zoradiť: podľa dátumu
Bratislavské verejné priestory a viaceré lokality trpia investičným dlhom. Je ale len málo viac zdevastovaných a v kontexte celého mesta hanebných priestranstiev ako Kamenné námestie. Úplné jadro metropoly jedného z členských štátov Európskej únie je narušeným dedičstvom veľkorysých plánov, konfrontovaných s trpkou realitou miestnej neschopnosti. Prichádza čas rozprávať sa o drastických riešeniach.
O budúcnosti hotela Kyjev a obchodného domu Prior spolu s priľahlými verejnými priestormi sa vedú diskusie už dlhé roky. Na problematiku nekompaktnej zástavby na Kamennom námestí sa rozhodla reagovať aj tohtoročná absolventka Katedry architektúry na SvF STU. Jej diplomová práca bola označená za jednu z najlepších na Slovensku. Prestížnu študentskú cenu získala v kategórii, ktorá vyzdvihuje skvalitňovanie mestského prostredia.
Komplex Obchodného domu Prior a hotela Kyjev patrí k ikonám Bratislavy. Jedno z vrcholných diel architektúry neskorej moderny sa výrazne podieľa na formovaní tváre centra mesta, čo však platí v dobrom i zlom. Obe budovy s priľahlým verejným priestorom sú zanedbané a nie sú naplno využité. Ich budúcnosť sa odvíja od otázky, či bude potvrdené ich vyhlásenie za národné kultúrne pamiatky.
Komplex Prioru a hotela Kyjev patrí k najlepším dielam povojnovej modernej architektúry na Slovensku. Napriek tomu nie je v dobrom stave, čo ešte viac platí o jeho priľahlom okolí. Majiteľ hotela plánuje jeho generálnu rekonštrukciu aj revitalizáciu priľahlého okolia, nateraz však narazil – celý komplex je v konaní za vyhlásenie za národnú kultúrnu pamiatku, o čom sa jedná už rok.
Osud jednej z najvýraznejších povojnových architektonických realizácií v centre Bratislavy, komplexu Obchodného domu Prior a hotela Kyjev, ostáva neistý. Súbor stavieb od architekta Ivana Matušíka bol v priebehu minulého roka vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku, majitelia sa však odvolali. Ministerstvo kultúry SR ešte stále o odvolaní nerozhodlo.
Komplex Obchodného domu Prior a hotela Kyjev patrí k výrazným prvkom centra Bratislavy a ikonickým dielam povojnovej modernej architektúry. Z tohto dôvodu sa pamiatkari usilujú o jeho vyhlásenie za národnú kultúrnu pamiatku. Majiteľom Prioru aj hotela sa to však nepozdáva, preto sa voči plánu pamiatkarov odvolali. Rozhodnúť musí Ministerstvo kultúry SR.
Komplex Obchodného domu Prior a hotela Kyjev patrí k veľkým dielam architektúry neskorej moderny, ktorý zásadným spôsobom transformoval obraz centra Bratislavy. Po rokoch diskusií došlo k jeho vyhláseniu za národnú kultúrnu pamiatku. S tým však nie je stotožnený jeho majiteľ, developer Lordship, ktorý stupňuje svoj tlak na odmietnutie kroku pamiatkarov.
Bývalý Hotel Kyjev v centre Bratislavy, ktorý je zatvorený od roku 2011, chcú pamiatkari za národnú kultúrnu pamiatku (NKP). Ochrániť tým chcú pamiatkové hodnoty polyfunkčného objektu, ktorý tvorí hotel spolu s obchodným domom (OD) Prior. Rozhodnutie Pamiatkového úradu (PÚ) SR však podľa developera, spoločnosti Lordship, vedie k zastaveniu niekoľko rokov plánovanej rekonštrukcie budovy.
Hotel Kyjev, jedno z výrazných diel architektúry neskorej moderny na Slovensku, bol kedysi štýlovou dominantou Bratislavy. Dnes je však už dlhé roky prázdny a chátra. Verejnosť by ho rada videla obnovený, hlavné slovo má ale investor Lordship, ktorý postupne rozvíja úvahy o budúcnosti budovy aj jej priľahlého okolia. Postupne začína naznačovať, aký osud túto časť mesta čaká.
Keď v roku 1934 doboví urbanisti zaregulovali budúcu podobu bloku medzi Špitálskou, Rajskou, Dunajskou a Námestím SNP, očakávali, že v krátkej dobe sa táto oblasť premení na mestsky pôsobiacu zónu s novou kompaktnou zástavbou. Dnes, takmer storočie po vzniku plánov, nie je rozvoj územia stále ukončený. Jednoduché nebude ani ďalšie pokračovanie prestavby.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac