Author photoMartina Gregová 22.02.2025 09:25

Nová éra slovenského kúpeľníctva. Plánované rekonštrukcie aj odvážne vízie vrátia zašlú slávu viacerým kúpeľom

Slovenské kúpele sa minulosti tešili veľkej obľube, no v posledných desaťročiach sa mnohé z nich dostali do úpadku, čelili nedostatku investícií a zanedbaným infraštruktúram. Dnes však svitá nádej na obnovu – množstvo projektov, ktoré sa už realizujú alebo sú v príprave, sľubuje návrat k zašlej sláve a nový impulz pre kúpeľnú a wellness turistiku na Slovensku.

Zdroj: Between/ OPPS Architettura / Metropolitný inštitút Bratislavy

Zdroj: Between/ OPPS Architettura / Metropolitný inštitút Bratislavy

Kúpele zohrávali v dejinách Slovenska dôležitú úlohu nielen ako miesta liečby, ale aj ako miesta spoločenského a kultúrneho stretávania. Už v období rímskej nadvlády boli využívané termálne pramene na území dnešného Slovenska, no skutočný rozmach kúpeľníctva nastal až v období habsburskej monarchie.

Medzi historicky najvýznamnejšie kúpele patrili Piešťany, Trenčianske Teplice, Bardejovské Kúpele či Rajecké Teplice, ktoré boli známe liečivými minerálnymi prameňmi s priaznivými účinkami na pohybový aparát, tráviaci systém či dýchacie cesty. Najväčší rozmach kúpeľníctva prišiel v 19. a začiatkom 20. storočia, keď sa kúpele stali obľúbeným cieľom aristokracie aj vyšších spoločenských vrstiev.

Budovali sa honosné kúpeľné domy, promenády a parky, čím získali kúpele nielen zdravotný, ale aj rekreačný a spoločenský rozmer. Po druhej svetovej vojne, v období socializmu, sa síce kúpele ďalej rozvíjali, no postupná strata financií a zmeny v zdravotnom systéme viedli v 90. rokoch k ich postupnému úpadku. Dnes viaceré kúpeľné mestá zažívajú renesanciu vďaka modernizácii a rastúcemu záujmu o wellness a zdravotnú turistiku.

 

Kúpele Sliač. Zdroj: Between

 

Kúpele Sliač

Kúpele Sliač patria medzi najznámejšie slovenské kúpele s dlhou tradíciou. Ich liečivé pramene boli známe už v stredoveku, no systematicky sa využívajú od 19. storočia. V období Rakúsko-Uhorska patrili medzi vyhľadávané kúpeľné destinácie, ktoré navštevovala šľachta aj významné osobnosti, ako František Jozef I. či Tomáš Garrigue Masaryk. Počas prvej Československej republiky prešli kúpele modernizáciou a stali sa dôležitým centrom kúpeľníctva.

Architektonicky sú známe funkcionalistickými budovami z medzivojnového obdobia, ktoré dodnes formujú ich jedinečný charakter. Po roku 1989 sa dostali do zložitej situácie pre nedostatok investícií, čo viedlo k postupnému úpadku. Dnes okrem liečebných pobytov ponúkajú aj wellness služby a rekreačné možnosti v krásnom prírodnom prostredí.

Kúpele Sliač vyhlásili v roku 2022 urbanisticko-architektonickú súťaž návrhov, zameranú na ich obnovu a rozvoj. Za najlepší bol označený návrh od ateliéru Between. Predbežný odhad výšky investícií na celkovú obnovu kúpeľov sa momentálne odhaduje na pomerne vysokú sumu. „Celkový projekt rekonštrukcie je rozpočtovaný na približne 200 miliónov eur. Avšak prvá etapa si bude vyžadovať finančné zdroje vo výške 60 miliónov eur," vyjadril sa v tom čase Martin Beňuch, riaditeľ kúpeľov Sliač.

Aj napriek vysokej investícií dnes Kúpele Sliač sú vďaka kvalitnej súťaži o krok bližšie k žiarivejšej budúcnosti. Ich obnova by v budúcnosti mohla zvýšiť návštevnícky potenciál kúpeľného areálu a zachránená bude aj vzácna funkcionalistická architektúra, ktorá sa má na základe návrhu optimálne prepojiť s novými vrstvami.

 

Turzovské kúpele. Zdroj: Between

 

Turzovské kúpele

Počiatky moderného kúpeľného areálu neďaleko východoslovenského mesta Gelnica sa spájajú s koncom 19. storočia, kedy bola v areáli dnešných Turzovských kúpeľov postavená slávna vila Thurzo, kúpeľný dom aj reštaurácia. Kúpele sa stali vychýrenými medzi mešťanmi, ale aj šľachticmi. Počas druhej svetovej vojny ich navštevovali aj nemeckí vojaci a neskôr v období socializmu z nich bol pioniersky tábor. Dnes ich areál chátra.

V marci 2023 vyhlásil Košický samosprávny kraj urbanisticko-architektonickú súťaž návrhov, ktorej cieľom bola obnova a rozvoj areálu Turzovských kúpeľov. Víťazný koncept od štúdia Between čerpá inšpiráciu z architektúry typickej pre oblasť, v ktorej sa kúpele nachádzajú.

Urbanisticko-architektonická súťaž na novú podobu areálu Turzovských kúpeľov je prvým krokom smerujúcim k zveľaďovaniu pomaly chátrajúceho kúpeľného areálu, vybudovaného ešte v 19. storočí. Zároveň ide o ďalšie potvrdenie toho, že slovenským kúpeľným areálom sa konečne začína dostávať pozornosti a možno im po rokoch zanedbávania konečne svitá aj na lepšie časy.

 

Kúpele Grössling. Zdroj: OPPS Architettura / Metropolitný inštitút Bratislavy

 

Kúpele Grössling

Na rekonštrukciu roky čakajú aj legendárne kúpele Grössling, ktorých história rovnako siaha do 19. storočia. Moderné verejné kúpele, ktoré postavili v Prešporku v roku 1895 na rohu Kúpeľnej a Medenej ulice, sa od začiatku tešili veľkej obľube. Navštevovali ich nielen príslušníci vyššej vrstvy, ale tiež bežní ľudia. Okrem očisty tela boli známe tiež viacerými vodoliečebnými službami, masážami, elektroterapiou či rehabilitačnými cvičeniami.

Brány slávnych bratislavských kúpeľov sú pre verejnosť zavreté už viac ako 30 rokov. O ich obnove hovorí Hlavné mesto už niekoľko rokov ako o jednej z priorít. Obnova kúpeľov má do centra mesta priniesť vnútorné bazény, kaviareň, knižnicu či priestor pre deti, ale aj vonkajší bazén a sauny.

Napríklad vonkajší bazén, ktorý pribudne k trom vnútorným bazénom, má byť inšpirovaný konceptom starých rímskych kúpeľov, pre ktoré je typická otvorená strecha. Počíta sa tiež so suchou saunou, ktorá sa v kúpeľoch nachádzala aj v roku 1895, teda v čase, keď bola dokončená ich prvá časť.

„Aktuálne prebieha ďalší legislatívny míľnik - dosiahnutie stavebného povolenia. Dokumentácia na stavebné povolenie je v procese,“ skonštatovala Kristína Trnovská, vedúca oddelenia komunikácie MIB. „Pri optimálnom scenári si vieme predstaviť začiatok výstavby v roku 2025,“ poznamenala Trnovská. Cieľom je otvoriť kúpele na prelome rokov 2026 a 2027.

 

Bardejovské kúpele. Zdroj: Juraj Smieško

 

Bardejovské kúpele

Zmeny najnovšie čakajú aj jedny z najznámejších kúpeľov na východe Slovenska. Začiatkom mája 2024 bola spustená komplexná rekonštrukcia hotela Dukla v Bardejovských kúpeľoch, ktorý v minulosti niesol aj názov Széchenyi. Viac ako 22 rokov bol objekt zatvorený pre verejnosť a postupne chátral. Majitelia kúpeľov ho pred časom chceli dokonca zbúrať. Pamiatkari však boli proti, a to aj napriek tomu, že sa investor zaviazal postaviť presnú repliku.

Podľa Tamary Šatankovej, ekonomicko-obchodnej riaditeľky kúpeľov, by mala historická budova po ukončení prvej fázy rekonštrukcie priniesť celkovo 64 postelí v 32 izbách. Okrem ubytovacej funkcie poskytne návštevníkom kúpeľov aj novú reštauráciu a wellness centrum. Za návrhom novej podoby stojí architekt Ľubomír Hains z prešovskej kancelárie H-OFFICE.

Obnova hodnotnej národnej kultúrnej pamiatky bude pre jedny z najnavštevovanejších kúpeľov na Slovensku znamenať významný posun k modernejšiemu liečebnému areálu. Majitelia kúpeľov si od nej sľubujú zvýšenie návštevníckeho potenciálu celého kúpeľného areálu.

 

Kúpele Štós. Autor: Gabriel Kerekeš

 

Kúpele Štós

Jednu z historických budov sa rozhodli obnoviť aj Klimatické kúpele Štós na juhovýchode Slovenska. Ich história siaha do roku 1881 a je spojená s rozvojom tradičného baníctva a kováčstva v tejto lokalite. Prvá sezóna bola otvorená v roku 1883. Dovtedy pomerne neznámu lokalitu začali postupne navštevovať klienti z celého Rakúsko-Uhorska.

Vďaka jedinečnej geografickej polohe a pomerne netradičnému spôsobu liečby sú Kúpele Štós navštevované dodnes. Stredisko sa špecializuje na liečbu chorôb dýchacích ciest. Lesopark s vyše 200 druhmi vzácnych drevín a kvetov, ktorý sa rozprestiera v okolí kúpeľných budov, je národnou kultúrnou pamiatkou.

Obnovou v nasledujúcich rokoch prejde budova bývalej parnej kotolne, a to vďaka programu „Zjednotenie hraníc prostredníctvom budov súvisiacich s umením pre vizuálne a mediálne umenie“ z programu Interreg Maďarsko-Slovensko.

„Ide o budovu historickej kotolne postavenú v 30. rokoch 20. storočia, ktorá bola najmodernejšou kotolňou v regióne Abova, pretože okrem toho, že vyrábala teplo a teplú úžitkovú vodu, mala v sebe aj turbínu a vyrábala elektrický prúd pre kúpele a obec Štós," zdôrazňuje Ján Šimko, riaditeľ Kúpeľov Štós. Budova bývalej kotolne má po novom slúžiť ako inkubátor digitálneho umenia a mala by poskytnúť priestory pre rôzne výstavy či workshopy.

Mnohé slovenské kúpele sa dnes nachádzajú na prahu veľkých zmien. Po rokoch, počas ktorých sa ich architektúre a celým areálom nevenovala prílišná pozornosť, sa uplynulé roky naopak nesú v znamení menších či väčších obnov. Pripravované, či už rozbehnuté transformácie z rôznych kútov Slovenska sľubujú nielen zachovanie kultúrneho a historického dedičstva, ale aj posilnenie postavenia Slovenska ako atraktívnej destinácie pre kúpeľnú a wellness turistiku.

 

(Bardejovské kúpele, TASR, SITA, KEOnline, SKA, Between, Kúpele Sliač, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Kúpele Sliač. Zdroj: Between
  • Kúpele Sliač. Zdroj: Between
  • Turzovské kúpele. Zdroj: Between
  • Turzovské kúpele. Zdroj: Between
  • Kúpele Grössling. Zdroj: OPPS Architettura / Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Kúpele Grössling. Zdroj: OPPS Architettura / Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Bardejovské kúpele. Zdroj: Juraj Smieško
  • Bardejovské kúpele. Zdroj: Juraj Smieško
  • Kúpele Štós. Zdroj: Števo Kapitán/ Design likes detail
  • Kúpele Štós. Autor: Gabriel Kerekeš

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube