Developerský projekt Masaryčka je prvým významným krokom k rozsiahlej premene lokality okolo Masarykovej stanice v Prahe. Návrh od svetoznámeho architektonického štúdia prináša do metropoly inovatívne a udržateľné riešenia spolu s moderným dizajnom. Na nedávno dokončené administratívne budovy a verejné priestory má do roku 2027 nadviazať projekt omnoho väčšieho rozmeru, ktorý zmení tvár celej oblasti.
Neďaleko pražského Starého Mesta a v tesnej blízkosti Masarykovej stanice v Prahe bol v roku 2023 úspešne ukončený dlho očakávaný projekt s názvom Masaryčka. Vďaka návrhu svetoznámeho architektonického štúdia Zaha Hadid Architects pribudli v lukratívnej pražskej lokalite dve úplne nové, prevažne administratívne budovy a k nim prislúchajúci verejný priestor.
Novovybudované objekty sú na juhu ohraničené nástupišťami Masarykovej stanice, na severe ulicou Na Florenci a z východnej strany susedia s Wilsonovou diaľnicou. Projekt vznikol na mieste, ktoré bolo ešte pred pár rokmi opustené a nevyužívané. „Masaryčka je vstupnou bránou do centra Prahy – spája nielen mestské časti Karlín a Žižkov s centrom mesta, ale vytvára aj dopravný uzol pre prímestské a vnútroštátne spojenia,“ popisuje developer.
Primárnym cieľom projektu bolo vytvorenie nových peších trás, zlepšenie dostupnosti nástupíšť stanice, vytvorenie verejného námestia a v neposlednom rade tiež vytvorenie nových administratívnych a obchodných priestorov. Celková podlažná plocha oboch objektov dosahuje 28 000 metrov štvorcových.
Obchodné prevádzky boli v oboch prípadoch situované na prvých dvoch nadzemných podlažiach. Zvyšné úrovne zaberajú kancelárske priestory. Prvá z budov ponúkne 2 500 metrov štvorcových obchodných priestorov a 14 300 metrov štvorcových kancelárskych priestorov. Druhá budova ponúkne 2 200 metrov štvorcových obchodných priestorov a 7 900 metrov štvorcových kancelárskych priestorov. Obe objekty navyše disponujú strešnými záhradami a vďaka postupne ustupujúcej hmote tiež čiastočne krytými balkónmi.
Rukopis známeho architektonického štúdia Zaha Hadid Architects je čitateľný najmä pri riešení vonkajších fasád objektov. Tvorba Zahy Hadid a jej nasledovníkov je klasifikovaná ako dekonštruktivistická architektúra. Jej diela sa vyznačujú častým používaním organických tvarov a popieraním tradičných prvkov architektúry. Okrem toho vždy vychádzajú z lokálneho kontextu, podporujú tvorbu komunít a kladú silný dôraz na udržateľné riešenia.
Všetky spomenuté princípy našli svoje uplatnenie aj pri projekte Masaryčka. „Vonkajšie rebrá použité na fasáde nedávno dokončených objektov prispievajú k slnečnému tieneniu v lete a postupne transformujú horizontálnu kompozíciu projektu na vertikálnosť jeho západnej fasády obrátenej k vežiam Starého Mesta,“ popisujú architekti. Dvojito izolovaná fasáda zároveň zaisťuje optimálne prirodzené presvetlenie všetkých pracovných a spoločných priestorov.
Organické tvary z fasád plynule pokračujú do vstupných hál jednotlivých objektov, v ktorých sa stávajú jasnou priestorovou dominantou. Ich jedinečnosť je navyše podčiarknutá LED podsvietením a atypickou, postupne sa zvyšujúcou výškou miestností
Pri výstavbe objektov architektonické štúdio spolupracovalo s miestnymi dodávateľmi. K zníženiu uhlíkovej stopy projektu prispelo aj využívanie lokálnych materiálov. Projekt Masaryčka získal certifikáciu LEED Platinum. K získaniu certifikátu domohlo hybridné vetranie, množstvo zelene, zachytávanie dažďovej vody a jej využívanie pri splachovaní a zavlažovaní či inteligentné systémy, ktoré redukujú celkovú spotrebu energie jednotlivých objektov.
V priamom susedstve developerského projektu Masaryčka by mal do roku 2027 vyrásť aj supermoderný dopravný uzol Masarykova stanica. Masarykova stanica je najstaršia svojho druhu v Prahe, keďže funguje už od roku 1845, no už dnes prechádza rozsiahlou rekonštrukciou a modernizáciou.
„Sme na začiatku unikátnej premeny nielen samotnej stanice, ale aj verejného priestoru. Cieľom je vytvoriť kvalitný dopravný uzol, ale zároveň miesto, kde sa ľuďom bude páčiť,” opisuje český minister dopravy Martin Kupka. Medzi hlavné prínosy rekonštrukcie podľa Správy železníc patrí nové zastrešenie koľajiska, ktorého súčasťou bude nový vestibul, pešia zóna a zeleň. Vo výsledku bude stanica oveľa lepšie prepojená so životom mesta, čím vhodnejšie doplní vzácne prostredie centra Prahy.
Cieľom tohto rozsiahleho pražského developmentu je okrem vytvorenia dôležitého dopravného uzla aj vytvorenie miesta stretávania, kde ľudia nebudú len prechádzať, ale aj kvalitne tráviť svoj čas a stretávať sa kvôli práci aj zábave. Za projektom Masaryčka a revitalizáciou územia Masarykovej stanice stojí spoločnosť Penta Real Estate.
(archdaily, Zaha Hadid Architects, masarycka.com, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac