dlh je v tomto smere obrovský a Bratislava zaostáva za mnohými európskymi metropolami.

Napriek tomu sú vďaka realizovaným projektom pokroky citeľné. Bolo by pozitívne, ak by tento trend pokračoval a podarilo sa uskutočniť aj niektorý z väčších pripravovaných zámerov, ako je obnova Námestia SNP alebo prvá etapa rekonštrukcie hál a dielní v areáli Technických služieb na Bazovej ulici, kde majú vzniknúť aj nájomné byty. Závisieť to bude nielen od samosprávy, ale aj od budúcnosti jej financovania.

 

Pozrite si obnovu verejných priestranstiev vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube