Hoci architektonicko-urbanistické štúdie sú v princípe nezáväznými materiálmi, slúžiace ako podklad pre ďalšie rozpracovanie, dávajú už čo-to tušiť o zámeroch ich obstarávateľa v danom území. Inak tomu nie je ani v prípade štúdie pre kľúčovú časť projektu Petržalka City (developer Petržalka City, a.s., blízky developerovi IURIS), ktorá vyrastie v okolí záhybu Chorvátskeho ramena, a ktorá sa prvýkrát objavila v časopise ASB.sk.
Štúdiu vypracoval ateliér Alexy&Alexy, ktorý na urbanizme Petržalka City pracuje už dlhodobo. Najaktuálnejší materiál je, tak ako aj tie predošlé, opretý o niekoľko základných bodov: základnou osou územia bude tzv. "Petržalský bulvár", šírkovo veľkorysá ulica vymedzená mestskou zástavbou so živým parterom, širokými chodníkmi, stromoradiami, cyklotrasou (cyklodiaľnicou) a s električkovou traťou uprostred.
Na zástavbu západne od bulváru by mali nadväzovať poloverejné priestory pootvorených dvorov, vyplnených parkovou zeleňou a rekreačnou vybavenosťou, a v okolí ktorých vzniknú ďalšie, predovšetkým rezidenčné kapacity, ktoré budú následne vymedzené plochou mestského líniového parku, tiahnuceho sa pozdĺž Chorvátskeho ramena.
Popri hlavných kompozičných osiach, teda okolo bulváru a ramena, by zástavba mala byť skôr nižšia, vyššie budovy by mali byť v druhom slede, prípadne v dominantných polohách. Návrhy pre budúce námestie či hlavnú dominantu územia v mieste premostenia ramena električkovou traťou zatiaľ zverejnené neboli.
Na návrhu štúdie dobre vidno posun, ktorým sme prešli od roku 2009, kedy bola odhalená predošlá verzia. Aktuálna už neobsahuje masívnu hlavnú cestnú komunikáciu a súvisiace obslužné cesty, oveľa menej priestoru je venovaného povrchovému parkovaniu, naznačená architektúra sa viac snaží reflektovať súčasné trendy intenzívnejšieho využitia zelene a prírodných prvkov v rámci ekologickejšieho prístupu k výstavbe. Väčšia plocha by mala zostať aj parku pozdĺž Chorvátskeho ramena, kde už mimochodom developer buduje rozsiahle detské ihrisko.
Konkrétne vizualizácie však nemožno brať ako nič definitívne (či už v dobrom alebo zlom), ide stále len o určitý rámec. Napriek tomu, treba konštatovať, že prvé náznaky toho, ako by jadro Petržalky mohlo v budúcnosti vyzerať, pôsobia nádejne a sú prísľubom, že najväčšie sídlisko na Slovensku sa môže konečne transformovať na plnohodnotnú štvrť s vlastným centrom.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre