Šancová ulica je jednou z najrušnejších, ak nie najrušnejšia bratislavská ulica. Zástavba v okolí je tvorená predovšetkým kompaktnými blokmi z prvej polovice 20. storočia. Voľných ostáva už len minimum pozemkov, aj to je však len dočasný stav – onedlho sa môže spustiť realizácia dvojice projektov, ktoré výraznou mierou prispejú k zavŕšeniu urbanizácie ulice.
Väčšie voľné plochy sa nachádzajú najmä na severnej strane ulice, čo je dané najmä asanáciou pôvodnej zástavby v čase, kedy sa ulica rozšírila na súčasnú šírku. Za socializmu sa výstavba sústredila na južnú stranu Šancovej, pri severnej sa čakalo na výstavbu novej Hlavnej stanice, ktorá mala byť posunutá východnejšie – a tým pádom priniesť takmer kompletnú prestavbu pôvodnej urbanistickej štruktúry. Tieto plány sa však nestihli zrealizovať.
Prieluky sa začali vypĺňať až v postsocialistickom období. Jedna z najväčších sa nachádzala v dotyku s kultúrnym centrom YMCA, kedy išlo opäť o zbúranisko po starších objektoch. Miestni obyvatelia si zvykli na nezastavanú zelenú plochu, preto plány na výstavbu prijali s nevôľou. V roku 2002 však spoločnosť Istroreal rozbehla práce na dome, ktorý mal mať pôvodne osem podlaží. Už čoskoro sa však odhalili plány, podľa ktorých mal mať až 34 podlaží. Prirodzene, vloženie takéhoto gigantického objemu sa stretlo ešte s väčším odporom.
Projekt bol predmetom dlhých sporov, po ktorých sa „podarilo“ znížiť jeho podlažnosť. Po úprave mala mať budova „len“ 23 podlaží. Po roku 2006 sa k developmentu dostal developer FINEP, ktorý v rokoch 2015 a 2016 obnovil práce na dlhodobo rozostavanom a pustnúcom skelete. Odvtedy začal projekt, pomenovaný ako Première, rásť. V tejto chvíli je dokončený, disponuje 101 bytmi a apartmánmi a patrí k najmenej obľúbeným novostavbám v Bratislave. Ide o nešťastnú dominantu Šancovej, zvlášť v kontexte pamiatkovo chránenej budovy YMCA v tesnej blízkosti.
Celkový vývoj Première sa však ešte celkom nezakončil. Stále totiž ostáva nezastavaný priestor medzi obytným súborom a Beskydskou ulicou. Už dlhšie sa plánuje jeho zástavba a dotvorenie celkového developmentu. Pribudnúť tu má apartmánový dom Endlicher House, ktorý mierkou nadviaže na podnož Première a prinesie aj dobudovanie severnej strany zástavby ulice v tomto úseku. Projekt získal stavebné povolenie.
Už onedlho by sa tak mohla rozbehnúť výstavba päťpodlažnej budovy s 22 apartmánmi (pôvodne sa hovorilo o 22 štúdiách a jednom apartmáne), umiestnenými na druhom až piatom podlaží. Na prvom podlaží vzniknú dva obchodné priestory. Objekt bude mať navyše tri podzemné podlažia, kde bude umiestnený parking v celkovom počte 38 miest. Developer ďalej deklaruje, že budova bude mať zelené strechy a podľa zverejnených vizualizácií by mala menšia zelená plocha vzniknúť aj priamo pred budovou, na mieste nárožia Šancovej a Beskydskej.
Endlicher House nadviaže na podnož Première nielen hmotou, ale aj architektúrou. Fasády tak budú mať tehličkový keramický obklad a okná šambrány. Terasy smerom do Beskydskej budú ustupovať a celý objekt sa znižovať, pravdepodobne preto, aby nedošlo k úplnému zatieneniu dvora miestnej materskej školy (kde developer prispel na jej obnovu). Vo výsledku Endlicher House nepôsobí najhoršie – keď si človek odmyslí obrovskú vežu priamo za budovou. Architektom je pražská kancelária AHK Architekti.
Keďže aj voči tomuto projektu bol počas jeho povoľovania odpor, hoci už menší, určitú dobu potrvá, kým povolenie nadobudne právoplatnosť. V každom prípade, výstavba by sa mohla spustiť už tento rok a byť dokončená do konca roka 2023. Hoci voči Première mám svoje výhrady, v tomto prípade považujem dotvorenie zástavby za vhodnejšie riešenie ako ponechanie holej steny. Zároveň ostáva dodať, že keby bolo celé Première riešené ako Endlicher House (azda len o možno dve podlažia vyššie), išlo by o vynikajúci projekt.
Endlicher House nie je jediná stavebná aktivita, ktorá je možno tesne pred spustením. Druhý projekt vyrastie tentokrát zo západnej strany naproti YMCA – hoci by už nemalo ísť o tak radikálny zásah ako bol Première. V prázdnom priestore, kde sa dnes nachádza len ruina bývalých potravín, plánovala spoločnosť Arca Capital vybudovať Polyfunkčný dom Šancová. Sedempodlažná budova mala obsahovať bývanie, kancelárie aj obchody v parteri, vnútroblok mal byť parkovo upravený. Zdevelopovať sa mala podľa všetkého aj prieluka na Jelenej ulici.
Projekt síce pomaly postupuje v povoľovacom konaní, väčším problémom však je pôvodný developer – Arca Capital má vážne problémy a je momentálne v reštrukturalizácii. V súvislosti s tým sa začali šíriť špekulácie o možnom predaji projektu na Šancovej. Arca Capital odmietla tieto úvahy nateraz komentovať, pohľad do katastra však dokazuje, že sa špekulácie potvrdili. Časť pozemkov vlastní firma Coopex Future, s.r.o., zvyšok novozaložená spoločnosť Real SPV, a.s. (Arca vlastní aj naďalej prieluku na Jelenej). Obe sú blízke finančnej skupine Proxenta, ktorá sa v čoraz väčšej miere stáva aj hráčom v bratislavskom developmente.
Všetko tak nasvedčuje tomu, že lukratívny projekt je o výrazný krok bližšie k realizácii. V tejto chvíli sa čaká na vydanie územného rozhodnutia, nasledovať bude stavebné konanie. Výstavba sa počas tohto roka pravdepodobne ešte nespustí, dôležité však je, že zámer nezaspal. To je dobrá správa, lebo aj napriek určitým nedostatkom (odstup od stavebnej čiary a vytvorenie obslužnej komunikácie pred budovou) ide o v princípe dobrý a prospešný projekt, ktorý ulicu dobre dotvorí.
Šancová tak môže získať ďalších 64 bytov, vrátane veľkorysých strešných rezidencií s terasami. Na úrovni druhého nadzemného podlažia budú umiestnené kancelárie s výmerou do dvetisíc metrov štvorcových, obchody a služby na prvom podlaží budú mať výmeru 1,1-tisíc metrov štvorcových. Podzemný parking bude určený pre 218 automobilov. Budova vytvorí akúsi hlukovú bariéru voči ulici, čo prospeje najmä domom a bytom na Palárikovej ulici. Premena priestoru medzi novou budovou a kolóniou na Palárikovej zas prispeje k celkovej kultivácii územia.
Architektúra novostavby pôsobí z doteraz zverejnených vizualizácií ako uspokojivá a k danému prostrediu adekvátna. Parter bude umiestnený v podlubí, čo je pozitívny prvok, hlavnej fasáde dominuje pravidelný raster predsadenej nosnej konštrukcie stavby, obloženej tehličkovým obkladom. Byty budú disponovať loggiami, čo je v tomto prípade vhodnejšie riešenie ako balkóny. Architekti snáď vopred vyriešili zasklenie, keďže pri rušnej ulici ako Šancová pôjde nepochybne o využívaný prvok. Autorom domu je kancelária Expoline.
V tejto chvíli si netrúfam odhadnúť, kedy bude projekt dokončený, bude to ale pravdepodobne ešte v prvej polovici tohto desaťročia. Severná strana Šancovej tak bude do veľkej miery dotvorená. Azda jediným miestom, ktoré si zaslúži úpravu, je nárožie Smrečianskej a Šancovej. Pôvodná zástavba bola asanovaná (detonáciou), adekvátne nárožie sa však nikdy nezrealizovalo. V jednoduchom prízemnom objekte vedľa sídli populárna reštaurácia.
Šancová ulica je pomerne špecifickou a v Bratislave aj jedinečnou. Spisovateľka Jana Beňová ju označuje vlastnosťami ako bizarná, hlučná, svojská, surová, ľudová – a naznačuje, že ide o skutočnú tvár Bratislavy. Vo svojej publikácii Flanérova košeľa odhaľuje zaujímavý svet jej obyvateľov a ľudí, ktorí jej dodávajú charakter. Ten je do veľkej miery naviazaný na zástavbu, kde sa vedľa seba nachádzajú nové projekty, dizajnové prevádzky, kultúrne centrá, ale aj zanedbané budovy s obchodmi, ktoré tu takmer bez zmeny prežívajú už desaťročia.
Najbližšie roky by mohli priniesť zmenu tohto koloritu. S vypĺňaním väčších plôch, ktoré sú v centrálnej Bratislave už takmer naplno zastavané alebo poznajú svoju budúcnosť, sa pozornosť investorov vo väčšej miere prenesie na menšie prieluky či zanedbané domy, ktorých tu je viacero – najmä na južnej strane ulice. Príkladom takejto plochy je vyústenie Kýčerského ulice do Šancovej, ktoré vlastnia súkromné osoby – nie však desiatky, takže je dobrá šanca, že skôr či neskôr sa objaví investor s dostatočne lákavou ponukou na ich odkúpenie (ak developermi nie sú už dnešní majitelia).
Postupná transformácia Šancovej by mohla byť aj symbolom transformácie celej Bratislavy. Z rušnej, špinavej, no predsa autentickej ulice sa môže stať zrevitalizovaný bulvár – ak sa zrealizujú iné projekty, o ktorých potrebe sa dlho vie, ale rovnako dlho sa aj zanedbávajú (Severná tangenta). Najväčším problémom potom bude udržať si svoju jedinečnosť a „bizarnosť“. To sa podarí len tak, že ostane skutočne ulicou pre všetkých – rovnako ako Bratislava bude dostupným mestom pre všetky sociálne skupiny.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre