Author photoAdrian Gubčo 14.09.2022 15:21

Posledné momenty Istropolisu. Zanikajú zvyšky bývalej kultúrnej sály

V týchto dňoch sa búrajú posledné časti bývalej kultúrnej a kongresovej časti Domu odborov Istropolis. Monumentálna stavba, ktorá vyše štyri desaťročia tvorila dominantu Trnavského mýta, odchádza definitívne do minulosti. Z celého komplexu ešte ostáva zbúrať výškovú administratívnu časť a do budúcna aj Dom techniky, ktorý prešiel do vlastníctva developera Immocap.

Dom odborov Istropolis postupne vznikal v 60-tych až 80-tych rokoch 20. storočia. Jeho najznámejšia časť, Dom ROH (Revolučného odborového hnutia), bol dokončený v roku 1981. Celý komplex dali vybudovať odbory, v tom čase mimoriadne veľká a vplyvná organizácia. Koncepcia zástavby sa riešila už od roku 1956 a s ohľadom na aktuálne požiadavky prechádzala postupným vývojom. Po celú dobu však na architektúru projektu dohliadala trojica pôvodných architektov, Ferdinand Konček, Iľja Skoček a Ľubomír Titl.

Výsledná podoba Istropolisu pozostávala z organizačnej budovy, dokončenej v roku 1967, Domu techniky z roku 1971, Domu detí a mládeže z roku 1976 a napokon zmieňovaného Domu ROH. Vrcholné obdobie prežíval v 80-tych rokoch, kedy slúžil na „politickú a estetickú výchovu odborárov a verejnosti“, zároveň sa ale v miestnej kongresovej hale pre 1.280 divákov konali zjazdy Komunistickej strany Československa. Pôvodne mala mať pritom len 900 sedadiel.

V 90-tych rokoch sa začal postupný úpadok Istropolisu. Jeho veľkorysá architektúra s atraktívnym obložením kubánskym mramorom, umeleckým stvárnením interiéru a veľkolepými priestormi sa len veľmi náročne udržiavala, postupne začal komplex upadať aj technologicky. Dlhé roky bez adekvátnej údržby viedli k takému schátraniu, že po prevzatí komplexu súkromnými developermi Immocap a YIT Slovakia (druhý menovaný po čase z projektu vystúpil) v roku 2017 neostávalo investorovi iné ako skonštatovať, že v podmienkach súkromného vlastníctva je zachovanie, rekonštrukcia a prevádzka kultúrnej časti Istropolisu nenávratná.

V následnej medzinárodnej architektonickej súťaži (kde ale nebola podmienkou asanácia Domu ROH) sa presadil koncept holandskej kancelárie KCAP v spolupráci s nemeckým štúdiom Cityförster, v zmysle ktorého sa má na mieste pôvodného komplexu vybudovať nový. Tvorený bude kompaktnou zástavbou kancelárskych a rezidenčných objektov, ako aj kultúrno-kongresového centra, spĺňajúceho súčasné požiadavky na podujatia najvyššej úrovne. Na projekte spolupracujú ako konzultanti experti z kancelárie Charcoalblue, špecializujúci sa na kultúrne priestory, slovenským projekčným partnerom je Pantograph.

Galéria

  • Zdroj: Immocap

Nový projekt bol predstavený v lete 2020 a v priebehu roka 2021 sa oficiálne spustil aj povoľovací proces. Búracie práce sa rozbehli na začiatku roka 2022. Immocap deklaruje, že by ich chcel ukončiť do konca toho istého roka.

Developer tak už začal meniť podobu Trnavského mýta. V tejto chvíli zanikajú posledné zvyšky Domu ROH, čo je spojené so zvýšenou prašnosťou, ale aj obavami z úniku azbestu, ktorý sa tu kedysi nachádzal. Immocap ubezpečuje, že tento odborne odstránil ešte pred začiatkom hrubých prác, kým prašnosť redukuje polievaním staveniska. Búracie práce ukončí asanáciou organizačnej budovy, na ktorej sa už začala odstraňovať fasáda.

Otázkou ešte ostáva najbližšia budúcnosť Domu techniky. Developer sa už v minulosti snažil o jej získanie, majiteľ budovy to však očividne videl inak a dokonca tu pripravoval vlastný projekt nadstavby. Dnes je však objekt už súčasťou portfólia Immocapu. Ako potvrdil architekt Jeroen Dirckx z kancelárie KCAP v rozhovore pre YIM.BA, pri príprave koncepcie Nového Istropolisu sa s Domom techniky neráta. Namiesto neho tak pravdepodobne vznikne novostavba s rezidenčnou funkciou. Kedy to však bude a ako bude vyzerať, v tejto chvíli známe nie je.

V každom prípade, celý rozsiahly mestský blok, vymedzený Kukučínovou, Škultétyho, Vajnorskou, Trnavským mýtom a Šancovou ulicou, sa zmení na polyfunkčnú mestskú zástavbu. Developer, ale aj viacerí odborníci naznačujú, že Trnavské mýto bude miestom vzniku nového sekundárneho centra Bratislavy, k čomu ho predurčuje jeho dopravný, ale do budúcna aj spoločenský význam. Nový Istropolis s novými rozsiahlymi pracoviskami, mestským bývaním, verejnými priestormi, ale pravdepodobne aj najvýznamnejším kultúrnym a kongresovým centrom na Slovensku, z lokality takýto uzol mestského života skutočne spraviť môže.

Ostáva tak už len dúfať, že sa naplnia slová Immocapu alebo architektov projektu o jeho špičkovej kvalite. Pôvodný Istropolis mal svoju hodnotu a za desaťročia existencie sa stal neodmysliteľnou súčasťou Bratislavy. Nový Istropolis musí byť ešte lepší. Jeho dokončenie sa predpokladá na konci roka 2026.

 

Fotografie z 10.9.2022. Pozrite si zánik Istropolisu vo fotoalbumoch.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube