Author photoMartina Gregová 16.11.2024 09:30

Opak gýčových suvenírov. Východoslovenská galéria má obchod, za ktorý by sa nemusela hanbiť žiadna inštitúcia

Východoslovenská galéria v Košiciach prináša nový koncept galerijného obchodu. Novootvorený priestor z dielne medzinárodného tímu Fuzzy Earth ponúka návštevníkom nielen štýlové interiérové prvky, ale aj diela lokálnych umelcov a dizajnérov. Vďaka šetrnému prístupu k materiálom a premyslenému dizajnu obchod zároveň rešpektuje historickú architektúru galérie.

Autorka: Zuzana Jakabová

Autorka: Zuzana Jakabová

Otvorenie Východoslovenskej galérie v roku 1951 predstavovalo významný míľnik pre slovenskú kultúru. Inštitúcia otvorila svoje brány pre verejnosť dva roky po tom, čo bola v hlavnom meste otvorená Slovenská národná galéria. V prípade VSG išlo o prvú regionálnu galériu na území Slovenska. Odvtedy je jej hlavným cieľom prezentovanie a dokumentovanie výtvarného života vo východoslovenskom regióne. Okrem primárnej funkcie zastrešuje aj rôzne výskumné aktivity, mapovanie regionálnej scény a rozširuje povedomie o celoslovenskom i zahraničnom výtvarnom umení.

Ako tvrdí samotná inštitúcia, záväzkom galérie nie je len práca s vizuálnym umením, ale aj poukazovanie na „súčasné pálčivé témy, akými sú napríklad klimatická kríza, sociálna nerovnosť, segregácia, nenávisť voči inakosti. Dbáme na životné prostredie a riadime sa Zeleným kódexom. Za cieľ sme si stanovili stať sa inkluzívnou inštitúciou, ktorá odráža svet, v ktorom žijeme.“

Galéria prešla od svojho vzniku mnohými zmenami, ktoré sa netýkajú len vystavovaných zbierok. Pred časom napríklad inštitúcia znovu otvorila knižnicu so špecializovaným knižným fondom, pretvorila vstupnú dvoranu a zriadila nezávislý priestor s názvom Zánik planéty, kde sa organizujú podujatia zamerané na mesto, urbanizmus, ekológiu, klímu a iné aktuálne témy.

Galéria

  • Autorka: Zuzana Jakabová
  • Autorka: Zuzana Jakabová
  • Autorka: Zuzana Jakabová
  • Autorka: Zuzana Jakabová
  • Autorka: Zuzana Jakabová
  • Autorka: Zuzana Jakabová
  • Autorka: Zuzana Jakabová
  • Autorka: Zuzana Jakabová

Začiatkom tohto roku navyše VSG oznámila otvorenie redizajnovaného galerijného obchodu Shop VSG. Jeho podoba vznikla na základe súťaže, do ktorej sa zapojilo celkovo 11 autorských kolektívov. Za výslednou podobou interiéru stojí dizajnérsko-umelecké zoskupenie Fuzzy Earth, pôsobiace primárne v Budapešti. Ide o medzinárodný tím v zložení Sebastian Gschanes, Tekla Gedeon a Nour Hamdan. Projekt VSG Shop vznikol v rámci internej výzvy Košického samosprávneho kraja – Tradície inšpirujú inovácie. Kultúrna inštitúcia na jeho realizáciu touto formou získala 30 300 eur.

„Hlavnou aktivitou projektu bolo vytvorenie a zariadenie galerijného obchodu, v ktorom, okrem ponuky publikácií, časopisov a reklamných predmetov galérie, bude k dispozícii aj kurátorovaný výber produktov lokálnych umelcov, dizajnérov a výrobkov od zraniteľných skupín, s ktorými má galéria rozbehnuté spolupráce," uviedla VSG. Redizajn priestorov galerijného obchodu má navyše posilniť značku a poslanie galérie.

V čase výberu samotného návrhu hodnotila komisia projekt od Fuzzy Earth ako dizajnérsky najodvážnejší a ocenila viaceré jeho aspekty, ako výber materiálov, konceptuálny prístup k návrhu, jeho realizovateľnosť a rešpektovanie historickej architektúry. Vo svojom hodnotení zdôraznila tiež hravosť a zapamätateľnosť navrhovaného dizajnu.

Medzi najvýraznejšie prvky interiéru patrí bezpochyby hlavná výstavná stena vložená do existujúceho klenbového oblúka, ktorá zaujme špecifickými detailmi a zvolenou farebnosťou. Uprostred obchodnej prevádzky bol umiestnený doplnkový výstavný kubus, nad ktorým sa týči závesné svietidlo pripomínajúce oblak. Voľne položené sedacie prvky svojou materialitou a hmotovým riešením nadväzujú na centrálne umiestnený kubus. Po oboch stranách sa navyše nachádzajú doplnkové vešiaky.

Pri návrhu zohrala dôležitú úlohu aj udržateľnosť celého projektu. Použité boli špeciálne materiály, ktoré sú dostatočne odolné a predpokladá sa ich dlhovekosť. Udržateľný prístup sa odzrkadlil aj v ponuke samotných predmetov na predaj. „Nechceli sme, aby ľudia kupovali predmety, ktoré nemajú žiadny zmysel, tak sme sa rozhodli, že všetky veci, ktoré budeme predávať, budú mať i využitie do budúcnosti, okrem toho, že prezentujú diela zo zbierky Východoslovenskej galérie,“ priblížila Dorota Kenderová, riaditeľka VSG.

Vysoký dôraz na detail, kvalitu materiálov a celkové remeselné spracovanie sú najväčšími prínosmi tohto projektu. Pozitívne možno hodnotiť aj jeho neinvazívny prístup do priestoru, ktorý rešpektuje špecifickú architektúru sídla VSG. Nekonvenčný prístup k priestoru zároveň upriamuje pozornosť na nedostatok obdobných interiérov, ktoré svojím dizajnom prispievajú ku kultúrnosti celej kultúrnej inštitúcie.

Aj napriek stále nízkemu počtu podobných realizácií, na tom Košice nie sú v tomto ohľade až tak zle. V roku 2022 bojoval o prestížne ocenenie CE ZA AR napríklad projekt Redizajnu informačného centra v Košiciach, za ktorým stálo lokálne architektonické štúdio DOXA. Nedávno boli zverejnené aj prvé vizualizácie nového Maratónskeho domu, ktorý má vzdať hold najstaršiemu maratónu na Slovensku i v Európe.

 

(VSG, Intebold, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Kategórie

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube