ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ Svahovité územia nad Starým Mestom, Novým Mestom či Račou patria k najpopulárnejším miestam pre umiestňovanie nadštandardného bývania v Bratislave. Každým rokom tu pribúdajú nové vily, ale aj väčšie bytové projekty. Hneď dvojica z nich aktuálne rastie na Matúškovej ulici, čím sa dramaticky mení obraz lokality.
Podhorie Malých Karpát nad Bratislavou je tradične spojené s vinohradníctvom. Pás vinohradov sa kedysi tiahol takmer od Bratislavského hradu až po Smolenice. Postupne sa z neho uberalo – v okolí Slavína už na začiatku 20. storočia, nad ostatnými časťami mesta však až na prelome 20. a 21. storočia. V posledných rokoch sa tu sústredila rozsiahla stavebná aktivita v súvislosti s rastúcou koncentráciou nadštandardných víl či bytoviek.
Investori klientov lákajú na kombináciu výhľadu, prostredia, prestíže a štandardu. Väčšinou sú zastavované dosiaľ prázdne pozemky, na ktorých boli v minulosti vinohrady. V niektorých prípadoch ale dochádza k nahrádzaniu staršej zástavby novšou.
Práve to sa deje aj na Matúškovej ulici. Prvé domy tu vznikli už na začiatku minulého storočia. Pozornosť púta najmä areál Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho pravdepodobne z roku 1904, tvorený trojicou historizujúcich budov. Opodiaľ zas v povojnovom období vznikol Výskumný ústav vinohradnícky a vinársky. Okrem toho sa tu nachádza neucelená zástavba rodinných či menších bytových domov.
V dohľadnej dobe ale príde k výraznej zmene obrazu lokality. Dané to je výstavbou hneď dvojice projektov naraz – väčšieho Winehills Matúškova Residence a menšieho Pod Vinicami (doteraz známeho ako Aurum Residence Matúškova). Napriek čiastočne zhodným menám ide o realizácie dvoch odlišných investorov. Za prvým stojí rovnomenná spoločnosť, blízka niekoľkým projektom v zázemí Bratislavy, za druhým firma EcoCard s.r.o., ktorá nemá klasické developerské zázemie.
Oba developmenty sa prezentujú ako nadštandardné bývanie vo výbornej lokalite. Pod Vinicami je však výrazne komornejšie – v štvorpodlažnom objekte vznikne 15 bytov. Umiestnené tu budú dvoj- a trojizbové jednotky, pričom súčasťou štandardu bude podlahové kúrenie, hliníkové okná, vonkajšie žalúzie, stropné chladenie a nadštandardná svetlá výška v bytoch.
V tomto momente nie je známe, koľko bytov je už predaných je predaný jeden byt a tri sú rezervované. Realitná kancelária však ponúka päticu rezidencií, z toho jednu dvojizbovú, tri trojizbové a jednu štvorizbovú. Cenu taktiež neuvádza Ceny sa pohybujä medzi 345-tisíc eurami za mierne atypický dvojizbový byt po 799-tisíc eur za trojizbový penthouse s veľkou terasou. Ide o jeden z drahších bratislavských projektov.
Aktuálne je bytovka vo vyššom štádiu realizácie, dokončená je hrubá stavba a osadené okná. Nasledovať bude realizácia fasády a dokončovacie práce tak, aby bolo možné dom odovzdať ešte v prvej polovici budúceho roka.
Finálny výraz bude napriek prezentovanej úrovni skôr jednoduchý. Autorom architektonického riešenia je kancelária BLZK Architekti, ktorá sa okrem exteriérového výrazu podieľa aj na riešení konkrétnych bytov – stavebník totiž ponúka služby tejto kancelárie ako benefit pre kupujúcich pri zariaďovaní.
Winehills Matúškova Residence je výrazne mohutnejšia, čo je viditeľné aj pri pohľadoch z diaľky. Ide o päťpodlažnú dvojsekciovú bytovku, umiestnenú na mieste jednej z budov Výskumného ústavu vinohradníckeho a vinárskeho. Pred výstavbou nového projektu bola asanovaná. Novostavba bude obsahovať 64 rezidencií, štandardne od jednoizbových po štvorizbové.
Aj v tomto prípade hovorí stavebník a predajca Occam New Home o luxuse. „Winehill vám otvára dvere do sveta luxusu a ponúka vám jeden z najúžasnejších výhľadov v celej Bratislave,“ tvrdí na oficiálnom webe. Jeho súčasťou sú hliníkové okná alebo podlahové vykurovanie, v prípade chladenia alebo exteriérového tienenia však už len príprava. Prezentovaná je aj vysoká materiálová kvalita, parkety ale budú len laminátové.
Ceny aktuálne štartujú pri 180-tisíc eurách za jednoizbové apartmány s výmerou 34,7 metrov štvorcových interiéru a 2,9 exteriéru, po 475-tisíc eur za štvorizbový byt s interiérom vo výmere 84 metrov štvorcových a exteriérom s 13,4 metrami štvorcovými. Okrem toho projekt poskytuje špeciálnu ponuku v podobe spájania bytov, čím vzniknú veľkorysé päťizbové rezidencie. Najdrahšia z nich sa ponúka za 1,17 milióna eur.
Nanešťastie pre developera, klienti zatiaľ na projekt tak dobre nereagujú. Ako predaných eviduje 15 jednotiek, ako rezervovaných ďalších päť. S ohľadom na etapu výstavby nejde o najšťastnejšie výsledky. Nie je to ale taký šok – development sa javí ako nešťastne nastavený so zbytočnými jednoizbovými apartmánmi v danej lokalite, neveľmi kvalitnými dispozíciami, ôsmimi bytmi na jednej chodbe a slabším štandardom. O luxusné bývanie ide len na papieri. Na druhej strane, predaj začal oficiálne len v júni 2024.
Zámer každopádne smeruje k dokončeniu. Developer očakáva, že už počas leta dokončí hrubú stavbu a na jar budúceho roka bude kolaudovať. Ide o vcelku odvážne, no nie nerealizovateľné plány. Matúškova tak získa druhý rezidenčný projekt v krátkom čase, čo je na pomerne bezvýznamnú ulicu zásadná zmena.
Výstavbu v lokalite možno zaradiť do širšieho rámca zmien v podhorských častiach Bratislavy. Hoci oproti nedávnej minulosti nastal vo výstavbe nových projektov útlm, z dlhodobého hľadiska sa bude územie ďalšej vypĺňať novými budovami. Časť z nich bude mať formu individuálnej bytovej výstavby, očakávať však možno bytové domy aj celé rezidenčné súbory.
Mesto chcelo radikálnej výstavbe zabrániť a zachovať časť vinohradov, ktoré sa tradične spájajú s bratislavskou identitou. V tomto smere ohlásilo štart prác na Urbanistickej štúdii viníc, ktorá mala zabezpečiť ich ochranu a zlepšiť predpoklady pre ich revitalizáciu. To však bolo už v roku 2022. Dodnes nie je známe, do akej miery sa s jej prípravou pokročilo a kedy bude pripravený čistopis, nehovoriac o jeho schválení či nebodaj zanesení štúdie do Územného plánu.
Do tej doby sa budú ohlasovať nové viac či menej vydarené projekty. Nie vždy bude ich vznik na škodu, bude to ale zároveň výstavba bez koncepcie či rozvoja vybavenosti, ktorá by slúžila širokej komunite. Pokiaľ majú vzniknúť naozaj prestížne štvrte, ktoré budú mať okrem výhľadov nejaký benefit navyše, ide o neudržateľný stav.
*Článok bol aktualizovaný o informácie o projekte Pod Vinicou. Developer spustil nový web v deň publikovania článku.
Fotografie z 14.7.2024.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre