Author photoAdrian Gubčo 21.06.2024 12:25

Mestský život namiesto prázdnej plochy. Štúdia naznačuje, ako využiť jeden z posledných voľných pozemkov v downtowne

Nové centrum Bratislavy má už do veľkej miery danú budúcu podobu. Jednotlivé pozemky sú zastavané, zastavujú sa alebo sú známe projekty, ktoré na nich vyrastú. Výnimku predstavuje rozsiahla trávnatá plocha južne od Landererovej. Príťažlivá štúdia naznačuje, ako by ju bolo možné aspoň dočasne využiť.

Zdroj: Between

Zdroj: Between

Lokalita bratislavského downtownu sa postupne stáva srdcom komerčného života mesta. Koncentrujú sa tu tisíce obyvateľov, desaťtisíce pracujúcich a do budúcna azda aj státisíce denných návštevníkov. Jednotlivé parcely sa postupne zastavujú a rastie celková aj mierka zástavby. Pozemky v lokalite patria k najvzácnejším v metropole, čo developerov motivuje k intenzifikácii ich využitia.

V kontraste voči rušnej aktivite na jednotlivých plochách je vývoj okolo relatívne veľkého obdĺžnikového pozemku na južnej strane Landererovej ulice, medzi Olejkárskou, parkoviskom Slovenského národného divadla a Čulenovou. Vlastníkom je Slovenská republika, v správe ho však má Slovenské národné divadlo. To však veľkou aktivitou v tomto smere neoplýva.

Podľa informácií YIM.BA sa z dlhodobého horizontu s využitím priestoru uvažuje – údajne by tu malo vzniknúť bývanie pre zamestnancov divadla vrátane umelcov. To je však vzdialený plán, ktorý nemá harmonogram ani detaily. Medzičasom sa objavujú návrhy aspoň dočasného využitia zo strany externých partnerov.

Galéria

  • Zdroj: Between
  • Zdroj: Between
  • Zdroj: Between
  • Zdroj: Related Group
  • Zdroj: Related Group
  • Zdroj: Between

Zatiaľ najrealistickejšie pôsobí vízia spoločnosti Related Group, ktorá sa podieľa na príprave developerských projektov pre iné spoločnosti, plánuje však aj vlastné. Príkladom takéhoto zámeru je práve využitie daného priestoru vo forme retailového pop-up projektu Landererka. Jeho cieľom bolo formou flexibilných, prenosných modulov – pravdepodobne zrepasovaných lodných kontajnerov – vniesť do priestoru komerčný i kultúrny život.

Investor oslovil k návrhu architektonickej štúdie kanceláriu Between, ktorá sa špecializuje na verejný priestor aj urbanizmus. Architekti navrhli trojicu mikroblokov, tvorených sériou rozličných modulov – retailových s obchodmi, gastromodulov, pričom niektoré by mohli mať terasu, showroomov a zelených modulov. Objekty by boli zasadené do súčasnej zelene tak, aby ju nenarúšali. Práve naopak, ešte lepšie by dotvárali prostredie.

Takýmto spôsobom by sa dala v rámci zóny kombinovať gastronómia, predaj i kultúra. Vznikol by potenciál pre tvorbu programu, organizáciu podujatí a eventov a v neposlednom rade by vznikla aj neformálnejšia alternatíva voči okolitému prostrediu. Hoci ide len o štúdiu, dá sa predpokladať, že by atraktívny industriálny dizajn vytvoril atraktívne prostredie, lákajúce návštevníkov downtownu.

Že takéto formáty fungujú a dokážu byť populárne, svedčia príklady dočasných využití priestranstiev zo zahraničia vrátane blízkych miest. Najznámejším príkladom je Manifesto Market v Prahe a Berlíne, ktorý sa sústredí predovšetkým na jedlo. Umiestňovaný je štandardne v územiach, kde sa pripravuje do budúcna development a investori majú záujem o zmenu imidžu lokalít. Pri pražských lokáciách organizátori spolupracovali s kanceláriou Chybik + Kristof.

Nanešťastie, v prípade Bratislavy zámer skončil len pri štúdii. Related Group na svojom webe píše, že Landererka je vo fáze navrhovania a uvádza, že s ňou začal v roku 2023. Podľa našich zistení je ale vznik pop-up projektu nateraz nepravdepodobný. Veľká plocha v downtowne, ktorá nemá žiadne využitie a má len formu prázdneho trávnika, tak zostane v súčasnom stave aj naďalej.

 

V prípade realizácie by bolo súčasťou Landererky aj gastro. Zdroj: Related Group

 

Fakt, že sa projekt na danom mieste a v danej forme v dohľadnej dobe pravdepodobne neuskutoční, nie je až taký šokujúci. Slovenské národné divadlo je v obdobných veciach pomerne pasívne a navyše sa v súčasnosti sústredí na iné témy. Najhorúcejšou je budúcnosť rozvoja električkovej trate na Pribinovej, teda projektu, ktorý presadzuje Hlavné mesto (a najvplyvnejší lokálny developer J&T Real Estate). Zásadnou otázkou je aj rekonštrukcia historickej budovy divadla.

Investor tak musí pravdepodobne hľadať miesto pre svoj zámer inde. Výhodou je, že je prenosný a škálovateľný, preto neexistuje dôvod, prečo by obdobný projekt nemohol vzniknúť napríklad na mieste brownfieldu, ktorý sa ide transformovať, prípadne v mestskej prieluke, čakajúcej na vyplnenie. Nemožno však uprieť, že na Landererovej by bol maximálne vhodný.

Bezprostredné okolie tohto územia prešlo v nedávnej dobe radikálnymi zmenami a ďalšie sa realizujú. Priamo naproti vzniká Sky Park Tower, v blízkej budúcnosti jedna z najvyšších a najvýraznejších budov Bratislavy od Alto Real Estate a architektov zo Zaha Hadid Architects. Juhovýchodne sa zas rozbieha výstavba Ganz House od JTRE a ateliéru Compass. Na mieste bývalej centrály Allianz by zas mohla vzniknúť ambasáda USA.

Lokalita bude obklopená exkluzívnymi projektami, čo si vyžaduje určitú protiváhu, príťažlivú pre širšie skupiny obyvateľstva. Práve podobné pop-up zásahy ju vytvárajú. Nemusia mať pritom len formu kontajnerových mestečiek s barmi, bistrami a obchodíkmi. Môže ísť o kultúrne priestory, umelecké inštalácie, komunitné centrá, dočasné športoviská, ihriská a mnohé ďalšie formy oživenia.

Mesto má byť o bohatosti vnemov, ale aj vytváraní možností pre socializáciu a príjemné trávenie voľného času. To je úloha nielen samospráv, ale aj investorov a vlastníkov pozemkov, ak chcú, aby ich projekty boli úspešné a lákavé, prípadne aby sa zvýšil status lokality. Za daných okolností má zmysel niekedy uvažovať nad rámec excelovských tabuliek alebo predsudkov. Silná identita miesta sa tvorí postupne aj prostredníctvom takýchto krokov, ktoré prinášajú (finančný) benefit až neskôr.

Bratislava a mnohé inštitúcie v nej sú niekedy až prekvapujúco konzervatívne. No pritom práve v jej uvoľnenosti, pohodovosti a neformálnosti spočíva najväčšie čaro. Oživovanie polomŕtvych lokalít formou dočasných pop-up projektov súčasného charakteru je ideálny spôsob, ako nadviazať na jej charakter aj vytvoriť podmienky pre budúci rozvoj. Na Landererovej to zatiaľ nevyšlo, azda sa to ale skôr či neskôr zmení.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube