Slovenská vláda schválila Plán výstavby dvoch veľkých nemocníc v Martine a na bratislavských Rázsochách, ktoré budú financované z Plánu obnovy a odolnosti. Kým u nás je výstavba nových zdravotníckych zariadení skôr výnimkou, vo svete vzniká mnoho jedinečných zdravotníckych budov. Tie si vďaka svojej architektúre vyslúžili nielen obdiv verejnosti, ale mnohé z nich naviac získali aj prestížne medzinárodné ocenenia.
Nemocnica je pomenovaná podľa mimovládnej organizácie Friendship, ktorej poslaním je posilniť odľahlé vidiecke oblasti a poskytnúť ich obyvateľom kvalitné zdravotnícke služby. V minulom roku získalo toto zdravotnícke zariadenie prestížne architektonické ocenenie RIBA 2021 za dizajn a sociálny vplyv.
Komunitná nemocnica je zasadená do riečnej krajiny, náchylnej na časté záplavy, a premieňa podmienky lokality na ústrednú tému dizajnu. Práve vďaka vodnému prvku, ktorý tvorí centrálny bod nemocnice, vzniká pokojne pôsobiace zdravotnícke prostredie. „Je to ukážka toho, ako sa dá dosiahnuť krásna architektúra prostredníctvom dobrého dizajnu pri práci s relatívne skromným rozpočtom a náročnými kontextovými obmedzeniami,” ohodnotila budovu nemocnice predsedníčka komisie RIBA Odile Decq.
Viacposchodová budova nemocnice Waterman na Floride zosobňuje myšlienku komplexných zdravotníckych služieb na jednom mieste. S rozlohou 450.000 stôp (41,8-tisíc metrov štvorcových) poskytuje priestor pre 220 lôžok a niekoľko oddelení. Hlavným konceptom návrhu bolo vďaka príjemnému dizajnu rozptýliť úzkosť z nemocničného prostredia. „Chceli sme zariadenie, ktoré nemá tradičný vzhľad zdravotnej starostlivosti, aby sa pacienti cítili pohodlnejšie,” hovoria architekti.
Najvýraznejšou časťou nemocnice je trojpodlažné átrium, ktoré funguje ako centrum nemocnice a hlavná hala. Zatiaľ čo okná okolo átria ponúkajú pokojný výhľad na okolité jazerá a lesy, jeho priesvitná strecha zo sklenených vlákien je dostatočne mäkká na to, aby prepúšťala svetlo, a zároveň dostatočne silná na to, aby chránila pacientov a návštevníkov vo vnútri.
Pozornosť si aj po rokoch zaslúži dostavba nemocnice v hlavnom meste Kolumbie. Vďaka svojej strategickej polohe medzi 9. a 7. avenue sa stáva dôležitou mestskou komunikáciou. V 12-podlažnej budove preto architekti vytvorili pešiu os, ktorá dodáva mestu verejný priestor s bujnou vegetáciou, zelenými plochami, obchodnými priestormi, kaviarňou a viacúčelovým hľadiskom.
Za zmienku stojí aj fasáda, ktorá využíva inovatívny spôsob kladenia tehál, ktoré sú podopierané kovovými časťami a káblami. Vďaka tomu architekti získali možnosť vytvárať rôzne vzory a textúry na fasáde a tiež pracovať s prirodzeným svetlom v závislosti od potrieb jednotlivých priestorov.
Budova detskej nemocnice v austrálskom meste Melbourne získala známe architektonické ocenenie Emirates Glass LEAF v kategórii interiérový dizajn a tiež 5 hviezdičiek v hodnotení Green Star.
„Tým, že dá dieťaťu šancu stať sa dieťaťom, prostredie nemocnice môže zmierniť akýkoľvek strach, ktorý dieťa má a tým pomôcť uľahčiť proces liečenia,” uviedli architekti. Nemocnica ponúka príjemné a bezpečne pôsobiace priestory, ktoré spĺňajú emocionálne potreby jej pacientov. Nachádzajú sa tu rôzne ihriská, farebné sochy či dvojposchodové akvárium. Nemocnica je vo svete známa hlavne vďaka svojej fasáde, ktorú tvoria farebné okvetné lístky. Tie zabezpečujú tienenie a dodávajú vzdušný jas farebným spôsobom, ktorý nie je príliš extravagantný.
Univerzitná nemocnica Akershus je dodnes považovaná za jednu z najmodernejších nemocníc v celej Európe. Zariadenie, ktorá bolo dokončené v roku 2008, získalo v roku 2009 ocenenie Najlepší medzinárodný dizajn v rámci prestížneho ocenenia Building Better Healthcare Awards.
Budova bola navrhnutá tak, aby zdôraznila bezpečnosť a prehľadnosť v prostredí bohatom na zážitky, kde sú každodenné funkcie a dobre známe materiály integrované do štruktúry nemocnice. „Dizajn komplexu odhaľuje vplyv vysokej priority denného svetla na všetkých pracoviskách, výhľadov na okolitú krajinu a kontaktu s vonkajším prostredím,“ zhŕňajú svoj prístup architekti.
Prístupy, ktoré viedli ku vzniku týchto budov a zariadení, svedčia o význame dobrej architektúry. Tá nie je samoúčelná, ale napomáha liečebnému procesu, logistike a kvalite pracovného prostredia. Ide o inšpiráciu pre Slovensko, ktoré by spojením vhodného prístupu s ponúkanými prostriedkami mohlo skokovo zlepšiť úroveň zdravotnej starostlivosti.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac