Author photoAdrian Gubčo 30.07.2018 13:30

Lamač pripravuje rekonštrukciu druhej časti Malokarpatského námestia

K rade miestnych samospráv, ktoré v poslednom období viac investujú do rekonštrukcie verejných priestranstiev, patrí aj menšia mestská časť Lamač. Po revitalizácii hornej časti Malokarpatského námestia koncom minulého roku by sa mala obnoviť tento rok aj jeho spodná časť.

Zdroj: Mestská časť Lamač

Zdroj: Mestská časť Lamač

Projekt je vymedzený nákupným strediskom, zdravotným strediskom, školou a už obnovenou časťou námestia, pričom reaguje na súčasný zanedbaný stav. Jadrom návrhu je vytvorenie centrálneho dláždeného zhromažďovacieho priestoru v nadväznosti na plánované umiestnenie vodného prvku, teda fontány, v dotyku s umeleckým dielom - Sochou dievčaťa od Jána Kulicha. Okrem toho by sa mali obnoviť rampy a schodiská, keďže námestie je v dvoch úrovniach, alebo vybudovať stále pódium. Dlažba bude betónová, vydláždená plocha bude po novom väčšia, teda dôjde k záberu zelene, hoci vzrastlé stromy ostávajú zachované. Autormi návrhu sú lokálni architekti Vladimír Badiar a Martin Hraško. Miestna samospráva chce projekt predstaviť verejnosti v polovici augusta, na začiatku septembra už chce spustiť realizáciu.

Iniciatíva mestskej časti zrevitalizovať centrálne námestie je chvályhodná, keďže sídliská výrazne trpia absenciou základnej komunitnej vybavenosti - a k tým patria aj zhromažďovacie verejné priestranstvá, predovšetkým námestia. Pri takejto ambícii, teda vytvoriť centrálny bod štvrte, ktorý ju bude do veľkej miery identifikovať a ktorý má slúžiť na stretnutia či organizáciu kultúrnych aktivít, je namieste, aby išlo o výsledok intenzívnej práce s komunitou, ktorá dodá podnety pre architektov, ktorí následne prinesú najlepší koncept v architektonickej súťaži. Kvalitný výsledok má následne potenciál oživiť celú štvrť, pozitívne na ňu pôsobiť a zvýšiť celkovú kvalitu života.

V Lamači sa to však takmer určite nestane. Podľa mojich informácii, participácia sa nekonala (účasť zástupcov verejnosti v územnoplánovacej komisii nie je participácia!) a projekt bol priamo zadaný, a to navyše druhotriednym architektom. Tí tvrdia, že cieľom je vybudovať "moderný a príjemný zhromažďovací priestor", ten však nie je, na základe návrhu, ale aj doteraz zrevitalizovanej časti námestia, ani moderný, ani príjemný.

Inšpiráciou, ako môže moderný priestor vyzerať, ale hlavne ukážkou príkladného procesu je vznik parku Jama v mestskej časti Nové Mesto, kde sa konal participatívny proces aj architektonická súťaž. Z moderných námestí na sídliskách možno spomenúť Centrum na prešovskom sídlisku Juh, ktoré je aktuálne nominované na CE.ZA.ARa, a kde síce neprebehla súťaž, projekt ale aspoň realizoval jeden z najlepších slovenských architektov z ateliéru Architekti zerozero.

Ak chce Lamač skutočne vytvoriť príjemné prostredie pre svojich občanov, malo by si ich vypočuť a pripraviť nový projekt rekonštrukcie námestia úplne od začiatku, vrátane už obnovenej časti. Tá vyšla na 178-tisíc eur, teraz hrozí, že príde k ešte väčšiemu a zbytočnému míňaniu peňazí. K takému niečomu by už v súčasnosti nemalo dochádzať.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Mestská časť Lamač
  • Zdroj: Mestská časť Lamač
  • Zdroj: Mestská časť Lamač
  • Návrh osadenia stánkov. Zdroj: Mestská časť Lamač
  • Návrh osadenia stánkov. Zdroj: Mestská časť Lamač
  • Návrh osadenia stánkov. Zdroj: Mestská časť Lamač
  • Zdroj: Mestská časť Lamač
  • Zdroj: Mestská časť Lamač
  • Zdroj: Mestská časť Lamač
  • Zdroj: Mestská časť Lamač

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube