Pivári tam chodievali ako na klavír. Napriek vyšším cenám zlatého moku než kdekoľvek inde dávali prednosť populárnej reštaurácii na rohu Cintorínskej a Ulice 29. augusta, kde si mohli vyberať spomedzi viacerých značiek a kde vládla jedinečná atmosféra, typická iba pre najkultovejšiu piváreň v meste – Mamut.
Život je zmena a dnes, keď na tieto časy ostali už len spomienky, sa hneď vedľa nej dostáva k slovu projekt s rovnakým názvom, no s úplne odlišnou funkciou. O svoje miesto pod Slnkom žiada nový Mamut, ktorý sa z podoby investičného zámeru prepracoval do fázy stavebného povolenia už pred 6 rokmi. Napriek tomu sa jeho výstavba dodnes fakticky nespustila.
Ako sme na YIM.BA informovali pred desiatimi mesiacmi, samotný zámer prešiel niekoľkými modifikáciami či, lepšie povedané, zásadným prehodnocovaním. Po roku 1980, keď sladovňu bratov Steinovcov z roku 1872 zrekonštruovali a prestavali na slávnu piváreň s reštauráciou, pokrstili pravidelní návštevníci nové gastronomické zariadenie menom „Mamut“. Toto pomenovanie sa v povedomí obyvateľov slovenskej metropoly ujalo natrvalo.
Potenciál pre komplexný rozvoj celého areálu videl nový investor – Mamut, s.r.o. - v konverzii priestoru medzi Cintorínskou a Ferienčíkovou ulicou. Plocha, čiastočne vyplnená menšími stavbami, sa mala premeniť na 9-podlažný hotelový komplex patriaci do siete Sorea, s kapacitou 154 izieb, 460 kongresových a 148 parkovacích miest.
V roku 2006 začal s asanáciou pôvodnej zástavby a budovaním 3-podlažnej podzemnej garáže Mamut s 250 parkovacími miestami, chápanej aj ako „nultá fáza projektu“. Územné rozhodnutie pre nadzemnú časť stavby získal v roku 2013 a stavebné povolenie v roku 2016. Samotné stavebné práce však obmedzil len na menšie zásahy, čo mu poskytlo dôvod na predlžovanie platnosti povolenia pre projekt ako celok (naposledy v novembri 2021) a posúvať termín jeho dokončenia.
Nepriaznivá situácia v hotelovom segmente, ktorú ešte zhoršila pandémia koronavírusu, pôvodný zámer postaviť tu a prevádzkovať ubytovacie zariadenie spochybnila, pričom Územný plán zóny Dunajská to explicitne požaduje. Napriek mimoriadne lukratívnej polohe je preto úmysel majiteľa projekt aj so susednou sladovňou transformovať na bývanie úplne logický a pochopiteľný. Donedávna sa zdalo, že na takúto úpravu ale bude potrebovať odblokovanie funkčnej regulácie vo forme zmeny ÚPZ Dunajská, čo viedlo k úvahám o odpredaji projektu.
Len na začiatku septembra však stavebný úrad v mestskej časti Bratislava - Staré Mesto rozbehol konanie o zmene stavby pred dokončením, spojené s konaním o zmene územného rozhodnutia. Predmetom zmeny je úprava hotelovej stavby na bytovú. Po novom sa tu má nachádzať 65 bytových jednotiek a 18 nebytových priestorov pre krátkodobé ubytovanie hosťa. Ďalej sa povoľujú dispozičné úpravy vnútorných priestorov bez zásahu do nosných konštrukcií. Investor tak môže čoskoro získať povolenie na vznik developmentu v blízkosti úplného centa mesta. Ako je to možné bez zmeny funkčnej regulácie, nie je celkom objasnené.
Autorom projektu bol od jeho počiatku oceňovaný Ateliér obchodu a cestovného ruchu (AOCR), ktorý sa od roku 1990 orientuje nielen na veľké developerské projekty, ale osobitný dôraz kladie na menšie dizajnérske projekty a interiéry – napríklad Bytová vila Casa Pueblo (2012), Bytová vila Pomaranč (2011), Rodinný dom Marótyho (2017), Dom v Borinke (2019) či Rekonštrukcia Vily Knöpfler Bratislava-Staré Mesto (2020). Casa Pueblo získala v roku 2012 cenu CE ZA AR, Vila Knöpfler alebo nadstavba objektu na Mýtnej boli nominované.
Posledná architektonická štúdia AOCR venovaná projektu Mamut pochádza z roku 2018. Z približne rovnakého obdobia je aj architektonická štúdia premeny Starej sladovne z dielne kancelárie A3 Architekti. O niečo staršieho dáta je štúdia prestavby areálu Mamut na polyfunkčný obytný komplex (2011) od architektonicko-dizajnérskeho ateliéru Fischers.
O rozsiahlosti projektu svedčí fakt, že zaberie takmer pol mestského bloku v centrálnej časti Bratislavy. Ak začneme zdola, garážami umiestnenými na troch podzemných podlažiach sa môžu pochváliť azda len skutočne veľké developmenty alebo obchodné centrá typu Eurovea. Prízemný parter určený na komerčné aktivity a 8 podlaží nad ním zahŕňajúcich obytnú i kancelársku funkciou poukazujú na potenciálne vysokú mestotvornosť objektu Mamut. S prízemnou zelenou strechou korešpondujú aj byty na každom podlaží, usporiadané do tvaru písmena „L“. Najvyššie situované ponúknu jedinečný výhľad na Bratislavský hrad a centrum mesta.
V kontexte bratislavskej architektúry pomerne netradičný dizajn kombinuje subtílnu oceľovú konštrukciu, celopresklené steny, ustúpené loggie a perforácie hmoty, vďaka ktorým získava objemovo robustný objekt ľahký, presvetlený a vzdušný výraz. Kockový prvok v superpozícii, niečo na spôsob detskej stavebnice, uplatnili autori Mamuta aj pri ďalších svojich projektoch ako Dom na Malom trhu, Bytové domy Mlynské luhy, Hotel Sphinx, Rodinný dom Koliba, RUK revitalizácia sídliska Ostredky alebo Bytový dom Paulínska Trnava, čo do značnej miery vystihuje charakter architektonického rukopisu AOCR.
Finálna podoba projektu však nemusí celkom zodpovedať prezentovanému výrazu. Architekti totiž odstúpili od spolupráce s investorom. Licenčná zmluva s AOCR mu ohľadom narábania s projektom dáva voľné ruky, čo môže priniesť citeľné zmeny - hoci podľa dokumentácie sa fasáda objektu bude upravovať len v minimálnej miere vo forme zväčšenia okenných otvorov. Zmeniť sa ale môže materiálové riešenie fasád.
Nech už sa realizácie projektu Mamut ujme ktokoľvek a nech to už bude hotel či polyfunkčný dom, je viac ako isté, že dotvorenie zástavby v zhruba rovnakej výške prispeje k zjednoteniu urbanistického profilu danej časti Bratislavy do presvedčivejšieho výsledku (vysoko otázna však ostáva architektúra, ktorá sa môže zmeniť). Kedy sa tak stane, v tejto chvíli nie je známe.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac