Author photoAdrian Gubčo 27.05.2024 20:53

Bratislavský unikát. Na streche prestížnej školy pribudla hvezdáreň, prístupná bude aj verejnosti

Slovenskej metropole dosiaľ chýba viacero významných prvkov občianskej vybavenosti. Jedným z nich bola aj verejne prístupná hvezdáreň. To je však už minulosťou, keďže pred niekoľkými týždňami bolo slávnostne otvorené astronomické zariadenie na streche Deutsche Schule na Bárdošovej ulici na Kramároch. Škola samotná je pritom atraktívnym príkladom modernej vzdelávacej inštitúcie.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Jedinečná v celej Bratislave

Je príjemný jarný podvečer, napriek tomu je bratislavská Deutsche Schule (DSB) plná ľudí – študentov, ale aj množstva hostí vrátane prominentných. Desiatky návštevníkov sledujú kultúrny program a prehliadajú si zrekonštruované priestory školy, ktorá sa na toto miesto presťahovala len nedávno. Hlavným bodom večera je však čosi iné – otvorenie prvej bratislavskej hvezdárne.

Napriek desaťročiam plánov a úvah nemala Bratislava dosiaľ verejne prístupné zariadenie, odkiaľ by sa dali pozorovať hviezdy. V minulosti sa uvažovalo nad jej umiestnením na tzv. Napoleonovom vŕšku, čo je dnes nemožné – vybudovaný tu bol rezidenčný komplex Bonaparte.

Postaviť sa zatiaľ nepodarilo ani planetárium, umožňujúce premietať hviezdnu oblohu na strop hlavnej sály. Roky sa plánovalo na nábreží Dunaja v rámci výstavby druhej časti River Parku, mesto to za nemalých kontroverzií napokon odmietlo. Tento krok kritizovalo napríklad združenie Slovenské planetáriá, ktoré sa o vybudovanie kľúčového miesta pre nadšencov vesmíru usiluje už dlhé roky.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Hľadanie sa napokon skončilo v priebehu minulého roka, keď sa pristúpilo k vybudovaniu observatória v rámci Deutsche Schule. „Zriadenie hvezdárne prišlo v podstate náhodou,“ hovorí Sven Rossbach, otec projektu a bývalý člen predstavenstva DSB. „Budovu sme nedávno renovovali a keď som videl prázdne strechy, dospel som k tomu, že by to bol vynikajúci nápad.“ Pre DSB však nejde o prvý kontakt s vesmírom - tretia slovenská družica VERONIKA je dokonca pomenovaná po žiačke školy.

Realizácii projektu predchádzala verejná zbierka, do ktorej sa zapojili najmä priatelia školy a donori. Jedným z kľúčových sponzorov bola Nadácia Volkswagen Slovakia, doplnená o niekoľko ďalších firiem a súkromných osôb. Vyzbierať sa tak podarilo prostriedky na realizáciu, pričom náklady dosiahli 200-tisíc eur. Rossbach považuje tento fakt za unikátny, pričom darcov presvedčilo najmä nadšenie organizátorov zbierky.

Na streche budovy vznikla charakteristická otočná kupola s priemerom 5 metrov a kapacitou 20 osôb. V kupole sa nachádzajú dva teleskopy. Jeden slúži na nočné pozorovanie s priemerom objektívu 406mm a druhý na pozorovanie Slnka s priemerom objektívu 70 mm a so špeciálnym Hα filtrom. Vzdelávanie v oblasti astronómie a prírodných vied tu bude prebiehať v spolupráci s renomovanými odbornými lektormi.

Dôležité však je pripomenúť, že tajomstvá vesmíru tu nebudú spoznávať len žiaci školy, ale v prípade záujmu aj široká verejnosť. „Keď sme začali s projektom, povedali sme si, že by observatórium nemalo byť len pre študentov, ale pre každého,“ tvrdí Rossbach. „Bude tu Astroclub pre ľudí z Bratislavy aj pre iné školy.“ To z vybudovania novej hvezdárne robí mimoriadne významný krok pre milovníkov astronómie.

Otvorenie objektu verejnosti ocenil v rámci slávnostného otvorenia aj najslávnejší hosť - Ivan Bella, prvý slovenský kozmonaut a ambasádor DSB Obstervatória. „Som nesmierne rád, že prestane platiť pravidlo, že Bratislava je jediným hlavným mestom v Európe, ktoré nemá svoju hvezdáreň určenú pre verejnosť,“ pripomína. „V súčasnosti je Slovenská republika asociovaným členom Európskej kozmickej agentúry a to nám dáva možnosť aktívne sa zapájať do jej programov. Tomu sa začínajú prispôsobovať aj naše školy a otvárajú nové študijné odbory.“

Hvezdáreň bude podľa DSB plniť nielen vzdelávaciu funkciu, ale aj zábavnú a spoločenskú. Napríklad bude možné spojiť nočné pozorovanie hviezd s prespávaním pre žiakov školy či organizovať malé komorné eventy a vzdelávacie teambuildingy. Partnerom pri prevádzkovaní hvezdárne bude občianske združenie Slovenské planetáriá.

 

Observatórium doplní moderné priestory Deutsche Schule Bratislava. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Bratislava bližšie vesmíru

Verejná prevádzka observatória sa spustí až po nejakej dobe. „Využitie pre verejnosť sa plánuje potom, ako sa observatórium v horizonte týždňov či mesiacov zabehne a vyskúša sa technika,“ naznačuje Peter Bartek zo združenia Slovenské planetáriá. Predbežne by to mohlo byť na jeseň 2024. Bartek nemôže poprieť, že je z otvorenia nadšený.

„Je výnimočné, že Bratislava bude mať po desiatkach rokov astronomické pracovisko pre verejnosť. Ľudia sa budú môcť priamo zoznámiť s hviezdami inak ako nepriamymi pozorovaniami z nábrežia Dunaja alebo Hradu, ktoré organizujú rôzne amatérske skupiny ľudí,“ popisuje P. Bartek. Počas týchto pozorovaní sa používajú malé prenosné teleskopy, napriek tomu organizátori evidujú veľký záujem – na stretnutia chodia stovky ľudí.

Poloha v rámci DSB by mala byť výhodnejšia ako priamo v centre – svetelné znečistenie nočnej oblohy je o čosi nižšie. „Sme vo väčšej nadmorskej výške a horizont je väčšinou krásne viditeľný,“ pripomína amatérsky astronóm. „Napriek tomu, že sme blízko mesta, môžeme pozorovať niektoré tzv. deep-sky objekty, teda hmloviny a galaxie, aspoň tie jasnejšie. Citlivými kamerami vieme získať aj celkom pekné obrázky.“

Podľa Barteka by to malo byť dostatočné na to, aby sa ľudia mohli zoznámiť so základným poznávaním vesmíru. Nevylučuje, že sa bude hľadať aj využitie pre profesionálov. V spolupráci s Matematicko-fyzikálnou fakultou UK napríklad vidí potenciál v skúmaní spektier kozmického smetia. To je však zatiaľ hypotetická možnosť, ktorú treba preskúmať.

V každom prípade, Bratislava takto urobila v posun v dostupnosti infraštruktúry a možností pre popularizáciu vesmírneho výskumu. Ide o vedný odbor s obrovským potenciálom, a to aj komerčným. Experti v tejto oblasti naznačujú, že jedno investované euro sa po čase vracia až šesťnásobne. Pokrok v tomto smere napreduje a najmä v susednom Česku funguje viacero firiem, ktoré spolupracujú na medzinárodných projektoch. V Prahe je dokonca sídlo EUSPA – Európskej agentúry pre vesmírny program.

Slovensko je tak opäť pozadu a Bratislava zvlášť. Témou je stále aj otázka planetária, v prípade ktorého sa po odmietnutí jeho umiestnenia v River Parku mesto zaviazalo k nájdeniu novej lokality. Primátor Bratislavy Matúš Vallo hovoril o teoretickom umiestnení v rámci ZOO. „Do konca júna by sa mala stanoviť lokalita. Takže uvidíme,“ uzatvára Peter Bartek.

 

Škola je zariadená modernými technológiami pre vzdelávanie vrátane vlastnej 3D tlačiarne. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Škola výnimočná nielen observatóriom

Že hvezdáreň vznikla práve na Deutsche Schule Bratislava, nie je v skutočnosti veľkým prekvapením. Ide o jednu z prestížnych bratislavských škôl, pričom už z názvu vyplýva, že sa sústredí na vzdelávanie v nemeckom jazyku vo všetkých troch stupňoch. Dlhodobo bola spojená s budovou bývalého Evanjelického lýcea na Palisádoch, nedávno si však našla nové sídlo na Bárdošovej na Kramároch.

V rokoch 2020-2022 tak prešla generálnou rekonštrukciou za 12 miliónov eur (vyše polovicu peňazí poskytlo priamo Nemecko) budova bývalého Ústavu vzdelávania a služieb. Modernistický objekt bol prispôsobený súčasným potrebám školy a dobudovaný o novú telocvičňu a multifunkčné ihrisko. Rekonštrukcia zachovala základný charakter a dispozíciu budovy, hoci s určitými úpravami. V interiéri vznikli okrem tried, učební, jedálne či študovne aj bohaté priestory pre socializáciu žiakov vrátane exteriérových.

Architektúru rekonštrukcie spracovala kancelária MS Arch, v spolupráci s projektantom z kancelárie RAUM3. Podľa architektky Moniky Šutej bolo snahou zachovať pôvodný architektonický výraz budovy, hlavnou zmenou je tak začlenenie pôvodných loggií do interiéru. Škola je nízkoenergetická.

Išlo o náročný projekt, čo pripúšťa aj Peter Kršák, predseda predstavenstva DSB. „Išlo o výborné rozhodnutie, hoci v tom čase bolo ťažké,“ hovorí s odstupom niekoľkých rokov. „Sme občianske združenie a musíme dávať pozor na každú korunu. Bolo to však správne a prišlo to aj v správnom čase.“ Nové priestory totiž umožnili výrazný rozvoj školy, ktorá už bola predtým v rámci nemeckých škôl hodnotená veľmi vysoko.

Podľa Kršáka sa výrazne zvýšil status inštitúcie. Zlepšila sa aj jej poznateľnosť. „Uviedli sme sa širokej verejnosti aj miestnej komunite na Kramároch a v Novom Meste. Sme pozitívne vnímaní a vítaní,“ tvrdí. Podľa predsedu predstavenstva sa napokon nepotvrdili ani obavy časti susedov, že otvorenie školy spôsobí dopravné problémy. „Dokázali sme opak a aj dnes som počul od zástupcov Nového Mesta, že sa tešia, že sme tu,“ konštatuje. Zveľadená bola totiž chátrajúca budova.

Peter Kršák za najsilnejšiu stránku školy považuje jej komunitnú myšlienku. V tej vidí inšpiráciu aj pre iné vzdelávacie inštitúcie. V tomto smere možno potvrdiť, že silnejší tlak na socializáciu, tvorbu komunít, prepájanie sa s okolím a rekonceptualizácia škôl ako akýchsi lokálnych komunitných centier je širším (nielen) európskym trendom.

Deutsche Schule Bratislava tak dokazuje, že v Bratislave a na Slovensku môžu vznikať zariadenia pre špičkové vzdelávanie, ktoré spájajú atraktívne priestory s moderným prístupom a zavádzaním súčasných technológií do vzdelávania. Či už ide o hvezdáreň, dobre vybavené učebne, sociálne priestory, možnosti pre rozvíjanie talentu alebo športoviská, DSB je vzor aj pre ostatné školy.

Prirodzene, modernizácia školstva na obdobnú úroveň nebude lacná a riešiť bude len časť problémov. Ide však o investíciu s najvyššou návratnosťou. Vedia to všetky vyspelé spoločnosti, preto neváhajú investovať miliónové, resp. miliardové sumy do skvalitnenia vzdelávania. DSB nesmie byť len akýmsi ostrovom pozitívnej deviácie – musí sa stať latkou, ktorú budú iné školy prekonávať.

 

Fotografie z 24.4.2024. Pozrite si fotografie z rekonštrukcie školy vo fotoalbumoch.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube