Bratislava je po dnešku bohatšia o obnovenú legendu. Fontána Družba, najväčšia na Slovensku, ktorá tvorí dominantu významného Námestia slobody, je po 16 rokoch konečne v prevádzke. Hlavné mesto tým zároveň ukončilo jednu etapu rekonštrukcie tohto priestoru. V budúcnosti sa má premeniť na výnimočný park so zeleňou, vodou, ale aj dodatočnými službami.
Naposledy bola aktívna v roku 2007. Dlhých 16 rokov trvalo, kým sa fontána Družba na Námestí slobody vrátila k životu. Potrebná na to bola generálna modernizácia, spojená s prestavbou, ale aj niekoľkoročnou rekonštrukciou celého námestia. Hlavné mesto Družbu dnes slávnostne uviedlo do prevádzky. Okamžite si ju vychutnalo množstvo ľudí, predovšetkým detí, ktoré sa prišli pozrieť na obnovené umelecké, architektonické aj technické dielo.
„Som samozrejme veľmi dojatý,“ okomentoval svoje pocity zo spustenia fontány primátor Bratislavy Matúš Vallo. „Som strašne rád, že fontána strieka a rekonštrukcia sa podarila. Používame menej vody, ako to bolo v minulosti, šetríme elektrickou energiou na obehových čerpadlách. Je to ekologickejšia fontána ako tá, ktorú sme našli pred rekonštrukciou. Námestie bude aj vďaka vode, ktorá tu bude striekať, príjemnejším miestom pre pobyt v horúčavách, ktoré nás čakajú.“
Ukončil sa tak proces, ktorý sa začal už v roku 2017, keď bola vyhlásená architektonická súťaž na rekonštrukciu námestia. Presadila sa v nej kancelária 2021 v kooperácii s LABAK. Ich návrh bolo možné označiť za konzervatívny – koncept priestoru, založeného na kruhoch chodníkov, sústredených okolo jadra s monumentálnou fontánou a lúčovito vychádzajúcimi chodníkmi, nemenili. Namiesto toho sa vo forme akupunktúrnych zásahov pokúsili o zlepšenie funkčnosti priestranstva.
Mesto v spolupráci s developerom HB Reavis začalo už v roku 2018 realizovať prvé úpravy, išlo však len o obmedzené zmeny v menšom rozsahu. Neskôr sa práce utlmili, aby sa tempo opäť zvýšilo v posledných rokoch. „Projekt bol dlho zastavený a my sme ho resuscitovali,“ hovorí Vallo. „Znovu sme ho nakopli a dodali sme mu novú kvalitu. Mal problémy s extrémnym nárastom cien stavebných materiálov a cenami energií, ako každá väčšia stavba, ale to sa nám podarilo prekonať.“
Najväčšie zmeny sa začali na námestí diať v priebehu minulého roka, kedy sa intenzívnejšie rozbehla aj modernizácia fontány. Tá už bola absolútne zastaraná a vyžadovala si kompletnú výmenu technológií v strojovni, úpravu rozvodov alebo inštalovanie nových čerpadiel. Zvonka najviditeľnejšia bola prestavba bazénov, ktoré vo svojej pôvodnej podobe zanikli. Namiesto toho sa otvorili, pričom ľudia dnes môžu prísť až k centrálnej plastike Lipový kvet.
Samotná plastika bola vyčistená, prvýkrát od vzniku pred 40 rokmi. Prinavrátil sa jej pôvodný zamatový lesk. Dielo od sochára Juraja Hovorku (a Tibora Bartfaya, Karola Lacka, Virgila Droppu a Juraja Hlavicu) sa zaskvelo v pôvodnej kráse. Spustenie fontány si nenechala ujsť ani Ľuba Hovorková, manželka Juraja Hovorku, ktorý zomrel v roku 2018.
„Mali sme zovreté srdce, lebo išlo o dielo, ktoré bolo na začiatku veľmi krásne a potom sa to začalo rozpadávať,“ spomína na predošlý stav. „Manžel varoval pred použitím zlého kameňa, ale stalo sa – neboli peniaze. Potom začali sprejeri robiť svoje diela, bola tu špina a bolo to veľmi zanedbané. Keď som ale dnes prišla a videla nádhernú fontánu, ako to strieka, ako to tu ožilo, tak som veľmi šťastná a nadšená. Aj z toho množstva ľudí, že to pochopili ako svoju vec, svoje námestie, kde budú oddychovať, kde budú behať a kde bude prevládať radosť.“
Podľa pani Hovorkovej jej manžel ešte videl návrh úpravy fontány, vrátane odstránenia pôvodných bazénov a otvorenia priestoru. S daným riešením bol spokojný. „Čakala som, ako to bude vyzerať, a splnilo to svoj účel. Som nadšená z práce architektov.“ Vyjadrila nádej, že verejnosť nájde v tomto priestore pokoj a krásu.
Okolie fontány doplnila nová dlažba z terazza, ktorá nahradila staršiu popraskanú dlažbu. Umiestnená je v centrálnej časti námestia a jej použitím sa zrecyklovali stovky ton materiálu. Existencia spevnenej plochy je spojená aj s vierou mesta, že sa Námestie slobody bude využívať pre organizáciu protestov, mítingov či iných podujatí.
K ďalším úpravám na námestí patrí debarierizácia niektorých zelených záhonov – oproti okoliu tak nie sú vyzdvihnuté, čo malo v minulosti brániť protestom. Po novom boli odstránené múriky, ktoré tvorili ich obrubu a nasadené boli trávnaté koberce (ktoré by si ešte vyžadovali niekoľko dní až týždňov na pokojný rast), vhodné pre pobyt na tráve. Okrem toho sa zrealizovalo aj nové osvetlenie či závlahy.
Mesto na námestí inštalovalo nové Pražské lavičky namiesto pôvodných, ktoré mali špecifický dizajn. „Máme urobený fyzický model novej lavičky aj koša, ktoré vyzerajú rovnako ako pôvodné. Repas lavičky stojí rovnako ako nová. V súčasnej finančnej situácii si ten náklad nevieme dovoliť,“ konštatuje primátor. Pôvodné lavičky sú podľa Valla uchované a ako uzatvára, „budúcnosť ukáže“.
Dneškom sa do veľkej miery končí prvá etapa rekonštrukcie námestia. Množstvo ľudí – najmä detí – sa očividne potešilo funkčnej fontáne s novými kaskádami alebo menšími tryskami. Po zotmení bude fontána nasvietená a konať sa tu bude svetelná show. Dané riešenie je nielen efektnejšie, ale aj omnoho šetrnejšie. Súčasná fontána používa asi desatinu vody oproti minulosti.
V druhej majú pribudnúť rozličné prvky, ktoré ďalej zvýšia jeho atraktivitu a potenciál pre oddych. Hovorí sa o detskom ihrisku, toaletách, bufete, pódiu a podobne. Kultúrny program, pokiaľ sa neráta dnešok, zatiaľ nebol ohlásený. Otázkou ostáva vzťah návštevníkov s ľuďmi, ktorí tu venčia psov. „Je potrebný vzájomný rešpekt,“ naznačuje Ján Mazúr, riaditeľ Metropolitného inštitútu Bratislavy. „Myslím, že výbeh pre psy tu neplánujeme.“ Kedy bude dokončená aj ďalšia etapa obnovy, nie je známe.
Do akej miery sa podarí námestie oživiť, sa ukáže už čoskoro. Fontána nepochybne prispeje k ochladeniu priestoru, čo bude počas horúcich letných dní vítané a nepochybne aj využívané. Pri vhodnom marketingu by sa mohla z námestia stať aj atrakcia pre turistov. V konečnom dôsledku, ide nielen o atraktívny park, ale aj o miesto s výraznou koncentráciou kvalitnej modernej architektúry vo významnej časti Bratislavy.
Námestie slobody totiž tvorí srdce vládnej a univerzitnej štvrte. O umiestnení výrazných verejných budov sa v súvislosti s lokalitou hovorilo už od začiatku 20. storočia. Za monarchie tu mala sídliť bratislavská univerzita, po vzniku Prvej republiky sa zvažoval vznik blokovej zástavby úradných budov. Slovenský štát riešil budúcnosť územia veľkou medzinárodnou súťažou na vládnu štvrť. Hoci sa počas vojny nerealizoval, súčasné riešenie čiastočne pripomína jeden z víťazných návrhov od talianskeho kolektívu.
Námestie postupne obklopili budovy vysokých škôl či Ministerstva dopravy SR, priestor ale ostával dlho nevyužitý. Zmenilo sa to až v roku 1980, kedy vzniklo parkovo upravené priestranstvo, nazývané Gottwaldovo námestie podľa prvého komunistického prezidenta. Po roku 1989 bola socha rýchlo odstránená a priestor začal chátrať.
Dnes je tento nelichotivý stav - snáď definitívne – minulosťou. Bratislava získala nový dôležitý pobytový a rekreačný priestor, korunovaný obnoveným umeleckým aj technickým dielom – najväčšou fontánou v meste aj v krajine. Pre centrum mesta ide o ďalší dôležitý krok na ceste k jeho rehabilitácii. Metropola samotná sa týmto stala o čosi krajším a príjemnejším miestom pre život.
Pozrite si rekonštrukciu Námestia slobody vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre