V malej mestskej časti Jarovce bude už čoskoro dokončený mimoriadne zaujímavý projekt – areál niekdajších sýpok na okraji pôvodnej obce sa mení na atraktívny polyfunkčný súbor s bývaním, kanceláriami, obchodmi a priestorom pre kultúru. Ide o jeden z príkladov záchrany industriálneho dedičstva, čím sa pridáva k rastúcemu počtu podobných prípadov z centrálnejších častí mesta.
Pôvodný projekt bol ešte pod názvom Design Center Jarovce predstavený v roku 2009, no dlhodobo pôsobil len ako nerealistická štúdia – v danom období totiž zanikali aj oveľa vzácnejšie a lepšie položené industriálne budovy s vyšším potenciálom pre úspešnú transformáciu. To je však paradoxne aj dôvodom, prečo sýpky z roku 1958 stále stoja, keďže prestavba dvojice objektov v okrajovej časti mesta sa nezdala byť ako vhodná investičná príležitosť.
Náznaky, že by sa vízia architekta Martina Paška z kancelárie ADOM M Studio mohla stať realitou, sa začali objavovať v roku 2016, kedy investorská skupina Čas a.s. predstavila aktualizované vizualizácie a spustila predaj bytov. Výstavba sa mala začať už na jeseň 2016.
V projekte však nastali zmeny, vrátane príchodu nového financujúceho partnera. Tým je spoločnosť Dynastion, ktorá development rebrandovala, opäť rozbehla predaj bytov a spustila samotnú výstavbu. Dnes sú už dokončené hrubé stavby jednotlivých objektov a projekt sa chýli k dokončeniu.
Po dokončení tak vznikne súbor, pozostávajúci z dvojice štvorpodlažných blokov, dvojpodlažnej novostavby objektu vybavenosti a samotných sýpok, ktoré budú spoločne vytvárať námestie otvorené k Jantárovej ulici. V parteri jednotlivých objektov vznikne občianska vybavenosť, čím by mal vzniknúť živý verejný priestor, z opačnej strany budú budovy orientované do novej zástavby rodinných domov.
V Dvoch sýpkach vzniká 51 bytov, z toho dva jednoizbové, dvadsaťtri dvojizbových, dva trojizbové, dvadsaťjeden štvorizbových a tri päťizbové. Dispozície sú premyslené, časť najmä väčších bytov je riešených ako mezonety. Prístupné budú z pavlače, orientovanej do námestia. Predaných je zatiaľ 15 bytov a rezervované sú tri, čo je s ohľadom na stav výstavby slabé číslo.
Cena za meter štvorcový je v intervale 1,6-2,7 tisíc eur, čo nie je v kontexte celého mesta až tak veľa, s prihliadnutím na lokalitu a fakt, že ide o cenu za holobyt, sú však slabšie predaje zatiaľ celkom pochopiteľné. Ponúkaný štandard je na relatívne vysokej úrovni, k bytu je ponúkaný za doplatok vo výške 6,9-tisíc eur za dvojizbový byt, 9,5-tisíc eur za trojizbový a 14,8-tisíc za štvorizbový. Doplatiť si treba aj za parkovacie miesto (12,5-tisíc eur).
Byty sa budú nachádzať v dvojici nových budov, v sýpkach však s ohľadom na konštrukčný systém a snahu a maximálne zachovanie charakteru objektov bývanie nevznikne. Namiesto toho tu bude spoločenský priestor, kaviareň či loftové priestory, pre ktoré developer hľadá majiteľov.
Úspešnejší je v prípade obchodných priestorov orientovaných do námestia, kde je z desiatich jednotiek predaných šesť. Voľný ešte ostáva priestor pre pub, pekáreň alebo cukráreň, vzniknúť by tu však mala vináreň, lekáreň, kaviareň či obchod so zdravou výživou. Túto vybavenosť doplní trhovisko, ktoré sa má nachádzať na centrálnom námestí. To bude našťastie bez záťaže automobilovou dopravou, keďže parkovanie je riešené v podzemí, kde vzniknú takmer dve stovky parkovacích miest.
Architektúra súboru má dotvárať industriálny charakter pôvodných sýpok, čo sa architekti snažia docieliť predovšetkým masívnym využitím režného muriva, teda tehličkovým obkladom. Samotné budovy však budú jasne moderné, a to aj napriek tomu, že jedna z novostavieb bude hmotovo nadväzovať na sýpky vďaka použitiu sedlovej strechy. Celkovo budú Dve sýpky pôsobiť mestotvorným dojmom, hoci budú vložené do predmestskej zástavby.
Developer aktuálne predpokladá, že kolaudácia by sa mala spustiť na konci leta a do konca roka by sa mohli byty odovzdávať klientom. Dokončenie Dvoch sýpok prebehne celé naraz a nebude rozdeľované na etapy. Ešte v priebehu tohto roka by tak mali Jarovce získať nový mestský priestor a teoreticky aj svoje budúce centrum.
Dve sýpky sú do veľkej miery zjavom, keďže prichádzajú s mimoriadne príťažlivou architektúrou aj konceptom do prostredia, kde takéto projekty nie sú vôbec bežné. Jarovciam chýba jasne vymedzená centrálna časť v podobe námestia alebo návsi, preto je celkom dobrá šanca, že túto úlohu bude hrať práve priestor v novom developmente. Ten bude zároveň lepšie dostupný z novších častí Jaroviec.
Ešte väčší zázrak však je, že sa investor rozhodol zachovať pôvodné sýpky, ktoré neboli ani chránené ako pamiatky. Doteraz sú podobné prípady spojené len s osobným vzťahom investora – napríklad pri Mlynici – alebo so snahou o pozitívne PR, čo je prípad Refinery Gallery alebo, v konečnom dôsledku, aj Design Factory. Tu sa však sýpky stali súčasťou schémy, ktorá nie je mienená ako filantropia, ale ako normálny investičný projekt.
Ide o ďalšie z malých, ale dôležitých víťazstiev v otázke záchrany industriálneho dedičstva v Bratislave. Veľká časť vzácnych stavieb, ktoré ešte v Bratislave zostali, sa v určitej podobe zachová a pretvorí tak, aby mohla slúžiť aj v budúcnosti. Pozitívne je, že sa to netýka len centrálnych častí mesta, ale pomaly tento trend preniká aj do okrajových štvrtí metropoly.
Na lepší osud tak napríklad čaká Tepláreň č. III v areáli Istrochemu, alebo veľmi prehliadaná budova mlynu v Podunajských Biskupiciach, ktorá je už veľmi schátraná, napriek tomu, že v tejto mestskej časti je len málo potenciálne atraktívnejších objektov. Kým prvá menovaná stavba je v konaní za Národnú kultúrnu pamiatku a mala by sa stať centrálou autoservisu Mikona, osud druhej nie je známy. Nateraz by sa však mlyn búrať nemal.
Opatrný optimizmus je na mieste. Počet uvedomelých investorov rastie spoločne so záujmom verejnosti aj klientov o využívanie a zveľadenie daného typu priestorov. Mnohé nedávne „kauzy“, napríklad v prípade uvažovanej asanácie Design Factory alebo pivárne Mamut na Ul. 29. augusta, sa podľa všetkého aj vďaka kritickej verejnej mienke podarí vyriešiť zachovaním týchto stavieb. A nakoniec, konečne sa začína aktivizovať aj Hlavné mesto, ktoré vlastní viacero industriálnych areálov a plánuje ich zrevitalizovať.
Dve sýpky tak snáď neostanú len príjemnou anomáliou, ale v čoraz väčšej miere pravidlom – a to aj napriek možnej ekonomickej kríze. Ak totiž príde k útlmu developmentu, otvára sa aspoň priestor pre prípravu do budúcna v podobe zlepšenia podmienok pre ochranu a opätovné využitie priemyselných budov a areálov.
Počas poslednej krízy sa toto obdobie využiť nepodarilo. Tentoraz je to však už absolútna nutnosť.
Fotografie z marca 2020. Týmto ďakujem autorovi Mariánovi Šefčíkovi za ich zaslanie.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre