Author photoSimona Schreinerová 04.11.2024 17:55

Z prehliadanej plochy mestské bývanie. Dúbravka pokračuje v premene, veľký developer začína povoľovanie rozsiahleho zámeru

Dúbravka prechádza výraznejšími zmenami aj napriek tomu, že sa nachádza ďalej od centra mesta. V budúcnosti tu majú vzniknúť projekty, ktoré transformujú nezastavané pozemky a vytvoria celistvé zóny mestskej zástavby. Za jedným z nich stojí nový lokálny hráč JTRE, ktorý chce pretvoriť priestor na križovatke Harmincovej a M. Schneidera-Trnavského.

Predbežná vizualizácia. Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR / GFI

Predbežná vizualizácia. Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR / GFI

Spoločnosť Wayden, s.r.o., blízka spoločnostI JTRE, predložila na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) zámer Polyfunkčný komplex Harmincova. Predchádzalo mu spracovanie Urbanistickej štúdie Polianky – Harmincova – Pri Suchej Vydrici. Dokumentácia mala overiť potenciál územia z hľadiska zvýšenia podielu bývania vrátane doplnenia nájomného bývania.

Podľa EIA nový komplex prinesie rozšírenie ponuky bývania aj služieb. Vzniknúť tu má dvojica bytových domov a ubytovacie zariadenie. Bytové domy A a B budú umiestnené na spoločnej dvojpodlažnej podzemnej garáži.

Navonok pôjde o kompaktné objekty s jedným centrálnym bytovým jadrom. Časť A má mať 14 nadzemných podlaží (NP) a jedno strešné technické podlažie. Druhá časť B bude mať osem NP a strešné technické podlažie. Na prvom NP budú situované vstupné a obchodné priestory, resp. priestory pre služby. Zvyšné NP sú navrhnuté pre využitie na bytové účely.

Galéria

  • Predbežné vizualizácie. Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR / GFI
  • Predbežné vizualizácie. Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR / GFI
  • Predbežné vizualizácie. Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR / GFI
  • Predbežné vizualizácie. Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR / GFI

Navrhované ubytovacie zariadenie má mať osem NP a strešné technické podlažie. Podzemná časť stavby bude tvorená dvojpodlažným suterénom, nadväzujúcim na susediacu časť, teda bytové domy, s ktorou spolu tvoria celkový koncept suterénu.

Na ploche prvého NP majú byť situované vstupné a skladové priestory. Okrem toho sa tu navrhujú prevádzky ubytovacieho zariadenia s možnosťou externého prevádzkovateľa, teda gastro prevádzka (reštaurácia, raňajkáreň) a doplnkové prevádzky ako fitness, obchod a podobne. Zvyšné NP sú navrhnuté pre krátkodobé ubytovanie.

Navrhovaných je celkovo 271 parkovacích miest, z toho až 254 bude v podzemnej garáži a 17 na povrchu. Súčasťou riešenia sú aj exteriérové zelené plochy. Sadové úpravy areálu majú dotvoriť daný priestor a začleniť ho do okolitej krajiny. Pozostávať budú zo zelených striech, dažďových záhrad, suchých poldrov a výsadby stromov, nízkych pokryvných krov, suchomilných tráv a trvaliek.

Podrastové partie menších stromov budú osadené kombináciou suchomilných tráv, cibuľových a extenzívnych trvaliek a bylín. Podrastová etáž navrhovaných stromov bude tvorená z efektných trvaliek, cibuľovín a okrasných tráv. V riešenom území sú taktiež navrhnuté detské ihriská, pumptrack a mobiliár pre relax a spoločenské kontakty rezidentov a návštevníkov komplexu.

Navrhovaná je povrchová retencia dažďovej vody zo striech a spevnených a zelených plôch v terénnych depresiách v kombinácii s výsadbou vlhkomilnej zelene. Okrem suchých poldrov a dažďových záhrad, navrhovaných pozdĺž stromoradia a pešieho chodníka zo strany Harmincovej ulice a uprostred pumptracku vo východnej časti územia, bude teda zrážková voda zachytávaná aj na vegetačných strechách.

Podľa EIA sa predpokladá začiatok výstavby v prvej polovici roka 2026. Samotná výstavba by mala trvať približne tri roky. Celkové predpokladané náklady na stavbu sa odhadujú na 36,5 milióna eur. Predbežný architektonický návrh spracovala kancelária GFI.

Treba pripomenúť, že ide len o prvú etapu rozsiahlejšej transformácie. Táto sa však otvorí až po zmene Územného plánu. V budúcnosti má vzniknúť zástavba po obvode celého bloku medzi Harmincovou a Ul. M. Schneidera-Trnavského. Kedy bude rozsiahla schéma dokončená, sa dnes hodnoverne odhadnúť nedá. 

 

Čerešne UP. Zdroj: ITB Development

 

Ide o súčasť širšieho rozvoja územia. V blízkosti je už niekoľko rokov aktívny developer ITB s projektom Čerešne. Koncept, zameraný na rodiny, začal vznikať v roku 2016 v podobe stredne veľkého polyfunkčného projektu s bývaním a drobnou vybavenosťou, zoskupenými okolo centrálneho dvora. Keďže sa osvedčil, v podobnom duchu bola vybudovaná aj druhá etapa Čerešne Lake, tvorená ďalšími tromi radmi budov a trojicou nových nádvorí. V tom čase sa pripravovali aj ďalšie etapy.

V priamej nadväznosti na Čerešne Lake, oddelená cestnou komunikáciou, bola navrhnutá tretia etapa Čerešne Residence. Po dokončení ju budú tvoriť tri domy s dvojicou nových otvorených dvorov a 255 bytmi a apartmánmi. Severne od druhej etapy zas má byť časť Čerešne Plaza s trojicou výškových budov, približne 417 rezidenciami a námestím.

Ako súčasť štvrtej etapy sa naplánovalo aj ubytovacie zariadenie s hotelovými apartmánmi, avšak pôvodný koncept sa upravil na Čerešne UP. Pôjde o dom s apartmánovým bývaním určeným na predaj.

Architektonické riešenie navrhla kancelária Architekti Šebo Lichý. Výstavba Čerešne UP by sa mala spustiť podľa aktuálnych odhadov v prvom štvrťroku 2025. Stavebné práce budú prebiehať približne dva roky. Dokončenie, resp. kolaudácia sa očakáva v polovici roka 2027.

 

Športové centrum polície. Zdroj: MUUR

 

Pripravovaný polyfunkčný komplex bude taktiež susediť so Športovým centrom polície, ktoré čaká prestavba a nová výstavba. Po dokončení bude celý areál uzavretým športovým komplexom, kde futbalové ihrisko obklopia objekty futbalovej tribúny, športovej haly, strelnice a atletického tunela. Vonkajšie športoviská vrátane atletickej dráhy budú o úroveň nižšie na východnej strane. K začiatku výstavby chýba už len vysúťaženie zhotoviteľa, keďže Športový klub polície už má vydané stavebné povolenie.

Pre lokalitu je nepochybne prínosom aj rozšírená a zrekonštruovaná Harmincova ulica, ku ktorej v určitej miere prispela aj výstavba Čerešní. Prekážkou v rekonštrukcii totiž bola aj pozemková rozdrobenosť v susedstve cesty. K realizácii Čerešne City si mesto ako jednu z podmienok dalo vysporiadanie pozemkov v susedstve Harmincovej. Celkové náklady na realizáciu predstavujú 3.611.500,52 eur s DPH. Zhotoviteľom bola spoločnosť STRABAG.

Dúbravka bude aj v najbližších rokoch prechádzať citeľnými zmenami, výsledkom ktorých by mala byť urbanizácia viacerých nedostatočne či absolútne nevyužívaných plôch. Nové projekty prinesú nielen ďalšie byty a služby, ale tiež milióny eur na poplatkoch za rozvoj, nové služby a nájomné bývanie. Dúbravka má potenciál zmeniť sa na optimálny mix modernistického sídliska a nových štvrtí a areálov.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Kategórie

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube