Author photoMartina Gregová 07.12.2024 16:45

Výnimočný vidiecky interiér s inovatívnou architektúrou. Dom v Řevniciach prekonáva výzvy záplavovej oblasti

Pri návrhu rodinného domu v záplavovej oblasti museli architekti prísť nielen s vizuálne atraktívnym, ale aj konštrukčne prijateľným riešením. Výsledkom je dom, ktorý reaguje na špecifické vstupné podmienky aj tradičnú vidiackú zástavbu. Odrazilo sa to na jeho tvare aj na výbere materiálov.

Autor: Peter Fabo

Autor: Peter Fabo

Pražské architektonické štúdio 0,5 má na svojom konte desiatky úspešných projektov, medzi ktorými nájdeme v prvom rade návrhy a realizácie rezidenčných zámerov. Pri mnohých z nich architekti nenavrhli len samotnú stavbu, ale aj jej vnútorné či exteriérové priestory. Rovnako to bolo aj pri projekte rodinného domu v českej obci Řevnice, ktorého počiatky siahajú do roku 2020.

Mesto Řevnice leží asi 10 kilometrov juhozápadne od okraja Prahy a preteká ním rieka Berounka. Práve tá výrazným spôsobom ovplyvnila celý projekt. „V roku 2020 oslovil investor 0,5 Studio a firmu Chytrý dům s cieľom navrhnúť rodinný dom v Řevniciach, ktorý by spĺňal požiadavku umiestnenia všetkých obytných plôch nad úroveň 100 ročnej vody. Pozemok sa totiž nachádza v záplavovej oblasti rieky Berounka,“ približujú vstupné požiadavky autori projektu.

Výsledkom je jedinečný rodinný dom, ktorý stojí na dvoch vysokých betónových podstavcoch, slúžiacich ako ochrana pred povodňami. Tieto podstavce zároveň zásadne prispeli k vytvoreniu architektonicky originálnej stavby. Zvyšok domu bol navrhnutý ako drevostavba, čo sa odrazilo aj na jeho fasáde. Celkový tvar a výraz domu pritom harmonicky nadväzujú na tradičnú vidiecku architektúru.

Galéria

  • Autor: Peter Fabo
  • Autor: Peter Fabo
  • Autor: Peter Fabo
  • Autor: Peter Fabo
  • Autor: Peter Fabo
  • Autor: Peter Fabo
  • Autor: Peter Fabo
  • Autor: Peter Fabo
  • Autor: Peter Fabo

Horná časť domu s obytnými izbami disponuje sedlovou strechou, ktorá zostala priznaná aj vo vnútorných priestoroch, čím miestnosti získali pomerne vysoké stropy. Tvaroslovie obytnej časti zároveň umožnilo vznik jednej otvorenej a mierne vyvýšenej miestnosti navyše. Kľúčovú úlohu zohralo vyvýšenie domu aj pri tvorbe exteriérových priestorov. Medzi dvoma betónovými kubusmi totiž vznikla plne krytá a dostatočne veľká terasa.

Konštrukcia domu je založená na dvoch nosných systémoch. Betónové podstavce v prízemí sú tvorené nosnými prvkami z betónových tvárnic, ktoré zaisťujú stabilitu a odolnosť voči záplavám. Drevená časť domu je postavená na pozdĺžnych lepených prievlakoch s rozpätím 7,5 metra a konzolami s dĺžkou 3,2 metra, ktoré dodávajú stavbe ľahkosť a dynamiku,“ približujú architekti.

Zároveň dodávajú, že krov a steny boli navrhnuté ako stĺpiková konštrukcia. Dom sa snaží aj o energetickú sebestačnosť, a to hlavne pomocou fotovoltaických panelov na streche, tepelného čerpadla a rekuperácie. Podlažná plocha domu dosahuje 110 metrov štvorcových na druhom nadzemnom podlaží a 42 metrov štvorcových na prízemí. Ďalších 45 metrov štvorcových zaberá exteriérová terasa. Realizácia projektu prebiehala v rokoch 2022-2023.

Atypickosť rodinného domu je navyše podčiarknutá pre vidiecku zástavbu netradičnými pásovými oknami, ktoré sa tiahnu celou južnou fasádou obytnej časti. Tento architektonický prvok napomáha dostatočnému presvetleniu každej miestnosti v dome. Jeho dôležitosť je zdôraznená červenou farbou okenných rámov. Osobitný charakter domu dodávajú aj svetlomodré dvere. Západná a východná fasáda nedisponujú žiadnym okenným otvorom, na severnej strane sú umiestnené dve okná.

Z dispozičného hľadiska sa na prízemí nachádza vstupná hala so schodiskom, pracovňa a sklad. O podlažie vyššie sa cez vstupnú chodbu dostaneme do menšej kúpeľne, detských izieb a hlavnej dennej miestnosti. Na tú následne nadväzuje ďalšia chodba vedúca do spálne, hlavnej kúpeľne a hosťovskej izby.

Všetky miestnosti sú vďaka pásovým oknám orientované na juh a majú výhľad do priľahlej záhrady. Severnú fasádu v interiéri vypĺňajú na mieru navrhnuté úložné priestory a kuchynská linka. „Obytné miestnosti sú navrhnuté s ohľadom na vysoké otvorené podkrovie, ktoré ponúka dodatočné obytné plochy a vytvára vzdušný priestor v celom interiéri,“ konštatujú architekti. 

Z materiálov v exteriéri zaujme predovšetkým horizontálne členená drevená fasáda a výrazné okenné a dverné otvory. Obdobné materiály boli použité aj v interiéri rodinného domu. Ani tu nechýbajú červené okenné rámy, svetlomodré dvere či zábradlia. Drevená podlaha a niekoľko solitérov z tohto materiálu boli doplnené prevažne bielym nábytkom. V kúpeľniach architekti zvolili keramickú dlažbu menšieho formátu.

Rodinný dom v Řevniciach vychádza z pomerne netradičných vstupných požiadaviek, ktoré ale vo výsledku umožnili vznik atypickej architektúry. Aj napriek tomu sa autorom projektu podarilo nadviazať na typickú vidiecku zástavbu a z tradičných stavebných prvkov vyťažili maximum, pričom splnili potreby moderného rodinného bývania.

 

(0,5 studio, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Kategórie

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube