Výstavba nemocnice na bratislavských Rázsochách môže byť o krok bližšie k realite. Po ohlásení dodávateľa projekčných prác je známe už aj meno konzultanta, ktorý zabezpečí vznik urbanisticko-architektonickej štúdie. Napriek určitému pokroku však nemocnica privíta prvých pacientov najskôr až na konci tohto desaťročia.
Príprava výstavby nemocnice na Rázsochách zaznamenala v poslednom období citeľný pokrok. Po dlhšom čakaní schválila Vláda SR financovanie výstavby hrubej stavby nemocnice z Plánu obnovy a odolnosti a ukončené bolo aj verejné obstarávanie na zhotoviteľa projektovej dokumentácie. Tým sa stala skupina dodávateľov, tvorená spoločnosťami Amberg Engineering Slovakia a CED Consulting. Za konzultanta pre tvorbu urbanisticko-architektonického konceptu si vybrali izraelskú firmu Assuta. Informoval o tom denník Pravda.
Assuta prevádzkuje v Izraeli niekoľko privátnych nemocníc. Okrem toho však poskytuje konzultačné služby ohľadne výstavby nových zariadení. Pravda dodáva, že prvé vizuály novej nemocnice by mali byť známe do troch mesiacov. V tejto chvíli nie je ujasnené, či sa využijú nejaké zo zvyškov skeletu pôvodne rozostavaných Rázsoch – napriek zbúraniu hrubej stavby totiž ostali v lokalite základy originálnej stavby. Potvrdiť to nevie ani Jana Kišková, ktorá je projektovou koordinátorkou nemocnice Rázsochy už od roku 2017.
Z rozhovoru, ktorý Kišková poskytla pre Denník N, vyplýva, že projektanti teraz majú približne rok na to, aby spracovali kompletnú štúdiu, tendrovú projektovú dokumentáciu a vypracovali aj medicínsky plán. Základným zadaním je vybudovať nemocnicu so 653 lôžkami. V budúcnosti by mala byť nemocnica rozšíriteľná o ďalších 500 lôžok. V niektorých oboroch by mala byť dosiahnutá úplná komplexnosť poskytovanej starostlivosti, pri iných k tomu dôjde pravdepodobne až po plnom dobudovaní Rázsoch.
To však bude zadlho – už menšia verzia nemocnice si na svoje dokončenie a spustenie počká až do konca tohto desaťročia. Podľa Kiškovej by sa prví pacienti dočkať ošetrenia na prelome rokov 2028 a 2029. To však predpokladá hladký priebeh prípravy aj realizácie projektu. Výstavba by sa mala v optimálnom prípade spustiť na konci budúceho roka, keďže štát očakáva, že verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavby bude trvať len šesť mesiacov. Ide však o nutnosť, ak má byť stavba v štádiu shell&core (teda konštrukcia a fasády) dokončená do druhej polovice roka 2026. To je podmienka, ak má dostať 281 miliónov eur z Fondu obnovy. Táto priorita bola dokonca podporená legislatívnymi zmenami.
Ministerstvo zdravotníctva očakáva, že Rázsochy budú špičkovou nemocnicou, najlepšou v krajine. Okrem zákrokov tu bude prebiehať aj vzdelávanie a vedecko-výskumné aktivity. Má ísť o vysoko inovatívne zariadenie, atraktívne pre odborníkov v medicíne. Otvorenie Rázsoch má prispieť k ich udržaniu v krajine. Naostatok, ich otvorením dôjde aj k zmenám v podobe poskytovania zdravotnej starostlivosti v Bratislave.
Najviac sa to pravdepodobne dotkne nemocnice na Kramároch. Pravda uvádza, že nemocnica na Antolskej je jediná na pravom brehu Dunaja, nemocnica v Ružinove je blízko k letisku, čo je dôležité v prípade leteckej havárie, a prežiť by mala aj historická nemocnica na Mickiewiczovej. Kramáre však majú poskytnúť novej nemocnici personál, čím sa stanú v podstate nadbytočné.
Okrem toho relatívne blízko vzniká aj veľká súkromná nemocnica Svet zdravia Bory, za ktorou stojí zdravotnícka divízia finančnej skupiny Penta. Investor operuje s podobnými heslami – hovorí o špičkovej kvalite, inovatívnosti, technologickom vybavení, vysoko kvalifikovanom personáli a podobne. To vyvoláva obavy z možností personálneho zabezpečenia Rázsoch, zvlášť keď je situácia v tomto smere už dnes kritická. Ministerstvo zdravotníctva však dúfa, že Národná univerzitná nemocnica (teda pravdepodobne oficiálny názov Rázsoch) pritiahne odborníkov aj zo zahraničia.
Na to ich je však potrebné najprv vybudovať. Treba otvorene povedať, že Slovensko (a Bratislava) je skutočne najbližšie k tomuto cieľu za posledné obdobie. Zámer má k dispozícii kvalifikovaného projektanta, financie aj prítomný je aj adekvátny tlak zo strany štátu či európskych inštitúcií. Mierny optimizmus je tak azda namieste.
Zároveň ale treba pripomenúť, že pred vznikom nemocnice je ešte mnoho problémov. Na ružiach ustlané nemá ani druhý veľký projekt, podporený z Fondu obnovy – nemocnica v Martine. Aj tu vedie k výstavbe ešte dlhá cesta, hoci je neporovnateľne ďalej v projektovej príprave ako Rázsochy. Otvorenie novej bratislavskej nemocnice v roku 2029 tak môže byť napokon naivnou ambíciou. Tentokrát snáď ale proces nepovedie ku vzniku ďalšieho skeletu, ktorý bude desaťročia chátrať v pomaly rastúcom lese nad západnou časťou metropoly.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre