Podhorský pás – svahovité územie medzi luxusnými malokarpatskými vilami a vnútorným mestom – patrí medzi najatraktívnejšie lokality Bratislavy. Developeri, ktorí tu cieľavedomo vypĺňajú nezastavané plochy, ponúkajú „bývanie pre náročných“, teda najsolventnejšiu kategóriu klientov. K početným projektom sa sa pridajú dva na Matúškovej ulici s ľahko zameniteľnými názvami - Rezidencia Matúšková a Matúškova Residence.
Prvý menovaný zámer, Rezidencia Matúšková, je naplánovaný na severozápadnej strane križovatky ulíc Matúškova a Pod strážami. Pozemok patrí firme EcoCard s.r.o., blízkej developerovi Vinohradis Villas, ktorý je už v Podhorskom páse aktívny. Naplánovaný je tu menší bytový dom so štyrmi podlažiami a len 12 bytmi. Objekt vznikne na mieste historického domu, ktorý bol odstránený len v priebehu tohto leta.
Mohutnejší projekt Matúškova Residence vznikne na severovýchodnej strane križovatky. Rezidenčný zámer od developera T-Finance Group zaujme pozemok jedného z asanovaných objektov Výskumného ústavu vinohradníckeho a vinárskeho. V lokalite Stráže, kde prevažuje zástavba rodinných domov s množstvom zelene, rozšíri trh luxusných nehnuteľností až o 64 moderných 2- až 4-izbových bytov a apartmánov s balkónom, terasou či záhradou. Byty na vyšších podlažiach majú poskytnúť výborný výhľad na panorámu hlavného mesta s Bratislavským hradom, Slavínom a búrlivo sa rozrastajúcim downtownom, ktorý nemá rušiť ani blízkosť železničnej trate.
Poloha v pokojnej lokalite s relatívne ľahkou dostupnosťou do centra a tým pádom aj bližšie lokalizovanou vybavenosťou tvorí prvý predpoklad každého kvalitného a úspešného projektu. Autori Rezidencie Matúšková ho definovali ako „kombináciu komorného bývania v pokojnej lokalite s bývaním v modernom interiéri svetových parametrov“. Byty sa síce predávajú v štádiu holobyt, ale vo vysokom štandarde technického vyhotovenia. Každý rezident získa možnosť prednostne využiť návrh a realizáciu interiéru „na kľúč“ od renomovaného architektonického štúdia BLZK architekti.
V rámci vysokej kvality a nadštandardu vybavenia budú všetky byty disponovať podlahovým kúrením, rekuperačnými jednotkami, predprípravou na klimatizáciu a vonkajšie elektrické žalúzie, stropným chladením zakomponovaným do betónového stropu a nadštandardnou svetlou výškou v bytoch. Projekt Rezidencia Matúšková sa zároveň vyznačuje zvýšeným dôrazom na súkromie a bezpečnosť svojich budúcich obyvateľov. Tento sa premietol do limitovaného počtu bytov, samostatného vstupu, kamerového systému, bezpečnostných vstupných dverí a moderného video-vrátnika.
O vysokej úrovni píše aj developer Matúškova Residence. Aj tu je samostatný vstup a vyšší štandard vyhotovenia rezidencií. Jeho súčasťou je predpríprava na klimatizáciu a na elektrické žalúzie, podlahové vykurovanie, hliníkové okná, rekuperačné jednotky, parkovanie je zahrnuté v cene bytu a predpríprava na nabíjacie stanice pre elektromobily. Investor už automaticky hovorí o možnosti spájania bytov a apartmánov, čím môžu vzniknúť jednotky s veľkorysou výmerou. Súčasťou projektu má byť aj vlastná záhrada s oddychovou zónou.
Štandardu zodpovedajú aj ceny, ktoré sa v Matúškova Residence aktuálne pohybujú na úrovni medzi 4,9-5,8-tisíc eurami za meter štvorcový. Vypredané sú už pritom dve najvyššie podlažia. Pri Rezidencii Matúšková neboli ceny zverejnené, nižšie však určite nebudú.
Časový harmonogram realizácie projektov Matúškova Residence ani Rezidencia Matúšková nie je známy. V prípade prvého zámeru ale prešiel (alebo mal prejsť) viacerými rukami. Ako sme na YIM.BA informovali koncom minulého roka, najprv naň pod pôvodným názvom Wine House mala zálusk spoločnosť Atrios, čo sa jej (isto aj v dôsledku pandémie) napokon nepodarilo. Finance Development 1, s.r.o. – ďalší majiteľ projektu nesúceho už súčasný názov –ponechal jeho development jemu spriaznenej firme T-Finance Group. Tá jeho architektonický koncept zväčšením skôr zhoršila a posunula do kategórie „priemerného štandardu“. Pri Rezidencii Matúšková možno azda s ohľadom na aktivitu na pozemku čoskoro očakávať zmeny.
Oba projekty po svojej realizácii citeľne zahustia túto lokalitu, ktorá sa donedávna vcelku úspešne vyhýbala rozsiahlejšej stavebnej aktivite. Úpadok areálu výskumného ústavu je však podnetom pre jeho transformáciu. Keďže ide o atraktívnu časť mesta, nie je prekvapením, že sem prichádzajú nové developmenty vyššieho štandardu. Voľných alebo zle využívananých plôch tu ešte niekoľko ostáva. Do budúcna tak možno očakávať nové zámery, meniace charakter územia.
Stavať sa bude aj v iných častiach Podhorského pásu. Ten zažil najväčšiu vlnu výstavby približne v rokoch 2015-2020, kedy sa v krátkom čase absolútne zmenil tradičný pohľad na vinohradnícku krajinu nad Tupého ulicou. Bolo by však nesprávne povedať, že sa tým redevelopment územia skončil. Aj naďalej tu totiž pribúdajú nové projekty - aktuálne ZigZag od Inter Development a čoskoro minimálne dvojica developmentov od Sympatia Group. Naostatok, budovať sa tu budú pravdepodobne aj rodinné domy vyššieho štandardu.
Rýchla výstavba bez ucelenejšej koncepcie automaticky vyvoláva problémy. K najvážnejším patrí dopravná obsluha a absencia služieb a verejných priestorov pre obyvateľov. Len pomaličky sa začína čo-to riešiť (na Tupého sa aktuálne v krátkom úseku realizuje mimoriadne chýbajúci chodník), aj to po tlaku lokálnych aktivistov. Na ďalšie zlepšenia bude potrebné čakať ešte roky.
Development Podhorského pásu patrí k tomu horšiemu, čo sa v stavebnom rozvoji Bratislavy v posledných rokoch udialo. Postupné zahusťovanie a efektívnejšie využívanie jednotlivých parciel môže byť v princípe v poriadku a do istej miery zlepšiť stav lokality. Do budúcna však musí ísť ruka v ruke s rozvojom vybavenosti či dopravnej a technickej siete. V opačnom prípade sa "nadštandardné" bývanie premení na ilúziu, zabalenú do pekného obalu.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac