Jeden z najvýznamnejších bratislavských projektov, rozšírenie polyfunkčného komplexu Eurovea, získal územné rozhodnutie. V praxi to znamená, že developer J&T Real Estate dostal zelenú na realizáciu zámeru, ktorého súčasťou bude najvyššia budova na Slovensku a prvý skutočný mrakodrap Eurovea Tower.
Územné rozhodnutie platí pre šesť hlavných stavebných objektov, teda podzemnú garáž, nákupné centrum, nábrežný bytový dom (Riverside), administratívnu budovu (Pribinova X), Eurovea Tower a druhú administratívnu budovy (Pribinova Y). Developer okrem toho dáva na územné konanie aj úpravu Pribinovej ulice, na sanáciu environmentálnej záťaže v území už má stavebné povolenie.
Ako vyplýva z rozhodnutia, pôvodne prezentovaný rozsah projektu sa ani napriek výhradám mestskej časti Ružinov nemení.
Podzemná garáž zaberie dve podzemné podlažia (-3. a -2.) a bude obsahovať 780 parkovacích miest pre účely nákupného centra, s ktorého garážou sa prepojí.
Nákupné centrum s plošnou výmerou 23.225 metrov štvorcových bude mať tri podlažia, resp. v časti s kinami štyri, pričom pribudne šesť kinosál.
Nábrežný bytový dom bude mať v závislosti od sekcie osem, príp. deväť nadzemných podlaží, celkovo by sa tu malo nachádzať 92 bytov a 6 ateliérov. Dom obslúži 186 parkovacích miest.
Administratívna budova Pribinova X bude mať maximálne deväť nadzemných podlaží, pričom tvarovo aj výškovo reaguje na Pribinovu ulicu, vyosenou časťou však aj na zástavbu na protiľahlej strane ulice.
Druhá administratívna budova, Pribinova Y, už bude mať 15 nadzemných podlaží, pričom najvyššie tri podlažia budú terasovito ustupovať od rieky, čím vzniknú pobytové terasy. Súčasťou tejto budovy má byť aj relax centrum na prvom nadzemnom podlaží, na druhom až piatom vznikne garáž s 453 parkovacími miestami (k čomu sa pridá 276 miest v podzemí, ktoré budú slúžiť pravdepodobne pre Eurovea Tower).
Najzaujímavejšou budovou je však Eurovea Tower, ktorá bude mať skutočne až 47 nadzemných podlaží (najvyššie je technické). Výška objektu po atiku tak bude 160 metrov, po architektonický vrchol až 168 metrov, čo z veže spraví bezkonkurenčne najvyššiu budovu na Slovensku.
Eurovea Tower bude prevažne rezidenčná, byty sa budú nachádzať na 18. až 46. nadzemnom podlaží, doplnené apartmánmi na 5. až 17. nadzemnom podlaží a ateliérmi na 5. až 35. podlaží. Podľa dokumentácie, apartmány by mali skutočne slúžiť na prechodné ubytovanie so zabezpečením príslušných služieb. Na sú určené prvé štyri nadzemné podlažia, kde bude okrem občianskej vybavenosti aj wellness či banketová miestnosť. Celkovo tu bude 210 bytov, 62 ateliérov a 117 apartmánov, čo dohromady dáva 389 ubytovacích jednotiek.
Stavebný úrad mestskej časti Bratislava – Staré Mesto týmto rozhodnutím eliminoval snahy mestskej časti Ružinov, ktorá namietala prílišnú výšku mrakodrapu a žiadala o presunutie posudzovania do svojej kompetencie. V tejto chvíli je tak jasné, že developer získal kľúčové rozhodnutie a zisk stavebného povolenia bude viacmenej už len formalitou. Výstavba pokračovania Eurovey sa môže spustiť už v priebehu roka 2019.
Medzičasom JTRE postupne odhaľuje aj aktualizované vizualizácie projektu, z ktorých je zrejmé, že s pokračujúcim projektovaním sa zreálňujú aj pôvodné predstavy o niektorých veľkorysých riešeniach.
Súčasťou pôvodného konceptu pokračovania Eurovey bolo napríklad odvážnejšie konštrukčné prevedenie mrakodrapu, priame nadviazanie na architektúru prvej časti Eurovey či väčšia bohatosť materiálového prevedenia. Projekt bol aj vďaka tomu verejnosťou prijatý pomerne dobre.
Ako sa však v priebehu projektovej prípravy bežne stáva, postupne dochádza k osekávaniu niektorých náročnejších riešení, ktoré sú drahé, ale nemajú priamy vplyv (resp. len minimálny) na funkčnosť stavby. Tak sa tomu stalo aj v Eurovei, kde sa napríklad zmenila forma prestrešenia nad vstupom do obchodnej galérie, konštrukčné prvky veže Eurovea Tower alebo fasády nábrežnej bytovej budovy alebo administratívy Pribinova X.
Pokračovanie Eurovey bude rozhodne na slovenské pomery obrovskou výzvou pre architektov a projektantov, teda pre štúdio GFI, ako aj developera, ktorý bude musieť investovať obrovské prostriedky. Snaha o lepšie nastavenie projektu je tak prirodzená, no môže oprávnene vyvolať vo verejnosti sklamanie.
Developer sa mohol tomu vyvarovať, keby angažoval skúsenejších architektov, ktorí sa zúčastnili architektonickej súťaže (resp. „prieskumu“), organizovanej pred niekoľkými rokmi (viac tu). Teraz musí znášať dôsledky svojho rozhodnutia vybrať priamym zadaním slovenský ateliér, ktorý ešte výškovú budovu nerealizoval.
Tak či onak, Bratislava čoskoro získa svoj prvý skutočný mrakodrap, čím konečne prekoná prekliatie v podobe vznikajúcej steny rovnako alebo podobne vysokých budov v prestore nového komerčného centra mesta medzi ulicou Mlynské nivy a nábrežím Dunaja. Eurovea Tower bude jasne dominovať a v panoráme mesta bude neprehliadnuteľná.
Pokračovanie Eurovey zároveň prispeje k rozšíreniu nábrežnej promenády, čím zlepší vzťah obyvateľov mesta s Dunajom. Ak sa vo výsledku podarí pripraviť kvalitné verejné priestranstvá, pre ktorých návrh developer oslovil prestížnu španielsku architektku Beth Galí, vznikne v tomto priestore kľúčová časť bratislavského downtownu a jeden zo symbolov Bratislavy 21. storočia.
To všetko by malo byť realitou pravdepodobne už v roku 2021 alebo 2022. Metropola Slovenska sa v tom čase stane vizuálne najmodernejším veľkomestom na Dunaji.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre