Author photoRED 20.09.2022 18:49

Nové srdce Petržalky prichádza. V susedstve električkovej trate štartuje prvý projekt

Urbanizácia centrálnej rozvojovej osi Petržalky sa konečne rozbieha. V uplynulých dňoch bol spustený predaj bytových a nebytových priestorov v Polyfunkčnom dome Topoľčianska v susedstve budúcej električkovej trate. Projekt z dielne developerskej spoločnosti VI GROUP, situovaný v najľudnatejšej, dynamicky sa rozvíjajúcej mestskej časti Bratislava – Petržalka, sľubuje „kvalitnú a modernú stavbu s nízkymi nákladmi na bývanie a prevádzku, v symbióze s daným prostredím“.

Zdroj: VI Group

Zdroj: VI Group

Samotný investičný zámer je skoršieho dáta – rozbiehať sa začal už v roku 2014. No územné konanie sa kvôli príprave dokumentácie električkovej trate a urbanistickej štúdie Centrálnej rozvojovej osi (CRO) oneskorilo o dlhých päť rokov.

 

Príspevok developera pôvodnej komunite

Kľúčovou devízou polyfunkčného domu Topoľčianska má byť kompletná občianska vybavenosť s infraštruktúrou desaťročia fungujúceho sídliska a s výborným napojením na všetky smery (bratislavské centrum, diaľnice D1 a D2, Sad Janka Kráľa, dunajská hrádza). Blízkosť lužného lesa, Chorvátskeho ramena a rekreačnej zóny vo vyhľadávanej lokalite nádrží Veľký a Malý Draždiak mu dodáva atraktívnu pridanú hodnotu, aká nebýva vždy samozrejmosťou.

Projekt má základné bilancie už dlhšie známe. Pôjde o 8-podlažný objekt s dvomi podzemnými parkovacími podlažiami, ktorý rozšíri stále nedostatkovú ponuku bývania v Bratislave o 60 nových bytov s loggiami alebo balkónmi, 16 „kancelárskymi" (1.000 m2) a 10 obchodnými priestomi (600 m2) v parteri. Väčšina z celkovo 98 parkovacích miest (78) je umiestnená v podzemnej garáži, zvyšok (20) na okolitom teréne. O polyfunkčný dom na Topoľčianskej sa teda nemusia zaujímať len tí, čo si riešia vlastné bývanie alebo investíciu do nehnuteľnosti. Ďalším prvkom, ktorý sa vďaka komornejšej mierke neprezentuje príliš nápadne, je možnosť založiť si vlastné podnikanie v jeho parteri.

Developerský „dlh" voči ekológii a životnému prostrediu chce VI Group splatiť aplikovaním najmodernejších riešení a technológií, medzi ktoré zaraďuje energiu šetriace rekuperačné jednotky, kvalitné tepelno-izolačné trojsklá (komfort v súzvuku s bezpečnosťou), extenzívnu vegetačná strecha, ktorá znižuje náklady na vykurovanie a obmedzuje hluk i prašnosť, ako aj dnes čoraz viac uplatňované hydroretenčné opatrenia s cieľom zadržať zrážkovú vodu na pozemku.

Developer avizuje aj opatrenia v rámci „kontribúcie pôvodnej komunite“. Ambície, ktoré v tomto smere deklaruje, sú naozaj nemalé a povšimnutiahodné. V rámci jednej z nich – zlepšiť dopravnú infraštruktúru v danom území – na vlastné náklady rozšíri časť komunikácie na Topoľčianskej ulici z terajšej jednosmernej na obojsmernú a na dôvažok vysadí pozdĺž nej stromovú alej. V rozšírenom úseku sa zaviazal doplniť pešie prepojenia, zrekonštruovať existujúce parkovacie miesta a zároveň vybudovať nové pre pôvodných obyvateľov. Ako je zrejmé, zvýšením kvality verejného priestoru pôjde už nielen o príspevok venovaný im, ale vzhľadom na to, že objekt nemá status uzavretého rezidenčného komplexu, vlastne o prínos pre všetkých Petržalčanov. Na druhej strane, mnohé opatrenia vyplynuli z požiadaviek Magistrátu v rámci záväzného stanoviska

 

Zdroj: VI Group

 

Bývanie na okraji panelových reliktov

„Pri tomto projekte sme stavili na nový vietor v Petržalke a Topoľčianska tak už na prvý pohľad zaujme svojím sviežim dizajnom,“ tvrdí na webstránke projektu jeho developer a projektant. Treba však priznať, že polyfunkčný projekt Topoľčianska nemá v rámci súčasnej hybridnej petržalskej architektúry vysoké mestotvorné ambície. Vonkajším dizajnom osciluje niekde medzi panelákovou zástavbou poplatnou 80. rokom 20. storočia a jej vylepšeným betónovo-tehlovým variantom z prelomu 20. a 21. storočia. Pripomína tak projekty, aké dnes hojne nachádzame prakticky po celej Bratislave. Na zamyslenie je zároveň otázka, do akej miery ponúka možnosti na rozvíjanie tradičnej mestotvornosti samotná Petržalka.

Fakt, že bezprostredné okolie nesie dodnes rukopis modernistickej Petržalky, je handicapom projektu. Plánovači pred 50 rokmi – v snahe uspokojiť dopyt po bývaní rodín prichádzajúcich z celého Slovenska za prácou do hlavného mesta SSR – uprednostnili rýchlosť dodávania bytov pred kvalitou obytného súboru. Výsledkom je absencia vyššej úrovne architektúry a vybavenosti. Bývanie na okraji panelových reliktov vtedajšej epochy tak nemusí byť – napriek sľúbenému „doplneniu a kultivovaniu verejnej zelene v bezprostrednom okolí“ – pre náročnejšiu časť súčasnej klientely tým „pravým orechovým“. Existujú však zákazníci, ktorí si petržalské prostredie obľúbili a nad jeho miestami odpudzujúcimi prvkami sa dokážu povzniesť. Títo môžu objaviť svoju príležitosť práve v projekte Topoľčianska.

Z aktualizovaných termínov výstavby bytovky vyplýva, že jej spustenie možno očakávať v 1. kvartáli 2023 a ukončenie v 2. kvartáli 2025. Blízkosť Petržalskej električkovej radiály, ktorej odovzdanie sa predpokladá na konci roka 2023, resp. na začiatku roka 2024, mu pridá ďalšiu významnú, dnes ťažko vyčísliteľnú hodnotu. Aj keď tu nejde o žiadnu avantgardnú architektúru, v každom prípade projekt vyplní ďalšie z hluchých miest, ktorých má Petržalka nadmieru.

 

Projekt vznikne medzi existujúcou zástavbou, Veľkým Draždiakom a novou električkovou traťou. Zdroj: VI Group

 

Architektúra a development pod jednou hlavičkou

Rodinná VI GROUP patrí medzi spoločnosti, kde sa projekčná činnosť spája s developerskou pod hlavičkou jednej firmy. Založili ju v roku 2005 dvaja bratia a zároveň architekti. Počas 17-ročného zbierania skúseností v oblasti projektovania a výstavby rezidenčných projektov sa im podarilo vybudovať stabilnú stredoeurópsku značku, aktuálne expandujúcu zo Slovenska už aj do Česka, Poľska a na Ukrajinu.

Výhodou spomínanej personálnej a profesijnej únie je schopnosť kvalifikovane „zastrešiť kompletný proces tvorby novostavby – od prvotnej tvorivej myšlienky v ateliéri, cez projekciu samotnú, zabezpečenie potrebných povolení, predaj bytov, klientske zmeny, realizáciu stavby, až po odovzdanie kľúča od nového domova budúcim majiteľom“.

Spomedzi už zrealizovaných projektov VI GROUP sa vynímajú stavby Matadorka, Vila Ľadová, Starý Háj či Panónka. Prebiehajúca výstavba polyfunkčných objektov RNDZ v Rači a Moruše v Ružinove, ako aj pripravované Brány na Kopčianskej ulici v Petržalke a Verdena v Rači ukážu, či sa úspešný predaj ich predchodcov zopakuje. Špeciálnym prípadom je Domino, taktiež v centrálnom petržalskom koridore, ktorý je predmetom mimoriadnych kontroverzií. Tento zámer aktuálne čakaá na posledné povolenia. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: VI Group
  • Zdroj: VI Group
  • Zdroj: VI Group
  • Zdroj: VI Group
  • Zdroj: VI Group

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube