Author photoAdrian Gubčo 01.06.2023 19:44

Klenot Bratislavy v cieľovej rovinke. Námestie slobody získalo novú tvár

Námestie slobody patrí k najväčším námestiam v Bratislave. Donedávna však platilo, že aj k najviac zanedbaným a najmenej využívajúcim svoj potenciál. Vo veľmi blízkej dobe sa ale všetko zmení, keď bude ukončená aktuálna etapa rekonštrukcie tohto mimoriadneho verejného priestoru.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Kedysi známy ako Firšnál alebo Gottwaldovo námestie, rozsiahly štvoruholníkový priestor medzi Úradom vlády SR, Ministerstvom dopravy SR a budovami Slovenskej technickej univerzity získal svoju dnešnú tvár v roku 1980. Predtým prašná plocha, kam prichádzali cirkusy alebo kde sa parkovalo, získala reprezentatívnu parkovú úpravu. Hlavným prvkom kompozície námestia bola socha prvého komunistického prezidenta Klementa Gottwalda, doplnená o obrovskú fontánu Družba s plastikou Lipový kvet.

Po roku 1989 odišiel Gottwald rýchlo do histórie, so zmenou režimu však začalo priestranstvo postupne chátrať. Úpadok zašiel tak ďaleko, že v roku 2007 bola odstavená aj fontána. Približne desaťročie sa s priestorom nič nedialo (s výnimkou občasných umeleckých happeningov), až kým Hlavné mesto v roku 2017 nevyhlásilo architektonickú súťaž na rekonštrukciu námestia.

V súťaži sa presadil ateliér 2021, ktorého návrh zvíťazil pre jemné zásahy a nenarušenie princípov pôvodnej koncepcie námestia. Autori zachovali aj fontánu – no namiesto predtým náročnej prevádzky série kaskádovitých bazénov s vysokou spotrebou vody uprednostnili interaktívny spôsob a bazény otvorili návštevníkom. Mesto sa s danou víziou stotožnilo a prvé zásahy na obnove priestoru začalo realizovať v roku 2018.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: 2021

Na námestí sa však udiali len lokálne a čiastkové zmeny. Výraznejšie zásahy sa začali realizovať až v roku 2021. V tomto čase sa spustila aj komplexná obnova a modernizácia fontány, k čomu sa po čase pridali úpravy okolia, vrátane povrchov a zelených plôch. Ku koncu roka 2022 už začali byť výrazné zmeny viditeľné aj voľným okom. Dnes sa práce dostali do finálneho štádia.

Fontána Družba, ikonický prvok námestia, sa vrátila do podoby, ktorú mala v čase vzniku. Na Lipovom kvete prebehlo chemické čistenie, ktoré pomáha dielu od sochárov Juraja Hovorku, Tibora Bartfaya, Karola Lacka, Virgila Droppu a Juraja Hlavicu získať pôvodný zamatový vizuál. Okrem toho sa generálne zmodernizovala strojovňa, ktorá bola v havarijnom stave. Časť stropu sa nanovo vybetónovala, opravili sa povrchy, vymenili rozvody a nainštalovali sa nové technológie diela.

Vďaka tomu už bol stavebník, teda Hlavné mesto, schopný fontánu otestovať. Na rozdiel od minulosti bude prevádzka Družby omnoho úspornejšia. Na druhej strane, verejnosť bude mať možnosť užiť si ju oveľa viac, keďže bude mať vďaka odstráneniu pôvodných bazénov prístup priamo k fontáne. Po obvode sú navyše umiestnené menšie trysky. Doplnené by mali byť o svetelné efekty.

V susedstve fontány prešli veľkými zmenami aj povrchy. Tvorené je terazzom, ktoré vzniklo recykláciou pôvodnej dlažby. V súčasnosti je už tento priestor prakticky dokončený, pričom mesto sa chváli, že takto ušetrilo 500 ton materiálu. Odstránené boli aj niektoré pôvodné kochlíky so zeleňou, vďaka čomu je centrálny priestor omnoho veľkorysejší. Zeleň bola čiastočne nahradená novou výsadbou stromov.

V súčasnosti sa práce sústredia no obnovu povrchov (pôvodný poškodený betón je nahrádzaný novým), debarierizáciu, ktorá umožní prístup na pobytové trávniky aj ľuďom s obmedzenými možnosťami pohybu, alebo sadové úpravy. Nainštalované bolo nové osvetlenie. Pribudnúť by mal aj nový mobiliár, ktorý by mal dizajnovo nadväzovať na originálny, vyrobený na mieru pre námestie. Pravdepodobne dočasne sa tu objavili Pražské lavičky.

Dokončené ešte nie sú tzv. „folies“, teda nové prvky, ktoré podporia spoločenský či rekreačný význam námestia. Patria k nim gastrostánky, plošinka pre prejavy, altán pre konanie koncertov a i. Tieto by sa však mali realizovať až v neskorších fázach obnovy.

Všetko každopádne nasvedčuje tomu, že skôr dni ako týždne zostávajú pred uvedením námestia do skutočne reprezentatívneho stavu. Obnova prevádzky fontány Družba zásadne zmení charakter a pobytový potenciál priestoru a urobí z neho omnoho atraktívnejší cieľ návštevy. Už dnes je námestie pomerne vyhľadávané, po jeho celkovom sprístupnení sa stane skutočným klenotom Bratislavy.

Tento klenot pritom dlho ležal priamo na zemi, pred očami širokej bratislavskej verejnosti. Bolo by príjemné, keby sa dalo povedať, že bol jediný alebo jeden z mála. Slovenská metropola je však zanedbaných plôch, ktoré by rekonštrukcia vedela premeniť na mimoriadne príťažlivé miesta, aj naďalej plná.

 

Fotografie z 31.5.2023. Pozrite si rekonštrukciu Námestia slobody vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube